Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Domenico Pangallo: Účastníkom letnej školy odporúčam, aby boli ako špongia, pretože inšpiratívne nápady môžu prísť od hocikoho

VEDA NA DOSAH

Zelená letná škola s Domenicom Pangallom

Po úspešnom minulom ročníku v Nemecku sa ekoinovátori chystajú „do školy“ opäť. Tentokrát Zelená letná škola mieri do Bratislavy. Opýtali sme sa ako vidí príležitosť pre inovátora v podobe takéhoto podujatia Domenico Pangallo, jeden z účastníkov podobnej letnej školy.

Domenico Pangallo z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied bol účastníkom Letnej školy, ktorá sa konala v roku 2015 vďaka národnému projektu Podpora zriadenia a rozvoja národného podnikateľského centra na Slovensku – I. etapa. Tvrdí, že dôležité je nebáť sa hovoriť, doslova „nasávať ako špongia“ a nechať sa inšpirovať. Tento rok sa Zelené letná škola bude konať koncom júna, rovnako vďaka projektu, ale tentokrát medzinárodnému – EcoInn Danube. Domenico skúsenosť s účasťou na takomto type podujatia oceňuje.

E. VAŠKOVÁ: Pred troma rokmi ste sa zúčastnili na podujatí pod názvom Letná škola inovátorov. Čo by ste povedali dnes, prečo by inovátori mali využiť aj takúto formu zdieľania skúseností a prezentovania sa?

D. PANGALLO: Na tomto podujatí bolo pre mňa veľmi zaujímavé, že som mohol stretnúť ľudí z inej oblasti, ktorí priniesli veľa užitočných nápadov. Niektoré z týchto nápadov boli inšpiráciou aj pre mňa, napriek tomu, že pôsobím v inom odbore. Dôležitá bola prezentácia svojich „produktov,“ kde za krátky čas bolo potrebné presvedčiť potenciálnych klientov.

E. V.: Na spomínanej letnej škole ste prezentovali projekt Micro Culture – mikrobiálna diagnostika umeleckých a historických diel. Venujete sa mu aj v súčasnosti? Ako sa projektu darí aj čo sa týka využívania v praxi?

D. PANGALLO: Áno, tomuto projektu sa venujem aj v súčasnosti , ale bohužiaľ iba po vedeckej stránke. Na tento typ podnikania, ktorý som prezentoval, Slovensko ešte nie je pripravené. O ochranu kultúrneho dedičstva je v našej krajine veľmi malý záujem.

E. V.: Čo by ste odporučili účastníkom letnej školy, čo by malo byť na takomto type podujatia pre nich prioritou. Načo sa majú pýtať? Na čo sa majú zamerať a podobne? A prípadne čo by podľa Vás malo byť najpodstatnejšie pre súčasných priamo – ekoinovátorov? Ako vnímate oblasť ekoinovácií?    

D. PANGALLO: Odporúčam všetkým účastníkom tejto letnej školy, aby boli ako špongia, pretože inšpiratívne nápady pre budúci vývoj svojho produktu môžu prísť od hocikoho. Teda, aby si trénovali uši a nebáli sa použiť ústa. Čo sa týka ekoinovácií, sú podľa mňa veľmi dôležité, napríklad na našej planéte pribúda Homo sapiens, ktorý vytvára stále viac a viac nebezpečného odpadu.

 

Zelená letná škola sa uskutoční v Bratislave v dňoch 25. až 28. júna 2018. Ekoinovátori, startupisti či doktorandi budú mať na podujatí k dispozícii expertov z takzvaného zeleného sektora. Spoločne s nimi môžu svoju myšlienku posunúť bližšie k praxi. Všetky potrebné informácie pre záujemcov sú dostupné na webovej stránke Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), ktoré je organizátorom podujatia. Zelenú letnú školu pripravuje CVTI SR ako súčasť aktivít medzinárodného projektu EcoInn Danube, kde v partnerskom konzorciu zastáva pozíciu hlavného partnera projektu. 

Viac informácií a registrácia

Zhovárala sa: Eva Vašková, CVTI SR

Foto: CVTI SR

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky