Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v špeciálnom čísle Quarku

VEDA NA DOSAH

Hlavná téma špeciálneho nepredajného čísla Quarku je venovaná Týždňu vedy a techniky na Slovensku, ktorého sedemnásty ročník sa uskutoční v dňoch 9. až 15. novembra.

Titulná fotografia špeciálneho vydania časopisu Quark, Zdroj: Quark

Týždeň vedy a techniky

Vybrať si môžete z desiatok prednášok, podcastov, súťaží, festivalov či dní otvorených dverí, ktoré pre vás organizátori, vedci, odborníci a popularizátori vedy pripravili po celom Slovensku. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu sa väčšina podujatí uskutoční v online priestore.

„Všetci dnes vnímame dôležitosť vedy viac ako kedykoľvek predtým. Pandémia nového koronavírusu nám dala pocítiť našu zraniteľnosť a vedci spolu so zdravotníkmi už takmer rok plnia titulné stránky periodík. My si však myslíme, že by to tak malo byť stále, nielen v časoch krízy. Aj preto už 17. rok organizujeme Týždeň vedy a techniky,“ priblížil dôvody podpory podujatia minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

„Týždeň vedy a techniky interne prezývame vedeckými Vianocami z dvoch dôvodov,“ hovorí Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti. „Po prvé pre prípravu, ktorá sa dá prirovnať k tej vianočnej, a po druhé pre význam, ktorý toto podujatie má. Je stelesnením nášho poslania, ktorým je popularizácia vedy. Sme nesmierne hrdí, že sa nám aj napriek pandémii podarilo vyskladať bohatý program a veľmi sa tešíme zo záujmu partnerských organizácií,“ dodáva.

Bojujeme proti dezinformáciám

Jediný pôvodný slovenský časopis o vede a technike Quark oslavuje v tomto roku 25. výročie svojej existencie. O jeho minulosti a budúcnosti sme sa zhovárali s jeho súčasnou šéfredaktorkou Renatou Józsovou.

Nebezpeční rybári

Ak ste už niekedy dostali e-mail, ktorý na prvý pohľad vyzeral ako z banky, a v ňom bola žiadosť o potvrdenie prístupových údajov k účtu alebo čísla kreditnej karty, tak už pravdepodobne máte približnú predstavu o tom, ako asi vyzerá bežný phishingový útok.

Súťažte s nami

Pre tých z vás, ktorí radi súťažia, ale motivuje ich okrem precvičenia mozgových buniek najmä možnosť výhry, sme v spolupráci s MatFyzJeIn pripravili do tohto špeciálneho čísla desať logických úloh.

SPACE::LAB, Očami farmácie, MatFyzJeIn, Baštrng, Podcasty SAV, Veda na doma, Veda na dosah, Kvantum ideí, Pravidelná dávka, Zvedkyne, Vedátor, Veda pri víne. To je výber zaujímavých vedeckých podcastov a youtubových kanálov, ktoré nájdete v rubrike Magazín.

Výber článkov zo špeciálneho čísla časopisu Quark

Hľadá sa cesta von

Podobne ako v športe je základom učenia a rozvoja našich poznávacích procesov, ako sú myslenie (aj to logické a technické), vnímanie, predstavivosť či pamäť, neustále trénovanie. Vyskúšajte si, ako zvládnete naše špeciálne bludiská.

Veda je zážitok dňa

„Od malička sme všetci vedcami, pretože nasávame informácie. Tu je počiatok vzťahu k veľkej, skutočnej vede,“ hovorí v rozhovore pre Quark minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Aktéri zimných divadiel

V zimnom období máme možnosť pozorovať viacero druhov vtákov, ktoré počas roka v záhrade neuvidíme. Najčastejším dôvodom býva dostupnejšia potrava plodov a semien alebo vyvesené kŕmidlo, kde vtáky pravidelne nachádzajú potravu.

V múzeu s myšou

Virtuálne prehliadky múzeí a galérií, napríklad aj počas Týždňa vedy a techniky, môžu byť v súčasnej pandemickej situácii riešením, ako aspoň na diaľku spoznať históriu, ale aj súčasnosť rôznych slovenských aj svetových pamiatok.

Čo by mal vedieť maturant

V teste si môžete vyskúšať, ako pozorne ste čítali články na stránkach nášho časopisu v minulosti, do akej miery si pamätáte učivo zo strednej školy, aký máte všeobecný prehľad, prípadne vám test odhalí, ktoré oblasti vedy sú vám najbližšie.

Historický kalendár

V tomto špeciálnom čísle nájdete historický kalendár viažuci sa výnimočne iba na dni od 9. do 15. novembra, teda na sedem dní, počas ktorých trvá Týždeň vedy a techniky na Slovensku.

Najznámejšie experimenty vo fyzike

Autori novej knihy Najznámejšie experimenty vo fyzike teoretický fyzik Samuel Kováčik a výtvarník a ilustrátor Ján Kurinec sa rozhodli, že v prvom rade deťom vo veku 11 – 15 rokov, ale aj ich rodičom, učiteľom a ostatným dospelým zrozumiteľnou formou vysvetlia, čím sa vedci zaoberajú a prečo je to, čo robia, také dôležité.

Pri príležitosti osláv 25. výročia založenia časopisu Quark sme pre vás na stranách špeciálneho čísla ukryli štyri otázky týkajúce sa histórie aj súčasnosti časopisu. Ak sa vám ich podarí nájsť, správne odpovedať aspoň na tri a do 30. novembra 2020 nám ich poslať, budete zaradení do žrebovania o kompletný DVD archív časopisu z rokov 1995 – 2019.

 Špeciálne vydanie časopisu Quark nájdete na stránke www.quark.sk od 9. novembra 2020.

Špeciálne vydanie časopisu Quark nájdete na stránke www.quark.sk od 9. novembra 2020.

Zdroj: Quark

Foto: Quark

(DK)

SÚVISIACE ČLÁNKY

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky