Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v júlovom Quarku

VEDA NA DOSAH

obálka Quark 7/2015

S Quarkom – magazínom o vede a technike, sa na dovolenke nemusíte báť nudy.

Veľké jazerá sveta vysychajú, je hlavnou témou prvého prázdninového čísla Quarku. Zdalo by sa, že jazeráfoto: z časopisu QUARK s veľkým objemom sladkej alebo slanej vody, sú trvalou a nemeniacou sa súčasťou krajiny. Od druhej polovice 20. storočia však sledujeme po celom svete nápadný trend rýchleho ústupu, v horšom prípade zániku, veľkých jazier, a to nielen v suchých oblastiach trópov a subtrópov. Príčiny ich vysychania sú rôzne, no hlavným vinníkom v tomto smutnom príbehu je človek. Symbolom najväčšej environmentálnej katastrofy 20. storočia, ktorú spôsobil človek je Aralské jazero. Vďaka vybudovaniu záchytnej hrádze v roku 2005 sa podarí zachrániť aspoň malú časť tohto jazera. Zachraňovať však treba aj mnohé ďalšie jazerá a veľké priehrady. O ich osude sa dočítate v článku klimatológov Alaxandra Ača a Jozefa Pecha.

Mnoho zaujímavostí a kvalitných článkov nájdete v pravidelných rubrikách časopisu:

Magazín – prináša krátke informácie o najnovších poznatkoch z vedy a techniky. Dozviete sa tu o dávnych nástrojoch ľudí, o pukline v Himalájach, o živote ako ho nepoznáme, o tom prečo myši spievajú a aj to, aká je budúcnosť svetelných počítačov.

Digitálne technológie, digitálne novinky a digitálne zaujímavosti – šesť strán venovaných počítačovému softvéru a hardvéru, notebookom, netbookom, smartfónom a fotoaparátom. V dvojstranovom prehľade nájdete informácie o najmodernejších nabíjacích technológiách.

Rozhovor – s Ing. Jurajom Makarovičom, výskumníkom zo Žilinskej univerzity, iniciátorom projektu solárneho vozidla, s ktorým chce vyhrať preteky v Austrálii. Solárne auto je podľa neho ideálnou témou pre projekt v slovenskom technickom prostredí s množstvom talentovaných strojárov, elektrotechnikov a dizajnérov. Idea dlhodobo udržateľného spôsobu dopravy so zárukou nových kreatívnych riešení spojila do spolupráce študentov a pedagógov dvoch škôl a firiem z praxe.

Astronómia – pred 70 000 rokmi sa preletela vonkajšími oblasťami Slnečnej sústavy iná hviezda. Od Slnka bola vo vzdialenosti len 0,82 svetelného roku.

Príroda – sa začína fotografiou švába, ktorý lovil medzi dinosaurami, poskladanou z vyše 10 000 jednotlivých záberov. Ako sa nebáť vreteníc, kde možno u nás stretnúť ondatru a ako funguje šiesty zmysel operencov, sú ďalšie zaujímavé témy z rubriky príroda.

Otázky a odpovede – približujú históriu a súčasnosť dronov.

Mladí a veda – mladí slovenskí vedci si priniesli ocenenia zo sveta, napríklad za konštrukciu robota, ktorý vie liezť po rebríku, budovách, či komínoch, úspešne sa však prezentovali aj na výstave Istrobot v Bratislave, zrýchlili kamióny a pričinili sa o bezpečnejšiu dopravu.

V júlovom čísle Quarku nechýba ani Klub tvorivosti, Okienko do histórie techniky, Zaujímavé múzeum, Aerobik pre mozgové bunky aj Test o tom ako poznáte západný Balkán.

Aj v samostatných článkoch:

Nová oceľ – ľahšie a bezpečnejšie autá, jeďalšia veľká téma v čísle a súčasne aj prednáška v rámci letného špeciálu Vedy v Centre. Dozviete sa v nich o nových perspektívach starej dobrej ocele so zameraním najmä na jej využitie pri konštrukcii áut.

Prevencia samovrážd na mostoch – mosty, ktoré vynikajú svojimi odvážnymi tvarmi sa snažia architekti konštruovať a vybaviť tak, aby boli nielen krásne a účelné, ale aj bezpečné.

Automobily – silný aj bezpečný, zoznámte sa s novým BMW X6.

Európsko-ruská misia na Mars – ďalšia aktívna sonda na červenej planéte si dáva za cieľ určiť geologické prostredie, ktoré mohlo v minulosti podporovať vznik a existenciu mikrobiálneho života.

Plazma v našich službách – plazmový zdroj nového typu vyvinuli na Univerzite Komenského, dokáže upravovať povrch textílií, sterilizovať rozličné povrchy, či urýchliť klíčenie osív.

Na záver čísla: Servis, Nové knihy, Historický kalendár, výsledky testov a Čítanie z novej knihy.

Dovolenka a Quark patria k sebe. V pohodových dňoch oddychu v ňom nájdete nové obzory vedy, techniky a perspektív budúceho smerovania ľudstva.

Autor: redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Viac sa dočítate v časopise Quark (číslo 7/2015).

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky