Spoznávať vedu a techniku sa dá rôznymi spôsobmi. Učíme sa o nej v školách, stretávame sa s ňou v každodennom živote a môžeme sa k nej priblížiť aj netradičnými spôsobmi. Jeden z nich vám ponúka Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v rámci už štrnásteho ročníka Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2017 (TVT 2017). Dva dni počas týždňa nabitého mnohými podujatiami o vede a technike, vás výstavisko Incheba privíta mimoriadnymi interaktívnymi stánkami z oblasti geológie, biológie, fyziky, matematiky a chýbať nebudú ani logické hádanky a nové technológie.
Podujatie Veda netradične ponúkne návštevníkom zaujímavé stánky, v ktorých sa mnoho dozvedia a sami vyskúšajú. Vyrob si vlastné zemetrasenie je stánok Ústavu vied o Zemi SAV a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave kde sa dozviete o tom ako zemetrasenia vznikajú, kde sa na Slovensku a vo svete zaznamenávajú a budete si môcť vytvoriť aj svoje vlastné zemetrasenie, zmerať si jeho intenzitu a pozrieť si samotný záznam. Z oblasti fyziky téma zemetrasenia nebude jediná. Pomocou pokusov si návštevníci môžu vyskúšať magnetizmus, pocítiť v rukách silu magnetického poľa, zahrať si magnetický futbal, vyskúšať si vzduchové delo vytvorením a využitím tlakovej vlny na odstránenie prekážky, alebo vidieť demonštráciu zvuku ako vlnenia na Rubensovej trubici. Fyzika do tretice – vesmír. Aj o ňom sa počas dvoch dní na podujatí Veda netradične dozviete niečo viac. Pre návštevníkov je pripravený Prenosný vesmír – prenosné digitálne planetárium, v ktorom uvidíte aktuálnu hviezdnu oblohu, vizualizáciu digitálneho planetária, ako aj ukážky populárno-vedeckých filmov a chýbať nebude ani 3D vizualizácia polohy prvej slovenskej družice skCUBE.
Unikátna technológia čistenia vôd pomocou diamantových elektród sa predstaví v stánku Čistíme Slovensko diamantovými technológiami. Okrem predstavenia unikátnej technológie si návštevníci môžu zblízka pozrieť rôzne zaujímavé elektronické prístroje z dielne STU v Bratislave ako napríklad spievajúca Teslova cievka, LED zmiešavač farieb RGB, LED kocka a iné, z ktorých niektoré bude možné si aj vyskúšať. Z technológií nebudú chýbať ani roboty ako napríklad NAO – humanoidný robot, Androver – štvorkolesový mobilný robot založený na operačnom systéme Android, ktorého pohyby je možné ovládať pomocou mobilného telefónu, ktorý slúži ako volant, Ozoboty – malé programovateľné mobilné roboty pre deti schopné sledovať farebné čiary a iné.
Súčasťou interaktívnych stánkov budú aj rôzne hry a logické hádanky, ktoré bezpochyby nadchnú deti aj dospelých. Formou hry sa návštevníci dozvedia mnoho z tajov chémie, biológie, geografie a iných.
Pripravené budú i ukážky z tvorivej diele Fablab, dozviete sa o patentoch a patentovej ochrane, v stánku venovanom popularizácii vedy a techniky sú pripravené rôzne publikácie, ako aj fotografická súťaž a chýbať nebudú ani témy z oblasti medicíny. Dozviete sa viac o cukre, odbornejšie nazývanom sacharid, ktorý zohráva v každom tele životne dôležitú úlohu a pritom nemusí byť vôbec sladký. Čo je ale určite sladké, je med. Na výstave sa vám otvorí cesta do fantastického a prepracovaného života včiel, dozviete sa o životnom cykle včely medonosnej a budete mať možnosť oboznámiť sa s hlavnými včelími produktmi (med, propolis, vosk a materská kašička).
Neváhajte a príďte sa o vede a technike dozvedieť viac…
Podujatie Veda netradične sa tento rok uskutoční 9. – 10. novembra 2017 v priestoroch Incheba Expo (Hala A0) na Viedenskej ceste 3-7 v Bratislave. Podujatie bude v oba dni prebiehať v čase od 10.00 do 19.00 hod.
Spracovala a uverejnila: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR
Ilustračné fotky: Oddelenie propagácie vedy a techniky NCP VaT pri CVTI SR a Pixabay.com