Vedci a výskumníci Nemecku majú stále prístup k elektronickým časopisom z kolekcie Esevier, aj keď ich inštitúcie si neobnovili svoje predplatné.
Holandský vydavateľský gigant Elsevier poskytol prístup k časopisom pre vedecko-výskumných pracovníkov na približne 200 nemeckých vysokých školách a výskumných ústavoch, ktorí odmietli obnoviť predplatné na konci roka 2017.
Tieto inštitúcie vytvorili konzorcium na vyjednávanie celoštátnej licencie s vydavateľom Elsevier. Hľadali dohodu, ktorá by väčšine vedcov v Nemecku umožnila plný online prístup k približne 2 500 časopisom za približne polovicu ceny, ktorú jednotlivé knižnice zaplatili v minulosti. Rozhovory boli prerušené a do konca roka 2017 sa dohoda nedosiahla. Elsevier teraz hovorí, že umožní vedcom v Nemecku získať prístup k elektronickým časopisom bez zmluvy, kým nebude uzavretá národná dohoda. Rozhovory budú pokračovať.
Akademickí vydavatelia na celom svete pozorne sledujú situáciu v Nemecku. Celoštátna licencia zahŕňa možnosť voľného prístupu k elektronickým zdrojom, v rámci ktorého by všetci autori, ktorí sú členmi nemeckých inštitúcií, mohli zdieľať svoju prácu s každým na svete. Toto by bolo míľnikom pre globálne úsilie, aby výsledky výskumu financovaného z verejných zdrojov boli okamžite a voľne dostupné vedcom a širšej verejnosti na celom svete.
Čo tomu predchádzalo? Čítajte tu.
Poučenie? V jednote je sila. Čo keby sa do takejto iniciatívy pustili spoločne štáty V4? To už je celkom slušný trh, veľkosťou sa takmer blíži k nemeckému – 78 % vzhľadom na počet obyvateľov.
Zdroj: Nature (International journal of science)
Spracoval: Július Kravjar, CVTI SR
Ilustračné foto: Pixabay.com
Uverejnila: MI, NCP VaT pri CVTI SR