Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v januárovom Quarku 2019

VEDA NA DOSAH

časopis QUARK – január 2019

Hlavnou témou januárového čísla Quarku je štvrtá priemyselná revolúcia. Jej hlavným štartérom sa stal internet, ktorý otvoril novú dimenziu digitálnej transformácie všetkých vnútropodnikových procesov. Internet už nespája len ľudí v sociálnych sieťach, ale aj výrobné zariadenia, materiály, produkty a fyzickú realitu s virtuálnou. Všadeprítomný internet vecí sa spolu s modernými riadiacimi systémami nachádzajú v jadre inteligentného priemyslu. 

Termín Industry 4.0 (Priemysel 4.0, označovaný aj ako štvrtá priemyselná revolúcia) sa prvýkrát objavil na hannoverskom veľtrhu v roku 2011. Mnoho odborníkov si vtedy položilo otázku, či nejde len o ďalšie sezónne marketingové heslo. Súčasné turbulentné obdobie v priemysle však potvrdzuje, že nové technológie a inovácie sa stali nevyhnutnosťou nielen pre rozvoj a napredovanie podnikov, ale aj pre udržateľnosť ich súčasných procesov. K technológiám s najväčším vplyvom na podnikové procesy patrí internet vecí, respektíve jeho aplikácia na priemyselné prostredie. Priemyselný internet vecí je zároveň základom konceptu inteligentnej továrne (Smart Factory) a inteligentného priemyslu (Smart Industry).

Koľko váži kilogram – na novembrovom 26. zasadaní Generálnej konferencie pre váhy a miery (CGPM) Medzinárodného úradu pre váhy a miery (BIPM) sa rozhodlo, že valec zo zliatiny platiny a irídia, medzinárodný prototyp kilogramu, ktorý je uložený v trezore v Sèvres pri Paríži a prezýva sa Veľký K (Le Grand K), už nebude etalónom kilogramu. Od 20. mája 2019 sa základná jednotka hmotnosti bude odvodzovať od pevnej hodnoty Planckovej konštanty. O dôvodoch tejto významnej zmeny sme sa rozprávali s vedúcim oddelenia hmotnosti a geometrických veličín Slovenského metrologického ústavu Ing. Dušanom Trochtom.

Kambrická explózia – život na našej planéte je takmer všadeprítomný. Svoju dnešnú podobu nadobúdal milióny rokov. Kambrická explózia je prvý diel zo seriálu dvanástich príspevkov, v ktorých čitateľom v roku 2019 priblížime ako sa na našej planéte vyvíjal život. Cestu časom začíname v kambriu, počas ktorého život zažil revolúciu – rozvinuli sa mnohobunkové organizmy.

Od dverí k dverám – Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. No vďaka technicky zdatným automobilovým inovátorom sme v globálnom rozmere aj na čele vývoja lietajúcich áut.

Upokojujúca levanduľa, Chcené červy v oku, Batéria pre slnečné svetlo, Veľdielo termitov, Rýchle odhalenie rakoviny, Zmiernenie depresie – to je len malý výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Cestovateľ po tele je článok o prvom prístroji na svete, ktorý dokáže kompletne naskenovať ľudské telo. Tkanivá pacientov nasníma 40-krát rýchlejšie ako konvenčná pozitrónová emisná tomografia. Všetci sme Afričania, nasvedčujú tomu nedávne nálezy kamenných nástrojov zo stredomorského pobrežia Alžírska. 

Umelá inteligencia si nachádza cestu aj do domácich spotrebičov. Uľahčuje prácu, skracuje pracovné cykly a znižuje spotrebu energie. Medzi takéto výrobky patrí aj práčka s technológiou QuickDrive – Dočista do čista. Roboty sa vďaka umelej inteligencii dostávajú nielen na vyššiu technologickú úroveň, ale čoraz častejšie sa vynára celkom prirodzená otázka, aký by mal robot vôbec byť – Človek vs. Robot. Analýza DNA pôvodných obyvateľov Severnej a Južnej Ameriky odhalila neznáme migrácie a populačné zmeny pri ich osídľovaní – V stopách prvých Američanov. Živé laboratórium, model urbánnej smart ekokomunity vzniká neďaleko Šanghaja aj s pričinením vedcov zo Slovenska. V reálnom živote sa v ňom odskúšajú nekonvenčné nové riešenia. Zrazila sa naša Galaxia v minulosti s nejakou inou, menšou, galaxiou? Svedči o tom Jazva v Mliečnej ceste. Tak ako pri iných druhoch našej poľovnej zveri, aj pri muflónoch je najzaujímavejším obdobím čas párenia – muflónia ruja. Muflóny na Slovensku sú však Rohatí prisťahovalci, priviezol ich sem človek. Parazit je organizmus, ktorý v niektorej fáze svojho životného cyklu využíva iné organizmy (hostiteľov) ako zdroje potravy, ale aj ako stále alebo dočasné životné prostredie. Takýmto spôsobom života sa prezentujú aj Parazitické rovnakonôžky. Mačka divá je samotárske a nočné zviera, jednoducho Neskrotná mačka. Pribúdajú dôkazy o tom, že lymfatické cievy nie sú v mozgu len do počtu, ale aktívne sa podieľajú na lymfodrenáži. Viac o tejto téme sa dozviete v článku Odpadové hospodárstvo mozgu. Automobilka Tesla sa myšlienky autopilota nevzdáva a svoj systém chce naďalej zdokonaľovať. No Bez vodiča to (zatiaľ) nejdeSklopné krídla pre boeing, nové krídlo má umožniť pristávať lietadlu B777 aj na menších letiskách a usporiť palivo. Nový most – Veľdielo v ústí Perlovej rieky – je aj ukážkou pokorenia prírody a posunutia hraníc moderného staviteľstva. Soľ nad zlato – soľ je najdôležitejšia surovina na svete, bez ktorej nemôže existovať život. Používanie soli počas zimy na cestách však môže mať vážne následky na našu prírodu. Technické riešenie virtuálnej elektrárne spočíva z dvoch častí: zo smart komunikačného a riadiaceho modulu na domácich batériách a zo sofistikovaného riadiaceho systému v centrále – V prepojení je sila. Samozrejme aj v januárovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých matematických úlohách.

 

Výber článkov v januárovom čísle časopisu Quark

Anatómia inteligentného priemyslu

Štvrtá priemyselná revolúcia sa už začala. Všadeprítomný internet vecí je spolu s modernými riadiacimi systémami jadrom inteligentného priemyslu, ktorý práve vstupuje do tovární.

priemyselné revolúcie

Všetci sme Afričania

Ak máme byť dôslední, všetci sme Afričania. Vykopávky neďaleko stredomorského pobrežia Alžírska odhalili kamenné nástroje najstaršieho typu spred 2,4 milióna rokov.

Zlodeji na podnose

S rozvojom informačnej techniky sa autá stávajú čoraz bystrejšie. Prebiehajúci nástup internetu vecí z nich môže urobiť súčasť boja proti kriminalite.

Koľko váži kilogram

S pracovníkom Slovenského metrologického ústavu Ing. Dušanom Trochtom sa rozprávame o tom, prečo známy valec zo zliatiny platiny a irídia už nebude etalónom kilogramu.

Superzem pri Barnardovej hviezde

Okolo Barnardovej hviezdy – k Slnku najbližšej osamotenej hviezdy a jednej z najbližších susedných hviezd vôbec – obieha planéta s hmotnosťou aspoň trikrát väčšou než Zem.

Malé semienko s obrovskou silou

Mak poznali ľudia už v predhistorických dobách nielen ako liek, ale aj ako opojný prostriedok pri mystériách a pitkách. Najstaršie nálezy sú zo 6. tisícročia pred n. l. z oblasti Stredomoria.

Dobrú noc do jari

Niektoré zvieratá prespia zimu na jeden dúšok bez toho, aby sa prebudili, iné ju prežívajú v akomsi polospánku. Zimný spánok má mnoho úskalí a nebezpečenstiev.

Koraly na ústupe

Koralové útesy ohrozuje nielen globálne otepľovanie, ale aj prítomnosť potkanov na priľahlých ostrovoch, ktoré tam priviezli v minulosti ľudia.

Kambrická explózia

Kronika života je názov novej série článkov, v ktorých mapujeme vznik života. Na úvod sa vydáme na cestu časom do kambria, počas ktorého sa rozvinuli mnohobunkové organizmy. 

Editovanie je hra

Bez ohľadu na to, či fotíte do formátu RAW alebo JPG, oplatí sa venovať čas triedeniu fotografií a dodatočnej úprave tých, ktoré prejdú výberom.

Od dverí k dverám

Slovensko vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. Vďaka technicky zdatným inovátorom sme na čele aj vo vývoji lietajúcich áut.

Aby slnko neotepľovalo

Vedci z Harvardovej a Yalovej univerzity navrhujú zatieniť Slnko, aby zredukovali globálne otepľovanie. Do stratosféry Zeme chcú vstrekovať obrovské množstvá sulfátových častíc.

Unikátne súmostie

Vznikajúce trojkilometrové súmostie – štyri samostatné na seba nadväzujúce mosty – južne od Bratislavy bude po svojom dokončení výnimočným stavebným dielom.

Skúšajú to cez vesmír

Európska vesmírna agentúra každoročne otvára možnosť prihlásiť sa do programu Young Graduate Trainees. Absolventom umožňuje pracovať na zaujímavých vesmírnych projektoch.

Existencia atómov

V novej rubrike Ako to vieme? začíname s príbehom objavu existencie atómov. Debata o existencii atómov bola jedna z najzapálenejších v histórii vedy.

Ihly v kozmickej kôpke sena

Po signáloch mimozemských civilizácií pátrame už vyše polstoročia. Márne. Máme si preto zúfať? Vonkoncom nie. Sotva sme začali a poznanie vesmíru sa neustále rozširuje.

 

Autor: Redakcia Quark

Foto: Redakcia Quark

Uverejnila: VČ

 

Viac o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 01/2019), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky