Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Programové sekcie AFO 2015

VEDA NA DOSAH

VEDA V POPKULTÚRE

Vzťah populárnej kultúry s vedou sa v poslednej dobe veľmi prehlbuje, čomu sa Zdroj: AFO.cznemožno čudovať  veda sama o sebe je skvelá zábava, preto jej prepojenie s popkultúrou pôsobí tak prirodzene, hovorí programový riaditeľ festivalu Jakub Ráliš k voľbe témy Veda v popkultúre, ako jednou z programových sekcií AFO 50. Diváci sa môžu tešiť na dobre známe hollywoodske filmy obľúbené televízne seriály, na ktoré sa ale tentokrát bude pozerať celkom odlišnou, prísnou i odľahčenou optikou reálnej vedy.

ZÁNIK A ZAČIATOK

Akonáhle niečo končí, niečo nové začína. Ústredná programová sekcia nazvaná AFO50 Zánik a začiatok, reflektuje Vznik vesmíru, zrodenie moderného človeka, aj žiarivý vzostup a strmý pád celých kultúr. V rámci bloku na festival zavítal egyptológ Miroslav Bárta, experimentálny archeológ Pavel Pavel aj spolutvorca seriálu Vikingovia Einar Selvik.

(NE)ZDRAVÁ VÝŽIVA

Prečo deti obézne? Čo to vlastne všetci jeme?! Odpovedať budú popredné expertky a experti na zdravé stravovanie detí. Počas panelových diskusii uvedú vlastné projekty, ktorými nadväzujú na iniciatívu britského gastronomického mága Jamieho Olivera.

ABSURDITA RASIZMU

Boj s predsudkami. Zdroj: AFO.czBoj s informačnou blokádou. Boj s neznalosťou. AFO za podpory Múzea rómskej kultúry otvorí pálčivé témy rómskeho holokaustu za využitia ešte horúcich vedeckých poznatkov i histórie filmovej vedy upozorní na absurditu rasistických postojov. Príbehy o komplikovanom živote a histórii Rómov v strednej Európe a tiež o nezmyselne vyhrotenej nenávisti na českých sociálnych sieťach.

ŽENY A VEDA

Aj veda má svoje ženy! Jeden z pilierov festivalového programu, opäť v spolupráci s Národným kontaktnym centrom – ženy a veda. Reflexia prekážok v profesnom rozvoji žien v oblasti praktickej a teoretickej vedy. Prísny pohľad na sexizmus na akademickej pôde i originálny mentoringový program pre študentov stredných škôl.

AFO RETRO

5O rokov popularizácie vedy. V rámci sekcie sa premietajú nielen snímky, ktoré boli v minulosti na AFO na vrchole, ale taktiež filmy, ktoré šírením vedeckých poznatkov sofistikovane útočili na pokrútené politické ideológie. Zlatým hrebeňom bude film Jana Svěráka Ropáci, ktorý v roku 1988 právom získal študentského Oscara.

VEDA A VOJNA

Druhá svetová vojna. Jej vynálezy a dopady. Príbehy ľudí, ktorí sa do nej, (vďaka virtuálnej realite) s chuťou vracajú. Sekcia poodhalila pozadie celej rady objavov z doby, v ktorej vedecký progres rozhodoval o víťazstvách a porážkách národov. Filmy o LSD či pervitíne ako o stelesnení nacistickej predstavy o absolútnom výkone a odvahe.

SEX AKO POVOLANIE

Nie, sex za Zdroj: AFO.cz; Sarah Kingstonpeniaze nemusí hneď znamenať negatívny spoločenský jav. Téma prostitúcie a sexuálnych služieb z iného uhla pohľadu ako je na filmových festivaloch obvyklé. Prednáška britskej doktorky kriminológie Sarah Kingstonovej o ženách, ktoré vo svete platia za sexuálne služby, ako aj surový rakúsky dokument o živote prostitútok v Bangkoku, Bangladéži a Mexiku.

Viac informácií o jednotlivých sekciách na AFO.cz

Zdroj: AFO

Foto: AFO.cz (wikipedia.org / romea.cz / ceskatelevize.cz)

Spracovala: Mária Izakovičová

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky