Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Projekty pre hendikepovaných vyhrali súťaž startupov TECH INNO DAY 2019

VEDA NA DOSAH

Projekt Caneless

Zaujímavé projekty s inovatívnymi nápadmi súťažili aj počas 6. ročníka TECH INNO DAY. V dvoch kategóriách, študenti a startupisti, súťažili nadšenci inovácií a nových technológií z celého Slovenska. Prezentujúce tímy predstavili svoj projekt, získali nové kontakty, partnerov či investorov. Cieľom podujatia bolo aj ponúknuť účastníkom príležitosť zviditeľniť sa a šíriť povedomie o šikovných mladých Slovákoch.

Pod jednou strechou sa zišlo 11 projektov z rôznych oblastí. Víťazné tímy boli celkom dva, z každej kategórie jeden. Zo študentských tímov vyhral projekt Caneless, z firemných tímov zvíťazil startup HandCubeKeys. Víťazné tímy získali finančný dar a ostatní súťažiaci si taktiež odniesli ceny od partnerov podujatia.

víťazi 6. ročníka TECH INNO DAY

Projekt Caneless

Šikovní študenti prišli s nápadom ako pomôcť nevidiacim ľuďom zorientovať sa na neznámom mieste. Vymysleli aplikáciu Caneless, ktorá vďaka Hololens okuliarom naviguje hendikepovaných ľudí v priestore prostredníctvom zvuku. Hlavným cieľom Caneless je navigovať zrakovo postihnutých v interiéri pomocou akustických signálov a/alebo vibrácií.

Projekt HandCubeKeys

Projekt HandCubeKeysSo svojou špeciálnou drevenou klávesnicou sa snažia pomáhať ľuďom s telesným, mentálnym a zrakovým postihnutím. Klávesnica je bezkontaktná, polohovateľná a každú jednu kocku je ľahko možné zmeniť na iný znak, obrázok alebo aplikačnú klávesu. Jej ovládanie je jednoduché. Klávesy sú veľké a usporiadané od seba s medzerou, vďaka čomu sa na nej aj človek s obmedzenou motorikou naučí rýchlo a bez problémov písať. Klávesy okrem písmen obsahujú aj obrázky v prípade neznalosti čítania. Klávesnica obsahuje tiež klávesy na rýchle spustenie aplikácií ako napr. e-mail alebo na jednoduché vyjadrenie emócií či pocitov pomocou klávesov so symbolom emotikonu. Vylepšenú verziu klávesnice možno ovládať aj bezdotykovo pomocou hlavy s použitím svetelného zdroja. Nasmerovanie svetelného lúča pomocou hlavy na konkrétnu klávesu (kocku) na klávesnici umožňuje preniesť daný znak, obrázok alebo spustenie aplikácie do počítača.

Podujatie Tech Inno Day 2019 otvoril krátkym príhovorom nový rektor STU, prof. Ing. Miroslav Fikar, DrSc., a následne organizátor, InQb, spolu s generálnym partnerom ESET a Nadáciou ESET. Súťažné tímy hodnotila odborná porota, v ktorej nechýbali zvučné mená ako Palo Luka, Petra Dzurovčinová alebo Ján Cifra. Všetci účastníci si mohli tiež v priebehu podujatia vypočuť diskusie a rozhovory s inšpiratívnymi osobnosťami, ktoré boli tohtoročnou novinkou.

Slovenská technická univerzita v Bratislave podporuje mladé talenty nielen prostredníctvom tejto súťaže, ale aj vďaka Univerzitnému technologickému inkubátoru STU InQb, ktorý už štrnásty rok vytvára podmienky pre vznik úspešných firiem a pomáha startupom rásť.

Bližšie informácie o vystavujúcich tímoch

 

Informácie a časť foto poskytla: Ing. Eliška Badurová, Univerzitný technologický inkubátor STU InQb

Doplňujúce zdroje informácií a foto:

http://caneless.com/

https://handcubekeys.sk/

Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky