Vesmír je pre vedcov ako ihrisko neobmedzených možností. Stále je čo objavovať a skúmať, pretože proces bádania sa v kozme nikdy nekončí. Vesmírny výskum sa málokomu spája so Slovenskom, hoci má vyše päťdesiatročnú históriu. Ako presne vyzerá odborné skúmanie vesmíru? Čo v kozme môžeme mapovať lepšie vďaka najmodernejším technológiám? Aké je vesmírne počasie? V interaktívnej diskusii Vedeckej kaviarne budeme hovoriť, v čom spočíva práca astrofyzikov, povenujeme sa najvýznamnejším míľnikom slovenského vesmírneho výskumu a predstavíme si možné koncepty ďalšieho bádania.
Prednášajúci
RNDr. Šimon Mackovjak, PhD., je astrofyzik. Pôsobil ako mladý vedec v Astronomickom ústave Akadémie věd Českej republiky, neskôr na Ženevskej univerzite. Momentálne pôsobí na Slovensku, v Košiciach. Tvrdí, že k astronómii ho priviedla krása nočnej oblohy. Počas doktorandského štúdia sa venoval procesom, ktoré sa dejú v slnečnej koróne. Dnes je zástupcom mladej generácie astrofyzikov a prostredníctvom projektu SPACE::LAB rôznymi aktivitami približuje vesmír laikom a propaguje tak vedu. Projekt je dnes už komunitou odborníkov a šikovných ľudí, ktorých zaujíma vesmír.
Prednáška sa bude zároveň streamovať. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 27. novembra 2024 na e-mail ncpvat@cvtisr.sk. Vstup na podujatie je voľný.