V hlavnej téme decembrového čísla časopisu Quark sa v článku prof. Karola Jesenáka dočítate o misii NASA s názvom Stardust, ktorá odštartovala pred 25 rokmi s cieľom získať vzorky kozmického prachu z komy kométy Wild 2.
Za hviezdnym prachom
Tento rok uplynulo 25 rokov, čo začiatkom roku 1999 odštartovala z mysu Canaveral raketa s robotickou vesmírnou sondou. Jej primárnym cieľom bolo získať vzorky kozmického prachu z komy kométy Wild 2.
Tento úspešný projekt americkej vesmírnej agentúry NASA pod názvom Stardust patrí v histórii k jej najlacnejším. To mu však na jeho výnimočnosti nič neuberá. Prekvapujúce je, že vzorky získaného prachu sa skúmajú doteraz.
Dôvodov na skúmanie malých častíc vo vesmíre je viacero. Jeden z nich, súvisiaci s projektom Stardust, je snaha získať informácie o počiatočných štádiách vzniku našej Slnečnej sústavy.
Kozmický prach je prachová zložka medziplanetárnej alebo medzihviezdnej hmoty, ktorú tvoria čiastočky s rozmermi menšími ako desatina mikrometra. Napriek takto definovanej hornej hranici sa všeobecnejšie pod kozmickým prachom chápu aj väčšie častice, čo znamená, že experimenty zamerané na jeho skúmanie sa neobmedzujú iba na častice s rozmerom pod touto hranicou. Niekedy sa do tohto prachu zahrnujú aj mikrometeority, čo sú častice s hmotnosťou menšou ako jeden gram.
Kozmický prach je podobne ako prach v atmosfére viditeľný za predpokladu, že naň dopadá svetlo pod určitým uhlom. Medziplanetárny prach je v našej Slnečnej sústave sústredený prednostne v rovine ekliptiky. (Ekliptikou označujeme kružnicu, priesečnicu roviny dráhy Zeme s nebeskou sférou. Počas roka sa po nej zdanlivo pohybuje Slnko. Rotačná os Zeme s ňou zviera uhol 66°33′ a s rovinou rovníka uhol 23°27′.) Tento prach je pozorovateľný v podobe slabého tzv. zodiakálneho svetla v dôsledku rozptylu slnečného svetla na jeho časticiach. Jeho zdrojom sú planéty, kométy, asteroidy a objekty Kuiperovho pásu, čo je oblasť v našej Slnečnej sústave, ktorá sa nachádza za dráhou Neptúna vo vzdialenosti 30 až 50 astronomických jednotiek od Slnka. Pomenovanie má po holandsko-americkom astronómovi Gerardovi Kuiperovi (1905 – 1973), autorovi teórie o pôvode niektorých komét. Kozmický prach dopadá vo veľkých množstvách aj na zemský povrch.
Veda ukrytá v skle
O prepájaní umeleckého sklárstva s modernými technológiami aj o tohtoročných oceneniach pre laureátov Ceny za vedu a techniku sme sa rozprávali s umeleckým sklárom a dizajnérom Achilleom Sdoukosom.
Za zrkadlom mysle
Sú hry, ktoré majú aj omnoho zložitejšie pravidlá ako šach. Napriek tomu šach neprestáva po stáročia fascinovať ľudí svojou komplexnosťou. Je to zábavná hra, ale aj náročný šport a umenie.
Dokonalý vzor
Ľudí odjakživa fascinujú geometrické vzory. V matematike existujú špeciálne druhy vzorov, ktoré sa nikdy neopakujú. Stali sa svetoznámymi najmä vďaka práci matematika Rogera Penrosa.
Návrat tasmánskeho tigra, Implantát proti opiátom, Trosky supernovy, Infraštruktúra diaľnice staroveku, Cukor škodí aj v maternici, Snenie s mobilom, Samčeky nie sú nevinné, Hojivé elektrické stehy, Digitálne úsmevy, Priveľká čierna diera, Prízrační jazdci, Parný svet, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v decembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.
Výber článkov v decembrovom čísle časopisu Quark
Silou či šikovnosťou
Kvalitné dáta, ktoré sú pre tréning a zostavovanie čoraz objemnejších jazykových modelov generatívnej umelej inteligencie rozhodujúce, nie sú nevyčerpateľným zdrojom.
Geolokality v okolí Bratislavy 2
V dvanástej časti rubriky o geodiverzite Slovenska navštívime ďalšie geovedne osobité lokality v okolí Bratislavy, ktoré dopĺňajú obraz o rozmanitostiach neživej prírody regiónu.
Menia budúcnosť
Laureáti tohtoročnej Ceny za vedu a techniku pracujú v oblastiach jadrovej energetiky, informačných a komunikačných technológií, strojárstva, elektrotechniky, analytickej a fyzikálnej chémie, biotechnológií, sociálnych vied a popularizácie vedy.
Kde spávajú šelmy
V zime sa mení celá krajina. Nielen človek, ale aj zvieratá sa musia týmto zmenám prispôsobiť. Takmer všetky si hľadajú bezpečné úkryty a využívajú na to dostupné prostriedky.
Riešenie toxickej skládky
V bratislavskej mestskej časti Vrakuňa na neslávnej skládke odpadu sa má na vyčistenie toxickej zeminy od rôznych chemikálií použiť metóda termickej desorpcie.
Šťastnú a veselú jazdu
Bez ohľadu na pôvodný účel vianočných sviatkov ich väčšina súčasníkov prežíva ako oslavu života tu a teraz. A keďže život je pohyb a pohyb je doprava, Vianoce neobišli ani túto oblasť.
Báseň za oknom
Vtáčie kŕmidlá patria k bežným doplnkom záhrad, parkov, ale aj balkónov či okien mestských stavieb. Kŕmenie divých vtákov je takmer rovnako dlhá tradícia ako chov domestikovaných zvierat.
Svedectvo usadenín
Výskumy Marsu sa opakovane vracajú k hľadaniu vody v kvapalnom skupenstve. Horniny na juhu marťanskej planiny Utopia zrejme tvorili súčasť pobrežia oceánu zaniknutého pred miliardami rokov.
Zmiešané korene
Nová analýza DNA dávnych domorodcov z Veľkonočného ostrova potvrdila prímes od pôvodných obyvateľov Južnej Ameriky, no z inej časti, než sa pôvodne predpokladalo.
Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. decembra 2024, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.