Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

AFO50: potrava budúcnosti a boj za lepšiu stravu pre deti

VEDA NA DOSAH

Čo si AFO navarí, to si tiež zje. Programová sekcia (Ne) zdravá výživa nezabudla na horúcu tému detskej obezity a predstaví pokus o zmenu školského jedálnička pod vedením gastronomického revolucionára Jamieho Olivera.

Gastronomické show zažívajú v súčasnej dobe boom. Zdroj: AFO.czZo všetkých strán sa na nás valia rady, ako sa stravovať, čomu sa v našom jedálničku vyvarovať alebo na ktoré jedlá radšej ani nemyslieť. Kuchárski experimentátori tvrdo bojujú o televízny priestor so zástancami bio potravín. Všetci ale zabúdajú na jeden dôležitý fakt. „Stravovacie návyky si utvárame v detstve. Aj tu platí staré porekadlo, čo sa v mladosti naučíš …“ Rozhodli sme sa preto na AFO50 dať priestor predovšetkým deťom a ich stravovacím návykom“, tvrdí dramaturgička Irena Mařincová. Jej sekcia (Ne) zdravá výživa nevynechá ani britského šéfkuchára Jamieho Olivera. Slávnu kuchársku extratriedu predvedie v novom svetle – totiž ako zapáleného aktivistu, ktorý v televíznej minisérii Jamie’s School Dinner bojuje za lepšiu kvalitu jedla podávaného deťom v školských bufetoch. Dúfajme, že pokrmy s nulovou výživnou hodnotou, budú po jeho zásahu, nadobro patriť minulosti.

Sci-fi pokrm skutočnosťou

Časom sa možno Zdroj: AFO.czbudeme lúčiť s jedlom takým, ako ho poznáme dnes. Veda zasahuje aj do gastronómie a na trhu sa objavujú makro-nutričné kokteily, ktoré majú ambície plne nahradiť náš jedálniček. Jednou z takých náhrad potravy zvanú Soylent sa pokúsi celý mesiac živiť protagonista dokumentu Life after food. Otázkou zostáva, či kvôli monotónnemu výživovému drinku budú najviac trpieť jeho chuťové bunky, sociálne väzby či telesné funkcie.

Vzhľadom na zameranie sekcie (Ne) zdravá výživa nezostane len u samotného pozorovania! Chuťové poháriky divákov sa môžu tešiť na špeciálny raut.

Zdroj: AFO

Foto: AFO.cz (wikipedia.org)

Spracovala: Mária Izakovičová

Uverejnila: ZČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky