Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí študenti uspeli v celosvetovom finále Google Hash Code 2017

VEDA NA DOSAH

ilustračné foto / google

Pomerne novou programátorskou súťažou zameranou na riešenie optimalizačných programov pochádzajúcich priamo z praxe je súťaž Google Hash Code 2017. Pozoruhodný úspech v nej dosiahli študenti Univerzity Komenského v Bratislave. Tím z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave v zložení Eduard Batmendijn, Jozef Brandys a Roman Hudec obsadil v celosvetovom finále 10. miesto.

Súťažné finále Google Hash Code 2017 prebehlo začiatkom apríla 2017 v Paríži. Riešiteľské tímy mali za obmedzený čas čo najlepšie vyriešiť zadaný praktický optimalizačný problém. V kvalifikačnom kole napríklad súťažiaci riešili problém minimalizácie latencie streamovaného videa pomocou vhodného cachovania v datacentrách rozmiestnených po svete.

RNDr. Michal Forišek, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý študentov vedie a pripravoval ich aj na túto súťaž, vysvetlil, že v aktuálnom  ročníku sa stretli s dvomi úlohami. „V kvalifikačnom kole súťažiaci riešili úlohu zameranú na optimalizáciu infraštruktúry streamovania videa – písali program, ktorý počítal, ako rozmiestniť rôzne videá do datacentier tak, aby sa s čo najmenším priemerným zdržaním dostali ku koncovým užívateľom služby. Vo finále súťaže potom súťažiaci riešili úlohu, v ktorej bolo cieľom napísať program, ktorý nájde rozmiestnenie routerov a optických káblov, ktoré čo najlepšie pokryjú danú veľkú budovu signálom bezdrôtového internetu.“

Súťažiace tímy mali podľa neho len niekoľko hodín na to, aby vyvinuli program čo najlepšie riešiaci zadanú optimalizačnú úlohu. „Ťažisko súťaže je v samotnom algoritmickom riešení zadaného projektu, ale taktiež je potrebná dobrá spolupráca v tíme, deľba úloh a dobré praktiky softvérového inžinierstva. Na úspech v súťaži je potrebná kombinácia kvalitných praktických zručností so znalosťou pokročilých algoritmických techník,“ hovorí RNDr. Michal Forišek, PhD.

Do kvalifikačného kola Google Hash Code 2017 sa zapojilo 2 815 tímov z celého sveta (z toho 24 slovenských tímov). Päťdesiatka najlepších postúpila do svetového finále vo Francúzsku. Jediným tímom zo Slovenska, ktorému sa podarilo prebojovať medzi svetovú špičku, bol práve tím študentov informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Absolútnym víťazom sa stal tím AIM Tech z Ruska.

pohľad na súťažiacich

„Úspešný ,matfyzácky‘ tím, ktorý sa dokázal presadiť v mimoriadne náročnej medzinárodnej konkurencii, je nielen skvelou vizitkou našich pedagógov, ale aj inšpiráciou pre ďalších študentov z radov záujemcov o neľahké, ale jedinečné štúdium na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Dostanú tak vstupenku k zaujímavému kariérnemu rastu, prestížnemu povolaniu a pritom im môže ostať celoživotný dobrý pocit z hry,“ uviedol prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

RNDr. Michal Forišek, PhD. pripomenul, že nejde o ojedinelý úspech našich študentov. Slovensko aj Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave majú podľa neho dlhú tradíciu úspechov v podobných súťažiach. „Za všetky spomenieme dve: FMFI UK má (ako jediná slovenská fakulta) za sebou už 11 účastí vo svetovom finále univerzitnej súťaže ACM ICPC, kde dokonca niekoľkokrát naši študenti vybojovali jednu z medailí. Na stredoškolskej Medzinárodnej olympiáde v informatike je Slovensko jednou z dlhodobo najúspešnejších krajín – momentálne sme na ôsmej pozícii v historickom rebríčku počtov medailí získaných na tejto súťaži.“

Hlavným dôvodom úspechu je podľa neho systematická práca s talentovanou mládežou. Je presvedčený, že za tou na Slovensku stojí hlavne stredoškolská predmetová súťaž Olympiáda v informatike a občianske združenie Trojsten, ktoré organizuje prípravné súťaže, tábory a letné školy pre žiakov s talentom na matematiku, fyziku a informatiku. „Všetci traja súťažiaci, ktorí teraz uspeli v súťaži Hash Code, prešli touto dlhodobou prípravou a v súčasnosti sa už ako organizátori aktívne zapájajú do prípravy ďalšej generácie nadaných stredoškolákov,“ uzavrel RNDr. Michal Forišek, PhD.

 

Informácie poskytli: PhDr. Andrea Földváryová, vedúca Oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave a RNDr. Michal Forišek, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: RNDr. Michal Forišek, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky