Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Chceli by ste ísť počas tohto leta objavovať Európu?

VEDA NA DOSAH

Ilustračný obrázok: Kufre, batožina, cestovanie (zdroj:Pixabay.com)

Ak máte 18 rokov a máte radi dobrodružstvo, využite šancu na lepšie pochopenie rozmanitosti Európy s iniciatívou Európskej únie DiscoverEU. Od júla 2018 do konca októbra 2018 budú môcť mladí ľudia objavovať vlastný kontinent. Iniciatíva DiscoverEU im umožní nielen lepšie pochopiť rozmanitosť Európy, ale aj tešiť sa z jej kultúrneho bohatstva, nadviazať nové priateľstvá a získať pocit európskej identity.

Vďaka tejto novej iniciatíve EÚ budú môcť mladí ľudia cestovať ako jednotlivci alebo v maximálne päťčlennej skupine, spravidla po železnici. V záujme neobmedzeného pohybu po celom kontinente však účastníci môžu v odôvodnených prípadoch použiť alternatívne spôsoby dopravy, ako sú autobusy alebo trajekty a výnimočne aj lietadlo. Tak sa budú môcť zúčastniť aj mladí ľudia žijúci v odľahlých oblastiach alebo na ostrovoch v EÚ. Keďže rok 2018 je Európskym rokom kultúrneho dedičstva, cestujúci budú mať možnosť zúčastniť sa na mnohých podujatiach po celej Európe.

Na čo všetko sa treba pripraviť

Žiadatelia budú musieť poskytnúť svoje osobné údaje a podrobnejšie informácie o ceste, na ktorú sa chcú vybrať. Budú musieť absolvovať aj kvíz s piatimi otázkami, ktorý bude súvisieť s Európskym rokom kultúrneho dedičstva 2018, iniciatívami EÚ zameranými na mladých a blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu. Na konci budú musieť odpovedať na ďalšiu otázku o tom, koľko mladých ľudí sa podľa nich bude uchádzať o poukaz v rámci tejto iniciatívy. Európska komisia potom na základe odpovedí vyberie účastníkov, ktorí sa musia vydať na cestu od 9. júla do 30. septembra 2018. Môžu cestovať až 30 dní a navštíviť až štyri zahraničné destinácie.

Iniciatíva DiscoverEU má v roku 2018 rozpočet 12 miliónov eur a očakáva sa, že tento rok vďaka nej bude môcť po Európe cestovať 20-tisíc mladých. Každému členskému štátu EÚ bol pridelený určitý počet cestovných poukazov na základe podielu obyvateľstva danej krajiny v porovnaní s celkovým obyvateľstvom Európskej únie. Prvé kolo podávania prihlášok, ktoré sa začne 13. 6. 2018 umožní preskúmať európsky kontinent aspoň 15-tisíc príjemcom. Druhé kolo podávania prihlášok s najmenej 5-tisíc cestovnými poukazmi sa uskutoční na jeseň 2018.

Európska komisia plánuje iniciatívu ďalej rozvíjať, a preto ju zahrnula do svojho návrhu budúceho programu Erasmus. Ak ho Európsky parlament a Rada schvália, v rokoch 2021 až 2027 by malo dostať možnosť cestovať s podporou rozpočtu vo výške 700 mil. eur ďalších 1,5 milióna 18-ročných účastníkov.

Európska komisia by chcela od mladých cestovateľov počuť, čo zažili, a vyzve ich, aby sa podelili o svoje skúsenosti a dobrodružstvá. Vybraní účastníci sa stanú súčasťou komunity DiscoverEU a budú pôsobiť ako vyslanci iniciatívy. Budú vyzvaní, aby o svojich zážitkoch z ciest porozprávali napríklad cez sociálne médiá ako Instagram, Facebook a Twitter alebo aby usporiadali prezentácie na školách či v miestnych komunitách.

Kto sa môže do iniciatívy zapojiť? Prečo je iniciatíva určená len osemnásťročným osobám? Ako dlho smú účastníci cestovať? To sú otázky, na ktoré nájdete odpovede na

European Youth Portal

(Európsky portál pre mládež poskytuje mladým ľuďom, ktorí žijú, študujú či pracujú v Európe, informácie na európskej a národnej úrovni. Tieto informácie, ktoré sa týkajú ôsmich hlavných oblastí, pokrývajú 34 krajín a sú k dispozícii v 28 jazykoch.)

 

Zdroje:

Európsky portál pre mládež European Youth Portal

Tlačová správa EK zo dňa 7. 6. 2018

Obrázky: Pixabay. com

Spracovala: MI

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky