Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí školáci sa vzdelávali počas medzinárodného projektu vo Fínsku

VEDA NA DOSAH

účastníci tábora

Workshopov v meste Kalajoki, ležiacom na severe Fínska na baltskom pobreží, sa tento rok prvý krát zúčastnili aj školáci zo Slovenska. Spoznávali históriu, kultúru, tradície a jazyky rôznych národov a tiež si rozširovali poznatky z exaktných a technických vied. Ide o jednej z medzinárodných tvorivých projektov Škola Rosatomu. Projekt sa začal v roku 2011 a zameriava sa na rozvoj vzdelávacieho systému v mestách, kde sa nachádzajú objekty jadrového priemyslu. Cieľom je poskytnúť každému školákovi možnosť získať kvalitné vzdelanie.

Celkovo sa tohto vzdelávacieho projektu v letnom termíne zúčastnilo viac než 70 detí a mladých ľudí z Ruska, Česka, Slovenska, Maďarska a Fínska. Zo Slovenska bolo 8 školákov vo veku 12 až 17 rokov. Štyria z nich pochádzajú z okolia Mochoviec a ich rodičia pracujú v spoločnosti Slovenské elektrárne. 

Tento tábor podľa detí zo Slovenska úplne splnil ich očakávania. Získali nové vedomosti nielen o Fínsku, ale aj o každej krajine, z ktorej boli ostatní účastníci kempu. Bol to skvelý kolektív detí, pretože dva týždne sú dosť dlhá doba na vytvorenie nových medzinárodných priateľstiev,“ hovorí Katarína Kúdelová, ktorá odprevádzala slovenských školákov.

„Vo Fínsku sa mi veľmi páčila príroda a počasie bolo skvelé. Na tábore boli výborní učitelia, ktorí vedeli počas aktivít vytvoriť fantastickú atmosféru. Veľmi chutné bolo aj jedlo a som rád, že som mohol ochutnať fínsku kuchyňu, ktorá mi veľmi zachutila. Tábor v Kalajoki bol proste super, ´óčeň charašó´, ´the best´,“ hovorí František Kúdela.

Lukáš Herz dodáva: „Tábor ma mnohému naučil. Museli sme používať cudzie jazyky, čo bolo aspoň pre mňa potvrdením toho, že je ozaj nevyhnutné sa ich dobre naučiť.“

Účastníci tábora absolvovali pod dohľadom skúsených pedagógov sedem workshopov. Značnú pozornosť si získala aj tanečná sekcia. Deti tiež športovali, chodili do bazénu a prechádzali sa po pláži Baltského mora. 

Národné tradície sa odrazili aj v súťaži Eurovision, v ktorej deti z každej krajiny predstavili vystúpenie svojho zástupcu a natočili krátke video o ňom a krajine, odkiaľ pochádza. V posledný deň tábora sa konal koncert, kde sa predviedli najlepšie vystúpenia, ktoré nacvičili účastníci v priebehu celého tábora.

Každoročne sa na projektoch Školy Rosatomu pre nadané deti zúčastňuje viac než 3 000 školákov a viac než 500 pedagógov pomáha s organizáciou súťaží. Ich výhercovia sa následne môžu zúčastniť ďalších projektov.

Súčasťou medzinárodných aktivít Rosatomu je aj podpora projektov, ktoré rozvíjajú tvorivý potenciál detí z rôznych krajín. Napríklad na jeseň 2016 sa konal v Maďarsku detský medzinárodný inžiniersko-technický tábor. Podobné tábory Rosatom zorganizoval aj v Rusku, Bulharsku a Indonézii a zúčastnili sa ich stovky detí zo Slovenska, Česka, Maďarska, Bulharska, Turecka, Spojených štátov a ďalších krajín.

 

Informácie a foto poskytla: Zuzana Sommerová z Essential Communication, s. r. o.

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky