Slovenskí žiaci uspeli so svojimi robotmi v súťaži v maďarskom Debrecíne

18. feb. 2017 • Technické vedy

Slovenskí žiaci uspeli so svojimi robotmi v súťaži v maďarskom Debrecíne

Čo majú spoločné roboty s netopiermi? Vďaka vede a technike je možné týmto ohrozeným živočíšnym druhom pomáhať; stačí tím talentovaných žiakov z Košíc (9 – 16 roční). So svojím projektom Talentum SAP, slúžiacim na záchranu netopierov, uspeli na semifinále Strednej Európy v rámci súťaže FIRST LEGO League (FLL) v Debrecíne a postúpili do európskeho finále.

„Náš projekt je tohto roku o záchrane netopierov. Stáva sa, že pri zatepľovaní bytoviek sú netopiere zamurované do škár, kde zahynú celé kolónie. Pritom netopiere sú zákonom chránené a veľmi užitočné, veď vytvárajú v našom prostredí ´biologickú ochranu´ proti nepríjemnému hmyzu. Naše zariadenie BatScape, ako ho žiaci nazvali, umožňuje bezpečný únik netopierov z trhlín bytoviek a poskytuje ochranárom údaje o netopierích kolóniách. Pomocou infračervených senzorov, ktoré ovláda mikropočítač na platforme Arduino, zráta počet netopierov a zaznamená údaje na SD kartu,“ vysvetlila Angelika Hanesz, trénerka tímu Talentum SAP. 

Veľmi ich potešilo, že projekt a prezentácia zaujala porotu, čo sa odzrkadlilo aj získaním 2. miesta v tejto kategórii. Dizajn a programové ovládanie robota získalo dokonca 1. miesto. „Naša tímová práca tiež patrila medzi najlepšie. Vďaka časovo náročnej príprave a mimoriadnemu úsiliu, ktoré na súťaži vyvinuli naši talentovaní žiaci, sme zaznamenali vyrovnaný výsledok v každej kategórii. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo postúpiť na finále Strednej Európy a ďakujem všetkým našim priaznivcom, ktorí nás obetavo podporujú,“ uviedla Angelika Hanesz.

Umiestnenia tímu Talentum SAP:

  • Robot Design – 1. miesto
  • Lego CreativityAward – 1. miesto
  • Research projekt – 2. miesto
  • Robot Game – 3. miesto
  • Celkovo – 2. Miesto

Členovia tímu: Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilian Pándy, Olivér Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta

Mentori: Angelika Hanesz a Zoltán Szitás mladší

Tím Talentum SAP sa už piatykrát zúčastnil semifinálového kola Strednej Európy, na ktorom tento rok súťažilo celkom 27 tímovzo 6 krajín (krajiny V4 a po jednom tíme z Bulharska a Ruska). Možno skonštatovať, že z roka na rok má súťaž vyššiu úroveň, z regionálnych kôl postupujú veľmi dobre pripravené tímy, robotické modely sú dokonalejšie a kompaktnejšie. Účasť na FLL sa stala prestížnou záležitosťou aj pre elitné školy a rôzne vzdelávacie organizácie.Na súťaži bolo na čo sa pozerať, keďže zložitá robotická konštrukcia, na ktorej vytvorenie by si netrúfli ani promovaní inžinieri, autonómne a pomocou elegantných trikov plnila náročné úlohy na ihrisku.

tím Talentum SAP

 

Ďalšími úspešnými súťažiacimi zo Slovenska bol tím IT-PRO-BESST z Trnavy, ktorý tiež postupuje do európskeho finále. Radosť neskrýval ani tréner tímu, Rastislav Rehák: „Z našej účasti v semifinále V4 FLL v Debrecíne sa celý tím veľmi tešil a aj sa naň svedomito pripravoval. V tíme je správna chémia, žiaci si vzájomne pomáhali a veľmi tvrdo pracovali a veľa obetovali pre to, aby dosiahli úspech na tomto podujatí. Samotná súťaž v Debrecíne bola veľmi kvalitne obsadená a perfektne zorganizovaná, páčilo sa nám celé podujatie. Z úspechu na súťaži sa nesmierne tešíme a už sme zahájili prípravy na finálové kolo v Nemecku. V tíme vládne výborná nálada z víťazstva, žiaci to berú ako zadosťučinenie ich práce, ktorej venovali všetok voľný čas a aj víkendy. Motivácie máme na rozdávanie a tešíme sa do Regensburgu!“

Umiestnenia tímu IT-PRO-BESST z Trnavy:

  • Celkovo – 1. miesto
  • Robot Game – 1. miesto (314 bodov)
  • Tímová práca – 2. miesto
  • Robot Design– 3. miesto

Členovia tímu: Jakub H., Paul K., Adam M., Paulína H., Michal M., Natália H., Júlia H.

Tréneri: Rastislav Rehák a Nina Sýkorová

tím IT-PRO-BESST

 

Účastníkom súťaže bola predstavená aj mobilní aplikácia, ktorá radí ako kŕmiť štvornohých miláčikov, alebo informačný systém na adopciu zvierat z útulku, signalizátor ježka na cestách a ďalšie zaujímavé témy. Počas súťaže sa konali aj zaujímavé sprievodné podujatia, kde nechýbali ani interaktívne výstavy maďarských univerzít a vedeckých zábavných centier.

K priebehu turnaja sa vyjadril i Paľo Petrovič, z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, ktorá s touto súťažou na Slovensku začala v roku 2008: „Každý medzinárodný turnaj FLL je ukážkou kolektívov detí, ktoré sú dobrým príkladom pre nás všetkých. Podmienky na turnaji, ktorý bol organizovaný v modernom konferenčnom centre spolu s populárno-vedeckým festivalom Science NO Fiction, boli tento raz veľmi náročné: za presvedčením jedného z organizátorov ´robot má fungovať rovnako dobre v tmavom tuneli aj na slnečnej pláži´sa skrývalo prudké osvetlenie hracej plochy reflektormi, čo významne ovplyvnilo dobrú polovicu robotov. Preto nebolo výnimkou od súťažiacich počuť ´doma v tréningu nám robot nahral aj 320 bodov, ale tu sme získali najviac 24.“

Všetkým účastníkom súťaže gratulujeme a postupujúcim tímom prajeme veľa úspechov na FLL Fina lCentral Europe 2016 / 2017, ktoré sa bude konať 3. – 4. marca 2017 v nemeckom Regensburgu.

 

Informácie a foto poskytla: Sylvia Práznovská, Koordinátor programu FLL pre Slovensko

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila a redigovala: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Aurelium - centrum vedy
CVTI SR 80. výročie
QUARK
Prechod VK na VND
Noc výskumníkov 2018
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2017 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Nedostatok pohybu je rizikom pre všetky vekové kategórie.
Zistite viac