Pri príležitosti Svetového dňa ústneho zdravia sa rozhodli medici Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) pripraviť originálny program. Oslovili svetoznámeho stomatológa Dr. Jiřího Sedelmayera a požiadali ho o prednášku pre študentov i zamestnancov fakulty. Súčasťou programu bola aj inštruktáž k dentálnej hygiene.
Prodekanka Lekárskej fakulty UPJŠ pre študijný program Zubné lekárstvo MUDr. Silvia Timková, PhD., ktorá privítala Dr. Jiřího Sedelmayera na fakulte, ocenila jeho ústretovosť. Vyzdvihla tiež záujem študentov o stretnutie s takouto kapacitou v oblasti ústneho zdravia a poznamenala, že si tak sami kreujú a obohacujú svoju výučbu.
Dr. Jiří Sedelmayer je pôvodom Čech. Emigroval do Nemecka, kde vyštudoval medicínu. Dlhé roky pôsobil na Univerzite v Hamburgu, kde ako vôbec prvý pedagóg prakticky vyučoval svojich študentov ústnu hygienu. V tejto oblasti získal svetové uznanie. Stal sa otcom myšlienky vzniku jednozväzkovej zubnej kefky a prispel k vývoju extra jemnej a hustej zubnej kefky Curaprox. V školeniach zameraných na ústnu hygienu pokračuje aj po odchode do dôchodku. Z Hamburgu sa presťahoval do Prahy, pričom aj po sedemdesiatke organizuje prednášky a workshopy pre zubných lekárov a študentov v rôznych krajinách sveta.
V úvode stretnutia so študentmi Dr. Sedelmayer prezradil čosi zo svojho osobného a profesionálneho života. Následne odprednášal 4 prednáškové bloky na témy: Orálne zdravie obyvateľstva u nás a vo svete; Preventívne zubné lekárstvo vo výučbe a v praxi – chyby a ich príčiny; Povlakom podmienené ochorenia zubov, zápal ďasien a jeho vplyv na celkové zdravie; Celoživotné zachovanie zdravého chrupu – reálna možnosť alebo utópia?
Svoje päťhodinové vystúpenie začal varovnými štatistikami a informáciou, že keď chce niekto zmenu, musí presne definovať neúspech. A ten je podľa neho dramatický, pretože napriek desaťročiam výučby dentálnej hygieny je výsledok slabý. Ako poznamenal, sám si ako začínajúci stomatológ položil otázku, či je lekár, alebo len opravár. Pretože lekár by podľa neho mal zdravotné problémy príčinne riešiť a predchádzať potenciálnym škodám, nie iba opravovať následky. A o to predovšetkým pri ústnej hygiene ide – predchádzať vzniku nebezpečného zubného povlaku, zápalov ďasien a zubných kazov.
„Zuby si čistia aj niektoré zvieratá, najčastejšie vetvičkami stromov, opice makaky boli dokonca pozorované, ako si čistia medzizubné priestory ľudskými vlasmi… Robia to rovnako amatérsky, ako niektorí ľudia pri používaní dentálnej nite, ktorá môže pri nevhodnom zaobchádzaní narobiť viac škody ako osohu, pretože sa zarezáva do ďasien,“ povedal v prednáške Dr. Jiří Sedelmayer.
Odporúčanie Dr. Jiřího Sedelmayera ako si čistiť zuby a ďasná:
„Najefektívnejšie a najšetrnejšie je čistiť si zuby jemne a pomaly, zub za zubom, a to nielen veľké plochy, ale predovšetkým medzizubné priestory a oblasť v žliabku medzi zubom a ďasnom, preto by na prvom mieste malo byť použitie medzizubnej kefky so správnymi štetinkami pre konkrétny chrup toho-ktorého človeka. Na ostatné plochy zubov odporúčam použitie mäkkej a hustej rovnej zubnej kefky, ktorá nepoškodzuje zuby ani ďasná, a čo najmenšej, lebo sa lepšie dostane na neprístupnejšie miesta, tiež takzvanej jednozväzkovej kefky, ktorej sa hovorí aj sólo alebo singl.
Použitie sily ani tvrdé štetiny usporiadané do bizardných tvarov na zuby nepatria, pretože na ich čistenie nepotrebujete obrazne povedané kefu na topánky, ale efektívny jemný nástroj, ktorý zotrie povlak aj zo zle dostupných miest. Zuby zbavené povlaku sú hladučké, no použitie silného tlaku nie je potrebné a ani nie je namieste. Umývanie zubov má vyzerať ako láskanie sa so zubami. Povedzme si, že je vždy lepšie robiť aspoň niečo, ako nerobiť vôbec nič. A vedeli to už aj primitívni ľudia, veď zuby si paličkami z vetvičiek, akýmisi špáradlami, čistili už Neandertálci.“
Znie to veľmi jednoducho, avšak podľa Dr. Sedelmayera je čistenie zubov celá veda, ktorú často neovládajú ani samotní stomatológovia. Preto sa ani im nevyhýbajú kazy, zápaly a choroby, ktoré z nich vyplývajú. „Len čistý zub nemôže ochorieť,“ zdôraznil. Lenivcom odporúča používať sonickú elektrickú zubnú kefku.
Študent študijného programu Zubné lekárstvo, viceprezident Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Frederik Orenčák, ktorý dr. Sedelmayera spoznal na odbornom podujatí v Prahe a následne ho oslovil s pozvaním na prednášku, uviedol: „Som veľmi rád, že doktor Sedelmayer prijal naše pozvanie prednášať pre študentov na Lekárskej fakulte UPJŠ a môžem povedať, že pre mnohých bolo stretnutie s ním mimoriadnym zážitkom.“
Spolu so spolužiakmi si povedali, že keď so svojou roadshow o správnej technike čistenia zubov cestujú po celom Slovensku, prečo neponúknuť túto možnosť aj priamo na ich fakulte študentom a zamestnancom. Pripomenul slová Dr. Sedelmayera, že v ústnej hygiene je dôležitá pravidelnosť i správna technika. Veľakrát ani samotní zubní lekári neovládajú správny postup a preto to nenaučia ani svojich pacientov. Dôležitá je tiež prevencia, zdôraznil Frederik Orenčák.
Prednáška Dr. Jiřího Sedelmayera a inštruktáž k zubnej hygiene, na ktorej študenti rozdali vyše 500 zubných kefiek, sa uskutočnili na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach dňa 20. marca 2018 od 9. do 14. hodiny.
Študenti mali neskôr možnosť stretnúť sa aj s Dr. Fabiom Fowlerom z Brazílie, špecialistom na biele zubné plomby, na workshope v priestoroch neziskovej organizácie Akadémia Košice na Bačíkovej ulici.
Svetový deň ústneho zdravia si pripomíname každý rok práve 20. marca. V tomto roku bol zameraný na ochranu zubov a úst populácie počas celého života, od detstva do dospelosti. Cieľom tohto svetového dňa je zvýšiť odvahu jednotlivcov, rodín, komunít a vlády pomôcť redukovať globálne následky ochorení ústnej dutiny.
Informácie a foto poskytla: RNDr. Jaroslava Oravcová, PR manažérka
Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR