Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v novembrovom Quarku (11/2019)

VEDA NA DOSAH

Hlavnou témou novembrového čísla Quarku sú dejiny písané dynamitom. Vynálezom dynamitu sa podarilo nájsť spôsob, ako transformovať známy, no takmer nepoužiteľný nitroglycerín na využiteľnú výbušninu. K jej sláve prispela aj Bratislava a tým aj ku vzniku a sláve Nobelovej ceny.

 

Dejiny písané dynamitom – podľa testamentu švédskeho chemického inžiniera a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela sa z jeho pozostalosti každoročne udeľujú ceny vedcom ekonómom a politikom, ktorí v uplynulom roku preukázali ľudstvu najväčší úžitok. K realizácii jeho poslednej vôle došlo prvý raz v roku 1901 a odvtedy sa Nobelova cena považuje za najhodnotnejšie ocenenie, aké sa udeľuje. Finančný fond, z ktorého sa vyplácajú odmeny laureátom ceny, má svoj základ v Nobelovom podnikateľskom úsilí. Jedným z jeho obchodných tovarov bol dynamit.

Kempelenovo koleso – Wolfganga von Kempelena najviac presláviljeho šachový pseudoautomat zvaný Turek, ktorý vytvoril na pobavenie Márie Terézie a hostí na svadbe jej dcéry. Žiaľ, Turek zatieňuje všetky jeho ostatné vynálezy. Počas celého svojho života sa Kempelen zaoberal vývojom alebo zlepšovaním technických riešení. Aj v oblasti parných strojov.

Pred hlukom neujdeš – pôsobí na nás 24 hodín denne – doma, v práci, na dovolenke, keď spíme, aj keď bdieme. O tom, ako zvuk vzniká, ako pôsobí na človeka a ako sa pred ním môžeme chrániť, sme sa rozprávali s prof. Ing. Stanislavom Žiaranom, CSc., zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave.

Pestrohnedá jeseň – Podľa prieskumov verejnej mienky v európskych krajinách a Spojených štátoch amerických je pre verejnosť hnedá farba najmenej populárnou farbou. Možno sa mnohým zdá fádna, ale jesenná príroda v slnečnom počasí je príkladom toho, že hnedá farba vo svojich odtieňoch môže byť veľmi pestrá a žiarivá.

Kŕmenie v neolite, Z prachu povstal veľmlok, Nový spevavec, Zradná fruktóza, Železný drak, Heuréka!, Blahodarný čaj, Embryá plné svalov, Slaný Mars, Nové antibiotikum,

Hovorím ti Kráčaj!, Nový typ vĺn, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme aj v novembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Výber článkov v novembrovom čísle časopisu Quark

Dejiny písané dynamitom

Vynálezom dynamitu sa podarilo nájsť spôsob, ako transformovať známy, no takmer nepoužiteľný nitroglycerín na využiteľnú výbušninu. K jej sláve prispela aj Bratislava.

IT GALA pozná víťazov

Už po devätnásty raz sa na spoločenskom večere IT GALA odovzdávali prestížne ocenenia IT Firma, IT Osobnosť, IT Produkt a IT Projekt roka 2019. Novinkou bola kategória IT NEO.

Bezdrôtové trendy

Bezdrôtová technika hrá v súčasnom svete kľúčovú úlohu. V nasledujúcich piatich rokoch bude nevyhnutná na rozvoj mnohých nových a rodiacich sa technológií.

Nekonečný príbeh

Kolísavý výskyt metánu na Marse by mohol signalizovať aj prítomnosť života. Pravdepodobnejšie sú však za jeho výskytom zaujímavé geologické procesy.

Pred hlukom neujdeš

O tom, ako zvuk vzniká, ako pôsobí na človeka a ako sa pred ním môžeme chrániť, sa rozprávame s prof. Ing. Stanislavom Žiaranom, CSc., zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave.

Bennu a Ryugu zblízka

Pomocou sondy NASA Osiris-REX a sondy japonskej Japan Aerospace Exploration Agency Hayabusa 2 mohli vedci pozorovať dva blízkozemské asteroidy z bezprostrednej blízkosti.

Miniatúrni superhrdinovia

Voľne žijúce jednobunkové organizmy majú v prírode nezastupiteľný a širokospektrálny význam. Tvoria základný článok aj tých najzložitejších potravových reťazcov.

Pestrohnedá jeseň

Jeseň je ročné obdobie typické svojou pestrosťou a rôznofarebnosťou a jej charakteristickou farbou je hnedá. Hnedá sa pri tom považuje za všednú, nenápadnú, možno až nudnú farbu.

Čo spája vtáky a kliešte

Každý z vtákov môže prenášať na veľké vzdialenosti parazity a patogénne mikroorganizmy, z ktorých mnohé sú pôvodcami ochorení prenosných aj na človeka.

Vŕtajúca sa vrtivka

Orech kráľovský už dávno nepatrí medzi stromy, ktoré si po vysadení nevyžadujú zvláštnu ochranu. V poslednom období sa v našich končinách objavil nový škodca orechov.

Svet včerajška

V ďalšom pokračovaní Kroniky života si priblížime neogén, obdobie, ktoré ešte trvá. Charakterizujú ho nástup ochladenia, ústup lesov a rozšírenie trávnatých ekosystémov.

Kempelenovo koleso

Počas celého svojho života sa osvietenec Wolfgang von Kempelen zaoberal vývojom alebo zlepšovaním technických riešení. Svojimi vynálezmi prispel aj do oblasti parných strojov.

Králi terénu

Trh s automobilmi v posledných rokoch ovládla kategória vozidiel SUV. Hoci sa často tvária ako skutočné off-roady, väčšina z nich zvládne maximálne poľné cesty.

Lyžovačka na spaľovni

V dánskej metropole Kodaň otvorili od októbra na streche spaľovne originálnu 450 metrov dlhú zjazdovku. Nepotrebuje sneh – lyžuje sa tam aj na umelom povrchu.

Tmavá stránka vesmíru

Vo vesmíre je toho oveľa viac ako vidia astronómovia. Priestor je zaplnený dvoma ďalšími zložkami, ktoré pre nás zostávajú záhadou. Hovoríme im tmavá hmota a tmavá energia.

Altajská paleokráska

Vedci prišli s novou metódou genetickej rekonštrukcie podoby, ktorá môže poslúžiť aj kriminalistom. Vďaka nej zhmotnili tvár mladej denisovanky.

Veselá veda

Živé a mŕtve šváby reagujú rôzne na magnetické pole a pizza z Talianska môže predĺžiť život, to sú príklady vedeckých výsledkov, za ktoré ich autori získali Ig Nobelove ceny.

Priekopník elektrifikácie na Slovensku

V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie smrti priekopníka a realizátora elektrifikácie Slovenska a propagátora moderného vedecko-technického pokroku Karola Mateja Ambróza.

Nové vydanie časopisu Quark nájdete v novinových stánkoch od 1. novembra 2019.

Ak chcete dostávať Quark každý mesiac pohodlne do vašej schránky a získať prístup k archívu časopisu na www.quark.sk, objednajte si zvýhodnené predplatné na tejto adrese: www.quark.sk/predplatne/

Pre aktuálne informácie a ďalšie zaujímavosti sledujte facebookovú stránku www.facebook.com/casopisquark.

Uverejnila: ZH

Zdroj a foto: Quark

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky