Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Čo nájdete v Quarku 6/2021

VEDA NA DOSAH

Hlavná téma júnového čísla časopisu Quark je venovaná antuke.

Banner k časopisu Quark 6/2021. Zdroj: Quark

Quark 6/2021, Zdroj: Quark

Antuková veda

Hráte tenis? Nie? Antuku aj tak zrejme poznáte. Je to pekná červenohnedá jemná drvina. Viete, za čo vďačí tomuto sfarbeniu a prečo je to náš najstarší a doteraz najobľúbenejší materiál na stavbu tenisových kurtov? A prečo nemožno tenis hrať na piesku, no na antuke áno?

Už bez ohľadu na to, či ste niekedy mali alebo nemali v rukách tenisovú raketu, antukové kurty určite poznáte. Sú totiž výrazným objektom v takmer každom meste a aj v mnohých väčších obciach. V súčasnosti im začínajú konkurovať rôzne umelé povrchy, no je takmer vylúčené, že by boli v budúcnosti nahradené práve nimi.

Povrch antukových kurtov je pekný a výrazný, takže väčšinou kontrastuje s farbou ich zastavaného mestského okolia. V krajinách východného bloku bol v druhej polovici 20. storočia tento kontrast ešte výraznejší vďaka šedivej fádnosti väčšiny nových a zároveň zanedbanosti starých stavebných objektov. Antukové tenisové kurty teda patrili k tým niekoľkým málo skutočne príjemne vyzerajúcim častiam našich miest. Toto sfarbenie však nebolo jediným dôvodom, prečo sa antuka stala dominantným tenisovým povrchom u nás a aj takmer v celej Európe.

Na stope autizmu

Odtlačky prstov nemusia byť iba doménou kriminalistiky. O výskume spojitosti autizmu a odtlačkov prstov sme sa rozprávali s Klaudiou Kyselicovou z Fyziologického ústavu a Akademického centra výskumu autizmu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Zradné zrazeniny

Krvné zrazeniny nám zachraňujú život, keď nám pri úrazoch zastavujú krvácanie. Problém nastáva, keď sa v tele tvoria, hoci k úrazu nedošlo, čo môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám.

Evolúcia čísel

Koncept čísel, počítania a matematických konštrukcií sa začal pred tisíckami rokov. Má za sebou dlhý vývoj a je až neuveriteľné, akou cestou prešli niektoré pre nás prirodzené veci.

Magnetický zmysel žralokov, Z mozgu na obrazovku, Obezita a depresia, Viac bleskov v Arktíde, Tony vesmírneho prachu, Malí výškoví letci, Slepúchovec z Levanty, Myši v boji s atrofiou, Zásobárne uhlíka, Nový onkologický prístup, Nefalšovateľný pergamen, Výbušné vločky. To je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme, aj v júnovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky riešením zaujímavých úloh.

Výber článkov z júnového čísla časopisu Quark

Bezpečne na surfe

Neopatrné používanie internetových prehliadačov môže predstavovať hrozbu pre naše súkromie aj náš majetok. Nestačí sa spoliehať na antivírusový softvér či IT pracovníkov.

Najbližšia čierna diera?

Astronómovia sa domnievajú, že sa im podarilo objaviť k nám najbližšiu čiernu dieru, vzdialenú len 1 500 svetelných rokov. Tento objav však ešte čaká na svoje potvrdenie.

Draky z karbónu

Vážky pozorujú svet svojimi zloženými očami už vyše 300 miliónov rokov. V súčasnosti ich rad zahŕňa asi 6 000 druhov, z ktorých približne 70 žije na Slovensku.

Zemná veverica

Syseľ pasienkový patrí k najrozkošnejším zvieratám našej prírody. V minulom storočí sa vyskytoval takmer na každom pasienku, v súčasnosti je u nás vzácny a kriticky ohrozený.

Ekologické výbušniny

Výroba traskavín a pyrotechnických zloží má na Slovensku dlhú tradíciu. Ekologizácia sa však nevyhýba ani tomuto odvetviu. Môžu byť výbušniny ekologické?

Potrubná osobná doprava

Časy, keď sa budú ľudia medzi mestami presúvať v kapsulách, ktoré sa budú vnútri kovových tunelov kĺzať rýchlosťami blízkymi rýchlosti zvuku, sú možno už bližšie, ako si myslíme.

Kvapka ku kvapke…

Hľadanie podzemných zdrojov vody a vŕtanie studní v oblastiach trpiacich nedostatkom pitnej vody nebýva lacnou a ani environmentálne neškodnou možnosťou. Alternatívou sú stavby schopné získať vodu priamo zo vzduchu.

Čo nás učí história

Jedno príslovie vraví, že stokrát opakovaná lož sa stane pravdou. Iné zasa, že história je učiteľkou života. To druhé je nielenže klamlivé, ale zároveň dokazuje, že ani to prvé zväčša neplatí.

Štúdium vesmírnych poslov

Štúdium kozmického žiarenia významnou mierou prispelo k prehlbovaniu poznatkov jadrovej fyziky. Vznikol tak nový odbor nazývaný astročasticová fyzika.

Signály z kolísky ľudstva

Ľudská evolučná línia sa rozišla so šimpanzou pred 7 až 8 miliónmi rokov. Pred 2,8 až 3 miliónmi rokov sa objavili prvé tvory rodu Homo. Výskumy dokladajú zložité myslenie a plánovanie praľudí už pred migráciou z Afriky.

Časopis Quark 6/2021. Zdroj: Quark

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. júna 2021, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.

Zdroj: Quark

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky