Ako jediný reprezentant zo Slovenska – Univerzita Komenského v Bratislave (UK) podľa rebríčka World University Rankings (CWUR) sa zaradila medzi 2,4 % najlepších univerzít sveta. V rankingu, ktorý hodnotil viac ako 27 000 svetových univerzít, obsadila 658. miesto.
Špičkové globálne univerzity sú Harvard, Stanford, Cambridge, Oxford, Columbia, Berkeley, Chicago, Princeton a an Yale. (Medzi významných absolventov Harvardu patrí napríklad aj Barac Obama alebo Bill Gates)
Špičkových päť univerzít v Európe: University of Cambridge, University of Oxford, Swiss Federal Institute of Technology v Zurichu, University College London a Imperial College London.
Špičkových päť univerzít v Ázii: University of Tokyo, Kyoto University, Seoul National University, Hebrew University of Jerusalem a Keio University (Zdroj: http://cwur.org/2017.php).
Center for World University Rankings (CWUR) je unikátny rebríček, ktorý meria kvalitu vzdelávania a prípravy študentov, ako aj kvalitu výskumu – nezávisle od prieskumov a dát dodaných univerzitami.
Rebríček vznikol v r. 2012 ako projekt v Saudskej Arábii s cieľom vytvoriť zoznam prvých 100 svetových univerzít. V roku 2014 sa rebríček rozšíril na zoznam najprestížnejších 1000 univerzít z 27 000 inštitúcií vysokoškolského vzdelávania. Rebríček CWUR je jedným z viacerých medzinárodných rebríčkov, ktoré hodnotia univerzity po celom svete. V tomto roku hodnotil 27 770 univerzít na základe 8 indikátorov:
- kvalita vzdelávania – meraná počtom absolventov univerzity, ktorí získali významné medzinárodné ocenenia v pomere k veľkosti univerzity (25 %)
- zamestnanie absolventov – merané počtom absolventov, ktorí sú riaditeľmi firiem v svetových top firmách v pomere k veľkosti univerzity (25 %)
- kvalita pedagógov – merané počtom akademikov, ktorí získali významné medzinárodné ocenenia (25 %)
- publikácie – merané počtom vedeckých článkov v renomovaných časopisoch (5 %)
- vplyv – merané počtom vedeckých článkov vo veľmi vplyvných časopisoch (5 %)
- citácie – merané počtom vysoko citovaných vedeckých článkov (5 %)
- široký dosah – merané H-indexom univerzity (5 %)
- patenty – merané počtom medzinárodne podaných patentových prihlášok (5 %)
Informácie poskytla: Andrea Földváryová, vedúca, Oddelenie vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave.
Ďalší zdroj: CWUR
Spracovala a uverejnila: MI (NCP VaT pri CVTI SR)