Prednáška astronauta Chrisa Hadfielda počas festivalu Starmus Earth patrí medzi mnohé nezabudnuteľné zážitky.
Od 12. do 17. mája 2024 sa stala Bratislava na chvíľu centrom vedy, hudby a umenia vďaka festivalu, aký sme tu doteraz ešte nemali. Starmus Earth priniesol do hlavného mesta Slovenska aj vďaka spoločnosti ESET brilantné mozgy, skvelých umelcov a týždeň plný nezabudnuteľných okamihov.
STARMUS4Schools
Jedným z vrcholov festivalu Starmus VII bolo vystúpenie kanadského astronauta Chrisa Hadfielda v rámci podujatia pre školy STARMUS4schools, ktoré sa konalo pod záštitou Bratislavského samosprávneho kraja. Samozrejme, každý mohol mať svojich vlastných favoritov, či už to boli koncert Jeana Michela-Jarreho, prednáška morskej biologičky Sylvie Earlovej, primatologičky Jane Goodallovej, alebo veľa iného.
Počas štvrtkového dopoludnia vystúpili okrem Chrisa Hadfielda aj primatologička a aktivistka Jane Goodallová a Richard Marko zo spoločnosti ESET, ktorý mal prednášku o kybernetickej bezpečnosti. O hudobný program sa postaral skvelý Slovenský symfonický orchester pod taktovkou Stuarta Morleyho, hudobného riaditeľa festivalu Starmus.
Cieľom festivalu Starmus je inšpirovať mladých
Podujatie v rámci festivalu Starmus Earth zamerané na žiakov a študentov (v hale Tipos Arény sa ich zišlo viac ako 3000) moderoval Samuel Kováčik, známy aj ako Vedátor. Otvoril ho jeden zo zakladateľov festivalu Garik Israelian.
Svoj príhovor Israelian začal viacerými otázkami. Aký zmysel má inšpirácia? Aký zmysel má festival Starmus? Akú zmenu môže priniesť pre našu planétu? A ako súvisí inšpirácia so Starmusom?
„Pevne verím, že inšpirácia je niečo, čo treba dodať každému na tejto planéte. Pretože neverím, že môžete vzdelávať ľudí bez toho, aby ste ich inšpirovali. Takže keď mi hovoria, že musíme zmeniť vzdelávací systém, (…), že musíme nájsť lepšie pomôcky, aby sa deti mohli učiť, vždy odpoviem, že prvá vec, ktorú musíme urobiť, je zabezpečiť, aby mali záujem a inšpiráciu.“
A ako sa študentom v hľadisku páčilo podujatie STARMUS4Schools? O svoje dojmy sa s nami podelil študent Marko Ziman zo školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia, ktorý sa na podujatí zúčastnil so spolužiakmi: „Najviac ma zaujali Richard Marko a Chris Hadfield. Richard Marko, riaditeľ ESET-u, mal prednášku o kybernetickej bezpečnosti a požiadavkách a hodnotách, ktoré by mal mať ideálny expert na kybernetickú bezpečnosť. Chris Hadfield, ktorý sa páčil väčšine, bol pilotom všetkých druhov lietadiel a kozmonautom. Hovoril o tom, aké je to byť kozmonautom a nakoniec všetkých prekvapil tým, že v sprievode symfonického orchestra zaspieval pieseň.“
Chris Hadfield zaspieval Space Oddity od Davida Bowieho
Kanadský astronaut Chris Hadfield je legenda a vidieť ho naživo musel byť pre mladých ľudí neuveriteľný zážitok. Vo svojom prejave prepojil nosné piliere festivalu Starmus, vedu aj hudbu. Okrem fascinujúcej prednášky Hadfield totiž predniesol tiež skladbu Space Oddity od Davida Bowieho.
Verziu tejto nesmrteľnej skladby prvýkrát zaspieval vo vesmíre v roku 2013 a odvtedy si ju na Youtube pozreli milióny ľudí. Ako napísal v roku 2020 denník The New York Times, samotný David Bowie označil Hadfieldovu verziu za „pravdepodobne najdojemnejšiu verziu skladby, aká kedy vznikla“.
Chrisa Hadfielda a jeho prednes Space Oddity v sprievode Slovenského symfonického orchestra si môžete pozrieť na Facebooku tu. Najslávnejšia je, samozrejme, verzia, ktorú nahral na vesmírnej stanici ISS.
Splnil si detský sen
Christopher Austin Hadfield, známy ako Chris Hadfield, je prvým kanadským astronautom, ktorý absolvoval spacewalk, výstup do otvoreného vesmíru.
Počas svojej prednášky mladým ľuďom pútavo priblížil svoj životný príbeh: čo ho inšpirovalo, ako sa dostal k práci astronauta, čo všetko so sebou táto práca prináša či aké sú jeho najväčšie zážitky a dojmy z vesmíru, v ktorom strávil 166 dní. Prednáškami chce inšpirovať mladých ľudí, aby sa nebáli ísť za svojimi snami rovnako ako on, keď bol obyčajným chlapcom z Kanady, ktorý sníval, že raz poletí do vesmíru.
Práve tento odkaz odovzdal mladej generácii. Sny sa môžu naplniť a nádej, slovo často skloňované počas festivalu Starmus Earth, žije.
„Dostanete jeden život, urobte s ním niečo. Urobme tie najfantastickejšie veci, aké si dokážeme predstaviť. Pracujme každý deň na tom, aby sme sa pokúsili premeniť na niekoho, kto dokáže urobiť tie najúžasnejšie veci, ktoré máme v srdci,“ odkázal mladému publiku.
Od komiksov k letu na Mesiac
Chris Hadfield sa narodil 29. augusta v roku 1959 v meste Sarnia v kanadskej provincii Ontário a vyrastal na farme v južnom Ontáriu. V čase, keď letel do vesmíru Jurij Gagarin v roku 1961, mal necelé 2 roky. „Bol som len dieťa, dieťa z Kanady, kde sme nemali NASA a ani astronautov, nemali sme vesmírny program. Bol som však inšpirovaný rôznymi myšlienkami, čítal som komiksy, sníval som o tom, že si možno jedného dňa oblečiem skafander.“
Kým dovŕšil desať rokov, udiali sa neuveriteľné veci. Od komiksov a Star Treku nastal posun k prvým vesmírnym letom. „Moju pozornosť naozaj upútalo, keď prví ľudia pristáli na Mesiaci. Pomyslel som si, že je to tá najúžasnejšia vec na svete,“ povedal.
Pristátie misie Apolla 11 na Mesiaci bolo pre Hadfielda momentom, keď si uvedomil, že jeho sen by sa mohol stať skutočnosťou. Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin Buzz Aldrin, prví ľudia, ktorí boli na Mesiaci, ho ohromili. „Pozrite sa na nich,“ povedal, „nie sú ničím výnimoční. Vyzerajú nudne. Sú to len traja priemerní muži.“ Pomyslel si, že keď to dokážu oni, prečo by nemohol aj on.
Všetko podriadil svojmu snu letieť do vesmíru
Od svojich desiatich rokov robil všetko pre to, aby si splnil svoj sen. Napredoval, naučil sa plávať a potápať, v 15 rokoch lietal na vetroňoch, neskôr sa stal inžinierom.
Strednú školu navštevoval v kanadskom Oakville a Miltone. Licenciu pilota vetroňov získal ako člen Kráľovských kanadských leteckých kadetov. Vstúpil do kanadských ozbrojených síl a stal sa inžinierom na Royal Military College. Počas vojenskej služby sa naučil lietať na rôznych typoch lietadiel a nakoniec sa stal skúšobným pilotom a pilotoval niekoľko experimentálnych lietadiel. V rámci výmenného programu s námorníctvom a letectvom Spojených štátov amerických získal magisterský titul v oblasti leteckých systémov na Vesmírnom inštitúte Univerzity v Tennessee.
V roku 1992 ho Kanadská vesmírna agentúra prijala do programu kanadských astronautov. Prvýkrát letel do vesmíru na palube STS-74 v novembri 1995 ako špecialista misie. Počas misie navštívil ruskú vesmírnu stanicu Mir. V apríli 2001 letel opäť na STS-100 a navštívil Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), kde sa prechádzal v otvorenom vesmíre a pomáhal inštalovať rameno Canadarm2.
Najväčšie úspechy Chrisa Hadfielda:
- vybratý spomedzi 5330 uchádzačov ako astronaut do NASA Johnsonovho vesmírneho strediska (Johnson Space Centre) v roku 1992,
- testovací pilot pre viac ako 100 typov lietadiel,
- vo vesmíre strávil 166 dní, bol členom 3 letov do vesmíru,
- precestoval 112 miliónov kilometrov,
- absolvoval 2650 obehov Zeme,
- získal medailu NASA za výnimočné služby,
- prvý Kanaďan, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru,
- najlepší skúšobný pilot amerického letectva a amerického námorníctva,
- dôstojník kanadského rádu,
- 5-násobný autor bestsellerov,
- 150 miliónov sledovateľov na Youtube.
Ako prebieha štart rakety?
Chris Hadfield mladému publiku (ležiac na pódiu v polohe ako pri štarte rakety) priblížil, ako prebieha štart rakety až po okamih, keď sa ocitne v beztiažovom priestore. „Je to šialená jazda. Ležíte na chrbte a raketa ide týmto smerom, tlačí vás to do sedadla a trasie to s vami (…). Ledva dýchate. Raketa z vás vytláča život.“ Asi o osem a pol minúty sa ocitnete v beztiažovom stave vo vesmíre.
Čo by ste urobili potom? Ako povedal, astronauti najprv skontrolujú, či všetko funguje, ako má. Potom si zložia prilby a idú k oknu a „prvýkrát skutočne vidia svet“. Pozerať sa na Zem z vesmíru, na jej geografiu, históriu, je úžasné, povedal. „Denne obletíte celý svet 16-krát, každý deň za posledných 25 rokov na vesmírnej stanici preletíte Európou za 2 minúty, je to neuveriteľne nádherné.“
V decembri 2012 letel Chris Hadfield tretíkrát na palube Sojuzu TMA-07M a pripojil sa k Expedícii 34 na ISS. Členom tejto expedície bol až do marca 2013, keď sa stal veliteľom ISS v rámci Expedície 35. Bol zodpovedný za posádku piatich astronautov a pomáhal realizovať desiatky vedeckých experimentov zaoberajúcich sa vplyvom nízkej gravitácie na človeka.
Počas svojich pobytov na vesmírnej stanici, ktorú označil za „obrovské laboratórium pohybujúce sa rýchlosťou 8 kilometrov za sekundu“, Hadfield zdokumentoval pohľady z vesmíru na našu planétu v nespočetných úžasných záberoch, ktoré zverejňoval prostredníctvom Twitteru, Facebooku, Google+ a Tumblr, vďaka čomu ich sprístupnil ľuďom na Zemi.
Misia Chrisa Hadfielda na ISS sa skončila v máji 2013, keď sa vrátil na Zem. Krátko po návrate oznámil odchod do dôchodku, čím zavŕšil svoju 35-ročnú kariéru vojenského pilota a astronauta. Svojimi prednáškami však inšpiruje ľudí na celom svete aj dnes a približuje im vesmír a našu planétu.
Udalosť STARMUS4Schools bolo možné sledovať naživo prostredníctvom sociálnej siete Facebook. V prípade záujmu si môžete záznam z podujatia pozrieť na Facebooku tu.
Zdroj: The NY Times, Starmus, NASA
(zh)