Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Boj o vedecké mozgy pokračuje. Projekt SASPRO 2 dostal zelenú

Tamara Leontievová

Ilustračná fotografia: Cieľ projektu SASPRO je prílev vedeckých mozgov na Slovensko. Zdroj: Pixabay.com

Slovenská akadémia vied dostala zelenú pre program SASPRO 2, ktorého hlavnou úlohou je prilákať na Slovensko mladých a perspektívnych vedcov zo zahraničia. SAV v druhom pokračovaní úspešného projektu podporí 40 bádateľov.

Projekt SASPRO funguje od roku 2014 a v uplynulých rokoch prilákal na Slovensko 38 mladých vedcov, z ktorých väčšina zostala v krajine aj po ukončení projektu. Má rozpočet približne 9 miliónov eur a jeho cieľom je podporiť 40 vedcov, aby na Slovensku robili špičkovú vedu. Miera spolufinancovania zo strany Európskej komisie je na úrovni cca 50 percent.

„Som nesmierne rád, že po úspešnom SASPRO 1 teraz môžeme spustiť aj projekt SASPRO 2. Príležitosť tentokrát dostane 40 vedcov, ktorí momentálne pôsobia v zahraničí a buď sa chcú vrátiť do rodnej vlasti, alebo pochádzajú z iných krajín a chcú robiť vedu na Slovensku. Vytvoríme im špičkové podmienky, a samozrejme, budeme od nich očakávať vysokú kvalitu,“ povedal predseda SAV profesor Pavol Šajgalík pri odštartovaní druhého pokračovania programu, ktorý funguje v rámci výzvy programu Horizont 2020 v kategórii Marie Skłodowska-Curie Actions – COFUND.

Kvantový fyzik Daniel Reitzner sa v súčasnosti venuje kvantovej kryptografii a bezpečnosti. Zdroj: Archív NCP VaT pri CVTI SR

Kvantový fyzik Daniel Reitzner sa v súčasnosti venuje kvantovej kryptografii a bezpečnosti. Zdroj: Archív NCP VaT pri CVTI SR

„Nebyť SASPRO, nad návratom váham“

Jedným z vedcov, ktorých SAV podporila prostredníctvom SASPRO 1, je aj kvantový fyzik RNDr. Daniel Reitzner, PhD., ktorý pracuje ako samostatný vedecký pracovník vo Fyzkálnom ústave SAV. Študoval na prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, neskôr pôsobil na Fakulte matematiky na Technickej Univerzite v Mníchove. Päť mesiacov strávil vďaka Fulbrightovmu štipendiu v New Yorku. „Po ukončení štipendia som premýšľal, či sa vrátim na Slovensko, alebo nie. Na Fyzikálnom ústave som mal vytvorené dobré zázemie. Na druhej strane, odrádzali ma „muchy“ slovenskej vedy – že je poddimenzovaná a chýba tu ucelená predstava o tom, ako by vlastne mala vyzerať. SASPRO bolo silným argumentom na návrat. Nielen kvôli finančnému ohodnoteniu, ale aj kvôli tomu, že som mal lepšie podmienky pre návrat k dobre rozbehnutému tímu a k práci, ktorá ma baví,“ hovorí kvantový fyzik Daniel Reitzner, ktorý sa v súčasnosti venuje kvantovej kryptografii a bezpečnosti.

Dobré pracovné podmienky a uznanie

Politológ Dr. phil. Dirk Mathias Dalberg je zasa príkladom vedca, ktorého projekt SASPRO prilákal na Slovensko zo zahraničia. Po magisterskom štúdiu v Lipsku a Prahe, doktorandskom štúdiu v Drážďanoch a pôsobení v Pardubiciach prišiel vďaka projektu do Bratislavy.

Iustračná fotografia: Príliv vedeckých mozgov zo zahraničia má pomôcť zlepšiť vedecké prostredie na Slovensku. Zdroj: Pixabay.com

Návrav slovenských vedcov či príliv šikovných zahraničných vedcov má pomôcť zlepšiť vedecké prostredie na Slovensku. Zdroj: Pixabay.com

„Niekto mi o projekte povedal a ja som zhodnotil, že je to dobrá ponuka. V rámci projektu som sa zaoberal myšlienkami českého a slovenského disentu. Získal som dobrú pozíciu a uznanie a rozhodol som sa zostať. Najskôr preto, aby som dokončil, čo som začal a potom aj preto, aby som mohol pokračovať s novým projektom,“ hovorí politológ, ktorý od roku 2016 pôsobí v Ústave politických vied SAV a momentálne sa venuje otázkam politickej kultúry v krajinách V4. „Myslím, že SASPRO je dobrý projekt. Vďaka nemu na Slovensko prišlo 38 vedcov a podľa mojich informácií ich viac ako 20 zostalo aj po jeho skončení,“ dodáva.

Novinka: spolupráca s univerzitami

Projekt SASPRO je autorským projektom tímu SAV. Prvé kolo trvalo od roku 2014 doteraz, druhé potrvá opäť 5 rokov. „Pri SASPRO 2 je novinkou, že sme sa rozhodli spolupracovať aj s Univerzitou Komenského a Slovenskou technickou univerzitou. Každá z univerzít príjme na svoje pracoviská po 10 vedcov a zvyšných 20 bude pôsobiť na ústavoch SAV, pričom ide o širokú škálu výskumných oblastí, ktorým sa môžu venovať,“ povedala Dr. Zuzana Hrabovská, vedúca projektu. Partneri projektu plánujú 1. výzvu vyhlásiť už v júli 2020 a prví vedci by mohli začať svoje pracovné pobyty v januári 2021.

tl

Zdroj: SAV

Foto: Pixabay.com

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky