Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Komiksológ James Kakalios na festivale AFO

VEDA NA DOSAH

Bang! Fanúšikovia komiksu a vedy, zbystrite: na popkultúre AFO50 bude americký profesor fyziky James Kakalios. Počas svojej prednášky objasní úžasné schopnosti superhrdinov z hľadiska racionálnych fyzikálnych zákonov.

Fyzika bublín

James Kakalios, tiež známy ako autor knihy The Physics of Superheroes z roku 2005 Zdroj: AFO.cz(Fyzika a superhrdinovia). Práve v nej skúma neskutočný svet superhrdinských schopností, zdanlivo nereálne zákony fyziky konfrontuje s tými empiricky overenými. Na populárnych príkladoch potom demonštruje pre mnohých neprekvapivý fakt, že vizionárske zákony komiksovej vedy v mnohom predpovedali budúce objavy fyzikov. Viete napríklad, vďaka čomu presne dokáže Muž z ocele lietať? A prečo je jeho jedinou slabinou (teda ak nepočítame Lois) chemický prvok Kryptonit?

Noc, kedy zomrela Gwen Stacy

Kakaliosa, aktuálneho profesora fyziky na Minnesotskej univerzite, si schopnosti superhrdinov podmanili už počas jeho študijných rokov. Vtedy začal komiksy zbierať a skúmať prizmou svojho študijného odboru. Neskôr ho ako správneho propagátora vedy napadlo, že nových nadšencov fyziky naláka prednáškami o vedeckých zákonoch superhrdinského sveta. Jeho snaženie sa začalo naplno prejavovať počas roka 2001, kedy na univerzite začal viesť vlastný seminár s názvom Všetko, čo viem o vede, som spoznal vďaka komiksom.

FOTO: http://physicsofsuperheroes.com/Najkontroverznejším tvrdením prilákal aj pozornosť presláveného vydavateľstva Marvel, a to presne vo chvíli, keď s vedeckou presnosťou ujasnil tragickú smrť Spider-Manovej priateľky Gwen Stacy. K nej došlo v legendárnom dvojčísle série The Amazing Spider-Man s jasným názvom The Night Gwen Stacy Died. Odveký záporák Green Goblin zvrhne Gwen z vrcholku brooklynského mosta, a hoci ju Spider-Man pavučinou na poslednú chvíľu dosiahne, jej smrti zabrániť nedokáže. Ešte v čase vydania mimoriadneho príbehu v lete 1973 začali dohady fanúšikov nad tým, či Gwen zomrela šokom z pádu alebo vinou neskorej Spider-Manovej záchrany. Urputné dohady nakoniec po rokoch rozsekol až Kakalios, keď prišiel s vedeckým potvrdením faktu, že silné trhnutie pri zachytení pavučinou jej skrátka zaručene zlomilo väz. Nádeje fanúšikov vo Spider-Manovu nevinu sa v okamihu rozplynuli, avšak sily z Marvelu včas zasiahli a pre budúci záchrannú akciu, tentoraz Mary Jane, bol už Spider-Man dokonale poučený.

Vedecké superschopnosti

Jednu fyzikálnu nepresnosť však James KakaliosJames Kakalios popierať nemieni. Keď totiž Atom (čiže superhrdina zo stajne vydavateľstva DC Comics) začínal v bohatých 60. rokoch pod civilným menom Ray Palmer na pozícii profesora fyziky, narazil na úlomok hviezdy v štádiu bieleho trpaslíka a zľahka ho zdvihol! „Hrubým odhadom dvíha ťažobu okolo 5 000 ton, ale to predsa nie je nič nereálneho. My, profesori fyziky, sme hold už od prírody tak moc silní,“ vysvetľuje Kakalios.

Zdroj: AFO

Foto: AFO.cz; http://physicsofsuperheroes.com/

Spracovala: Mária Izakovičová

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky