Najväčšia sieť na svete na podporu podnikania, to je Enterprise Europe Network. Aj slovenské inovatívne firmy v nej môžu nájsť podporu pre rozvoj svojich myšlienok a prevratných riešení. Táto sieť predstavuje databázu s vyše 10 tisíc profilmi, kde je možné nájsť partnera alebo spropagovať svoj produkt či služby na zahraničných trhoch vyše 60 krajín. Ide o iniciatívu EÚ pre podporu start-upov a scaleupov, ktorá ukáže, ako lepšie riadiť inovácie pre úspech na medzinárodných trhoch.
Táto problematika bude predmetom seminára, predstavujúceho aktuálnu podporu slovenských inovatívnych firiem a nové pravidlá pre SME Instrument, platné od januára 2018. Koná sa začiatkom decembra v priestoroch Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach. „V súčasnosti je k dispozícii snáď najväčší balík bezplatných podporných služieb, ktoré sú určené pre rozvoj slovenských inovatívnych malých a stredných podnikov. Predstavíme vám tie najvýznamnejšie, ktoré môžu pomôcť pri raste vašej firmy na medzinárodných trhoch. Nestrácajte čas hľadaním na webových stránkach a získajte všetky podstatné informácie na jednom mieste. V krátkom bloku sa predstavia zaujímavé iniciatívy,“ uvádzajú organizátori.
Účastníci sa okrem iného oboznámia aj s formami podpory EÚ pre inovatívne firmy s internacionalizačnými ambíciami. Aké sú podporné schémy pre začínajúce a existujúce malé a stredné podniky (individuálne poradenstvo, inkubačný program, stážové pobyty, podpora internacionalizácie a exportu či ako získať experta na vypracovanie projektového zámeru – NP Národné podnikateľské centrum – Bratislavský kraj, NP podpora internacionalizácie malých a stredných podnikov) predstavia experti zo Slovak Business Agency. Chrániť a následne využiť duševné vlastníctvo je pri inovačnom podnikaní kľúčové. Ako na to, poradia z experti z Centra vedecko-technických informácií SR.
Tenderio ukáže, ako aj malá firma môže profitovať z verejných tendrov, ktoré fungujú najmä v zahraničí (len na podujatí v Bratislave).V rámci druhého bloku môžu účastníci očakávať novinky v oblasti SME Instrument, ktorý možno považovať za najpopulárnejšiu iniciatívu európskeho programu Horizont 2020. Financuje jednotlivé vysoko inovatívne malé a stredné podniky pri dokončení vývoja produktu a jeho uvedení na trh. Od začiatku roku 2018 platia pre SME Instrument nové pravidlá. „Vysvetlíme vám, čo sa zmenilo a odovzdáme viaceré odporúčania pre prípravu dobrých návrhov projektov,“ avizujú organizátori seminára.
V rámci toho bude na programe úvod do SME Instrument – Ako získať financovanie pre dokončenie vývoja produktov a ich uvedenie na svetové trhy a tiež doterajšie výsledky SME Instrument. Za prvé tri roky získalo financovanie 2 500 európskych firiem, z toho 9 slovenských. K tomu príde náhľad profilu očakávaného projektu a úspešnej firmy. Účastníci sa tiež dozvedia novinky po roku 2018 – témy, nový spôsob hodnotenia a výberu projektov, nové formuláre pre návrhy projektov, termíny uzávierok pre rok 2018 – 2020, aj to, čo získajú úspešné firmy okrem financovania – Európska komisia spúšťa rozsiahle služby na podporu rastu podnikania. Preberať sa budú aj odporúčania pre úspešný návrh v novom SME Instrument – na čo sa zamerať a ako prezentovať projektovú myšlienku, aby firma uspela v tvrdej konkurencii. V neposlednom rade má byť rozobratá aj podpora pre firmy, ktoré uspeli v SME Instrument a firmy, ktoré získali Seal of Excellence (dobre hodnotené projekty, ktoré sa vzhľadom na vysokú konkurenciu nefinancovali) z EÚ/SR.
„V prípade záujmu o osobnú konzultáciu s expertmi, môžete využiť poobedňajší blok, v ktorom prítomní odborníci rozdiskutujú váš problém a vysvetlia, ako je možné využiť prezentované služby. V prípade záujmu si, prosíme, vyberte pri registrácii tému, o ktorú by ste mali záujem,“ hovoria organizátori.
Účasť na podujatí je bezplatná, treba sa však registrovať čo najskôr. Po naplnení kapacity miestnosti už nebude možné akceptovať ďalšie registrácie. Prípadné uzavretie registrácie bude oznámené na stránke innonews.blog aj v registračnom formulári.
Bezplatná on-line registrácia na podujatie.
Akcia je podporená iniciatívami: Enterprise Europe Network, Národný koordinátor programu Horizont 2020 na Slovensku, NP Národné podnikateľské centrum, NP podpora internacionalizácie MSP. Na podujatí spolupracujú projekty ako VIP4SME a Tenderio.
Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT
Uverejnila: VČ