Ako vyzerá naše telo zvnútra

14. okt. 2017 • Lekárske vedy

Ako vyzerá naše telo zvnútra

Vďaka množstvu rôznych prístrojov môže lekár pozorovať ľudské telo zvnútra, vidieť, ako bije srdce, ako vyzerá brucho, keď napríklad človek zjedol niečo pokazené a podobne. Prednáška Ako vyzerá naše telo zvnútra, prezentovaná počas Žilinskej detskej univerzity priblížila mladým študentom zaujímavé fakty o vyšetrovaní chorôb pomocou zobrazovacích lekárskych prístrojov. „Prístroje fungujú tak, že vysielajú rôzne druhy vĺn do nášho tela a zaznamenávajú obraz v podobe snímky. Tieto vlny môžu byť elektrické aj mechanické, záleží na druhu prístroja, ktorým lekár vyšetruje pacienta,“ odznelo počas prednášky, ktorú viedla Ing. Zuzana Pšenáková, PhD.

Jej detskí poslucháči sa dozvedeli, že telo každého človeka je zložené z miliónov malých čiastočiek, ktoré nazývame bunky. „Telo obsahuje bunky, ktoré majú rôzne úlohy. Tie, ktoré majú rovnaké úlohy, sa navzájom podobajú a tvoria tímy, ktoré sa nazývajú tkanivá (kožné tkanivo, svalové tkanivo atď.), tkanivá tvoria zas celé väčšie súbory, orgány a ich sústavy. Základom a najväčšou oporou tela je kostra, ktorá chráni dôležité vnútorné orgány (napr. lebka chráni mozog). Jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele je srdce, keby sme ho nemali, nemohli by sme žiť,“ povedala prednášajúca. Vzápätí sa opýtala: „Viete ako vlastne vyzerá vaše srdce? Aj to nám pomôže zistiť lekársky prístroj.“

Čo je to choroba, povedali si následne na prednáške Ako vyzerá naše telo zvnútra. Je to stav, keď sa dlhšie necítime dobre a je spôsobený „poruchou“ niektorého orgánu alebo jeho časti v našom tele. Aby lekári mohli takéto choroby liečiť, potrebujú vedieť, v ktorom mieste sa tá „porucha“ nachádza. Zisťujú to pomocou rôznych prístrojov, napríklad pomocou röntgenu. Röntgen je zariadenie, ktoré vysiela lúče, ktoré prechádzajú cez ľudské telo a po dopade na špeciálnu „obrazovku“ vytvoria obraz vyšetrovaného človeka, ktorý sa podobá na tieňový obraz, ale s tým, že tie tiene nie sú úplne tmavé, a tak sa dajú vidieť i tie časti tela, ktoré sú „zakryté“ inými časťami.

Ľudské telo – kostra a vnútorné orgány

„Ale taký obraz je plochý a nedá sa na ňom vidieť, či to miesto, ktoré potrebujú vidieť je vpredu, v prostriedku alebo vzadu. Keby sa však urobilo viac röntgenových snímok v rôznych vzdialenostiach za sebou, dala by sa z nich pozorovať väčšia časť tela a usporiadanie jednotlivých orgánov v priestore. Podobne ako je to pri pozeraní sa dvomi očami. Pre röntgenové lúče sú časti nášho tela čiastočne priehľadné, preto určenie usporiadania jednotlivých častí v priestore je veľmi zložité a trvalo by dlho. Našťastie dnes existujú počítače, ktoré vedia v krátkom čase vyriešiť i veľmi zložité úlohy. A tak sa spojením počítača a röntgenu podarilo vytvoriť zariadenie, ktoré dokáže vytvoriť priestorový obraz vnútra ľudského tela – počítačový tomograf – CT-čko (computer tomograf),“ uviedla Zuzana Pšenáková, PhD.

Ďalej pokračovala, že ľudské telo môžeme pozorovať z troch rôznych strán (z boku, spredu a zhora nadol). „Lekárske prístroje dokážu z rôznych strán zobraziť napr. našu hlavu zvnútra. Kosti sú väčšinou zobrazené najsvetlejšou farbou. Nie všetky tomografy využívajú röntgenové lúče. Sú i také, ktoré vytvárajú obraz vnútra pomocou magnetických vlastností niektorých látok. Presnejšie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) – je to zložitý jav, o ktorom sa budete učiť niekedy na ´dospelej´ univerzite. Tieto tomografy zobrazujú vnútro akoby v jednotlivých rezoch. Vedia ich však urobiť veľa vedľa seba, takže sa dá podľa nich urobiť priestorový obraz nášho vnútra.“

Jeden z prístrojov, ktoré sa požívajú na vyšetrovanie nášho tela je aj sonograf, odznelo ďalej počas prednášky. „Tento prístroj vysiela aj prijíma mechanické vlny, ktoré nazývame aj ultrazvukové. Ultrazvukové vlny už nepočujeme, nenachádzajú sa v rozsahu počuteľnosti, ale vlastnosťami sú podobné ako počuteľné zvukové. Na základe odrazov týchto vĺn od jednotlivých druhov tkanív (od každého tkaniva sa odrážajú vlny inak), vytvorí sonograf obraz. Sonograf alebo ultrazvuk sa najviac využíva v tehotenstve pri vyšetrovaní dieťatka v brušku matky, ale má aj iné využitie, a to pri vyšetrovaní srdca a iných vnútorných orgánov,“ povedala Zuzana Pšenáková, PhD.

V závere konštatovala, že je dobré poznať naše telo, a to aj bez toho, aby nás musel lekár operovať. „Stačí, že použije niektorý zo zobrazovacích lekárskych prístrojov, o ktorých ste sa aj v tejto časti dozvedeli niečo viac. Naše telo je veľmi zaujímavé, a preto ho treba len skúmať, a tým predchádzať rôznym chorobám, napríklad pomocou röntgenu, CT, magnetickej rezonancie alebo sonografu.“

*********************************************

Elektrotechnická fakulta Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) už od roku 2005 každoročne nadväzuje na výnimočnú aktivitu v oblasti propagácie vedy a techniky v spoločnosti medzi najmladšími žiakmi základných škôl. Výnimkou nebol ani rok 2017, v ktorom druhý júlový týždeň tradične patril Žilinskej detskej univerzite (ŽDU).

 

Odborný garant: Ing. Zuzana Pšenáková, PhD.

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: ŽU v Žiline

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - jeseň
fotografická súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Hlavným štartérom štvrtej priemyselnej revolúcie sa stal internet.
Zistite viac