Ilustračné foto z webu k 25. výročiu Fulbrightovho programu na Slovensku. Zdroj: http://25.fulbright.sk/
Fulbrightovo štipendium patrí medzi najprestížnejšie vzdelávacie programy na svete a získať ho nie je jednoduché. Termín podania prihlášok na školský rok 2021/2022 je do 30. júna 2020. Ak máte záujem, čítajte ďalej a nezabudnite sa pripojiť na webinár.
Ak ste vždy snívali o štúdiu na niektorej z prestížnych amerických univerzít, Fulbrightovo štipendium môže byť výbornou príležitosťou. Umožňuje šesť- až deväťmesačný výskumný (Visiting Student Researcher) alebo študijný pobyt (Master’s Degree Study) na univerzite alebo inej inštitúcii v USA a je určený pre všetky vedecké disciplíny s výnimkou klinickej medicíny a programov MBA a LL.M.
Webinár pre záujemcov: 30. 4. 2020
Komisia J. Williama Fulbrighta pre vzdelávacie výmeny v SR zorganizovala pre záujemcov o štipendijný program webinár, na ktorom sa záujemcovia môžu dozvedieť, pre koho sú určené jednotlivé programy, či spĺňajú kritériá, aké sú uzávierky, ale aj ako súčasná situácia spojená s COVID-19 ovplyvní štipendijné cesty.
Dozviete sa, ako si podať prihlášku, ako si svoj študijný pobyt naplánovať a aké povinnosti, no najmä radosti vás za „veľkou mlákou“ očakávajú. Na webinár je potrebné sa REGISTROVAŤ.
Čo pokrýva štipendium
Štipendium pokrýva mesačné životné náklady, základné zdravotné poistenie a spiatočnú letenku. Zahŕňa aj úhradu školného do výšky 19 tisíc dolárov priamo hosťovskej inštitúcii (môže ísť napríklad o registračné poplatky, poplatky za doklady vystavené hosťovskou inštitúciou, požadované študentské aktivity, vybavenie univerzitných pracovísk, počítačový účet, zdravotnícke služby, univerzitné zdravotné poistenie a podobne). V prípade záujmu o študijný pobyt (Master’s study) musí uchádzač zdokladovať dostatok finančných prostriedkov na pokrytie školného na celú dĺžku štúdia, ktoré prevyšujú sumu 19 tisíc dolárov (hradenú štipendiom). Komisia nezabezpečuje ubytovanie v USA, ale štipendista je schopný si ho finančne pokryť zo štipendia.
O programe
Fulbrightov program založil v roku 1946 senátor J. William Fulbright. Jeho cieľom je zvýšiť vzájomné porozumenie medzi ľuďmi z USA a ľuďmi z ostatných krajín. Fulbrightov program je jeden z najväčších a najrôznorodejších výmenných programov na svete. V súčasnosti sa uskutočňuje v 140 krajinách vrátane 50 krajín, v ktorých existujú bilaterálne Fulbrightove komisie. Ročne komisie na celom svete rozdajú 6 až 7 tisíc štipendií americkým a zahraničným účastníkom programu. Od jeho vzniku pôsobilo v programe viac ako 370 tisíc ľudí, 60 absolventov získalo Nobelovu cenu a 86 Pulitzerovu cenu.
(TL)
Zdroj: www.fulbright.skFB event – webinár