Ako prostriedok preventívnej medicíny sa tradične zdôrazňovali predovšetkým vytrvalostné cvičenia ako chôdza, beh, plávanie, jazda na bicykli, beh na lyžiach a iné. Silové cvičenia sa nielenže neodporúčali, ale vyslovene zakazovali.
V priebehu ostatných dvoch desaťročí sa však nahromadili presvedčivé dôkazy o tom, že „zakazovanie“ silových cvičení „ukracuje“ pohybovo aktívne osoby o celý rad priaznivých zdravotných účinkov, z ktorých mnohé, najmä zlepšenie svalovej sily a aktívnej telovej hmoty, sú špecifické iba pre silový tréning. Naviac sa ukázalo, že pri správnom vykonávaní nie sú silové cvičenia o nič rizikovejšie ako aeróbne aktivity. Ako najvhodnejšia sa javí ich kombinácia s aeróbnymi aktivitami, ktoré kompenzujú relatívne nízky energetický výdaj pri silových cvičeniach. Priaznivé účinky týchto dvoch rozdielnych aktivít sa nielen sumujú, ale v mnohých smeroch dokonca potencujú. Ich pravidelné vykonávanie dokáže nielen znížiť riziko ochorení, prispieť k ich liečbe a predĺžiť život, ale najmä zvýšiť jeho kvalitu.
Prof. Mgr. Erika Zemková, PhD., z Katedry športovej kinantropológie Fakulty telesnej výchovy a športu, Univerzity Komenského v Bratislave zodpovedná za oblasť funkčnej diagnostiky spolu s kolektívom študentov doktorandského štúdia, Mgr. Michalom Jeleňom, Mgr. Zuzanou Kováčikovou, PhD., Mgr. Gáborom Ollém, Mgr. Gabrielou Štefánikovou a Mgr. Tomášom Vilmanom uskutočnili merania parametrov nervovosvalových funkcií pred a po trojmesačnom silovom a aeróbnom tréningu u jedincov s diagnostikovaným zvýšeným rizikom vzniku cukrovky.
Viac o tomto výskume si môžete prečítať v e-novinách Vedecký kaleidoskop v článku Silový a aeróbny tréning v boji proti zvýšenému riziku vzniku cukrovky.
Autor: prof. Mgr. Erika Zemková, PhD., Katedra športovej kinantropológie Fakulty telesnej výchovy a športu, Univerzita Komenského v Bratislave
Foto: www.pixabay.com
Redigovala: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR
Uverejnila: ZVČ