Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Študenti, zúčastnite sa súťaže Morpheusov pohár

VEDA NA DOSAH

Morpheusov pohár

Preukázať svoje zručnosti a predstaviť tie najinovatívnejšie projekty môžu špičkové európske talenty zo 120 univerzít na štvrtom ročníku pohára Morpheus, ktorý sa bude konať dňa 12. apríla 2018. Po Luxemburgu v roku 2017 sa táto udalosť budúci rok uskutoční v prostredí burzy cenných papierov Palais Brongniart v Paríži. Zameria sa na také horúce témy ako digitálna transformácia, kreativita, deeptech, cirkulárna ekonomika, e-commerce a mnoho ďalšieho.

Od svojho vzniku v roku 2015 sa Morpheusov pohár koná pod patronátom Európskej komisie, pre rok 2017 s podporou komisárov Marianne Thyssenovej a Carlosa Moedasa. „Súťaž je pre mladých ľudí skvelou príležitosťou preukázať svoje zručnosti a pomôcť, aby sa preklenula priepasť medzi univerzitami, školami a európskym trhom zamestnanosti. V komisii sa domnievame, že správne zručnosti nielen zlepšujú životné šance mladých ľudí, ale tiež pôsobia ako hnacia sila budúcej konkurencieschopnosti a rastu,“ zdôrazňuje Marianne Thyssenová.

V posledných troch rokoch táto udalosť už prilákala stovky univerzitných komunít z viac ako 20 krajín a odmenila mnohé z nich vrátane Varšavskej školy ekonomickej, Obchodnej školy v nemeckom Mannheim, parížskej HEC, Polytechnickej školy vo francúzskom Nantes či univerzít z Oxfordu, Berlína, Luxemburgu, Atén a Barcelony.

Aktuálny ročník postaví súťaž na ďalšiu úroveň tým, že sa technika, podnikanie, veda, marketing a tvorivé výzvy prezentujú v piatich rôznych miestnostiach, k dispozícii je 50 stánkov, pri ktorých je možné sprostredkovať stretnutia so zamestnávateľmi, inovatívnymi značkami a investormi. Študenti môžu predložiť svoje myšlienky projektov a start-upov v najmenej 20 kategóriách (Morpheusova cena). Okrem skúseností a výziev, ktoré navrhli podnikatelia alebo partneri podujatia, bude mať vyše 500 výskumných projektov a start-upov možnosť získať ocenenia až do výšky 50 000 eur.

Umenie, cirkulárna ekonomika, ľudský kapitál, inteligentné mestá, mobilita, FinTech, dizajn, priemysel, šport, umelá inteligencia… Témy, ktoré bez ohľadu na profil a úroveň vzdelania študentov vyzývajú k tvorivosti v mnohých oblastiach.

Finalisti budú vystupovať pred medzinárodnou porotou. Počas posledných ročníkov boli členmi poroty zástupcovia takých spoločností ako Google Lunar XPrize, Warner Bros, Accenture, European Investment Fund, FC Barcelona, ESA, Canal+, Novak Djokovic Foundation etc. Daimler, Forbes, Expon Capital, Davidson, Leroy-Merlin, PwC.

Registrácie sú už otvorené. Prví partneri, členovia poroty a zamestnávatelia budú zverejnení okolo Vianoc. Na stránke Morpheusovho pohára (The Morpheus Cup’s website) sa dozviete podstatné informácie týkajúce sa súťaže a mená víťazov v minulých ročníkoch.

súťažiaci na Morpheusovom pohári

O súťaži Morpheusov pohár

Jedinečná súťaž svojho druhu na svete, Morpheusov pohár pozýva každoročne najväčšie talenty medzi európskymi študentmi, aby spolu súťažili so svojimi inovatívnymi projektmi v rámci tematických výziev.

Tento šampionát vytvorený v roku 2015 je rozdelený na dve časti a študenti sa môžu rozhodnúť vstúpiť do jednej alebo druhej časti súťaže: 

  • Morpheusova cena: Výzva na projekty a start-upy odmeňované podľa kategórií, v ktorých je možné zúčastniť sa individuálne alebo s tímom,
  • Morpheusov deň: Súťaž naživo v tíme 12. apríla v Paríži (2 – 3 osoby za tím).

K dnešnému dňu viac ako 100 univerzitných komunít vyslalo svoje tímy alebo projekty podporované 50 zamestnávateľmi a inovatívnymi značkami. V roku 2018 bude Paríž hostiť štvrtý ročník tejto udalosti v Palais Brongniart s podporou Európskej komisie a Parížskej radnice.

 

Informácie poskytol: Fabien Amoretti, zakladateľ súťaže Morpheusov pohár

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Foto: The Morpheus Cup’s website

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky