Povedali sme si, že zo seba dáme maximum

28. máj. 2017 • Biologické vedy

Povedali sme si, že zo seba dáme maximum

Tento prístup priniesol dvom 17-ročným gymnazistom úspech na celosvetovej súťaži Intel ISEF 2017 (Intel International Science and Engineering Fair). Samuel Smoter z Prešova a Miriam Tereza Feretová z Bretejoviec získali 1. miesto v kategórií CAST Award (China Association for Science and Technology) – špeciálna cena a 2. miesto v kategórií Animal Sciences – hlavná cena. Medzinárodná súťaž v Los Angeles im priniesla aj špeciálnu odmenu – pomenovali po nich dva asteroidy. 

M. HUCÁKOVÁ: S akým projektom ste uspeli a zaujali medzinárodnú porotu?

MIRIAM A SAMUEL: Náš projekt sa zaoberá potenciálnym využitím prírodných éterických olejov ako biorepelentov v prevencii pred kliešťami. Skúmali sme konkrétne dva rody – Dermacentor a Haemaphysalis. Cieľom nášho projektu bolo vytvoriť prírodnú alternatívu v boji proti týmto krv cicajúcim parazitom. Téma nás zaujala hlavne z globálneho hľadiska – choroby, ako je napríklad lymská borelióza, smrteľná babezióza psov alebo tularémia sú závažným celosvetovým problémov. Ďalším faktorom je klesajúci účinok klasických repelentov na trhu, a to vďaka narastajúcej rezistencii kliešťov. A napokon hlavným dôvodom sú syntetické látky ako je DEET, icaridin či permetrín, ktoré sú súčasťou repelentov a škodia zdraviu a aj životnému prostrediu.

M. H.: K akým záverom ste ako mladí bádatelia dospeli a ako poslúžia vaše zistenia bežnej praxi?

MIRIAM A SAMUEL: V našom projekte sme zistili, že prírodné silice ako fenikel, muškátový orech, či aníz majú až štyrikrát vyšší repelentný účinok ako samotné repelenty proti Dermacentorom. Fenikel a muškátový orech mali aj trikrát vyšší repelentný účinok v rôznych časových rozptyloch, ako 3, 6 a 12 hodín. Na Haemaphysalisov zaberal hlavne muškátový orech. Porovnateľné účinné boli silice zo zázvoru a bergamotu. Okrem vyššej repelencie majú tieto prírodné alternatívy aj finančné benefity – cena komerčného repelentu je zhruba 6,00 € a jedna z našich alternatív by stála len približne 1,70 €.

Miriam Tereza Feretová a Samuel Smoter pri prezentačnom stánku na súťaži Intel ISEF 2017

M. H.: Prečo si myslíte, že práve Váš projekt zaujal medzinárodnú porotu? Chcelo to niečo špeciálne?

MIRIAM A SAMUEL: Zaujať takú vysokoodbornú porotu na takej veľkej súťaži je naozaj náročné. Keď sme si prešli projekty v našej kategórií, bolo nám jasné, že súťažíme s naozaj skvelými prácami mladých vedcov a boli sme si teda vedomí aj veľkej konkurencie projektov na vysokej úrovni. Povedali sme si, že zo seba dáme maximum. Porota sa na projekt pozrie z odbornej stránky – teda samotná práca ako celok a ďalšia časť, ktorý zaváži, je samotná prezentácia. Projekt im musíte, ako sa hovorí, ´predať.´ Po obhajobe práce nasleduje diskusia, čo bola vždy moja obľúbená časť, pretože sa tam s porotcom vždy dalo skvele debatovať o našej téme. Porotca vám dá niekoľko otázok – možno trochu z teórie na začiatok, aby zistil, či sa téme rozumiete a potom prídu otázky k metodike, použitým materiálom, alebo k spracovaniu výsledkov či štatistike. Teda aby si overil všetky postupy a zistil vaše kroky vo výskume.

Miriam Tereza Feretová a Samuel Smoter s ďalšími účastníkmi súťaže Intel ISEF 2017

M. H.: Aký je to pocit, keď Vás takto medzinárodne ocenia a vy sa na Slovensko vrátite ako víťazi?

MIRIAM A SAMUEL: Je to niečo neuveriteľné. Každú cenu, ako aj samotný postup z minuloročného AMAVET-u Festivalu vedy a techniky, si nesmierne vážime. A keď v jeden večer prišla cena od CASTu (China Association for Youth and Science) a na druhý deň hneď 2. miesto, bol to nesmierne úžasný pocit. Celý výskum robíme hlavne pre to, aby sme žili v lepšom trvalo udržateľnom svete. A keď prišiel postup a 2 ceny na najprestížnejšej celosvetovej súťaži mladých vedcov, tak nás to ešte viac motivuje a posúva vpred.

M. H.: Aké máte plány do budúcna – najmä tie vedecké? Dodal vám aj tento úspech motiváciu bádať ďalej?

MIRIAM A SAMUEL: Samozrejme, chceme vo výskume naďalej pokračovať a prísť na nové metódy a alternatívy v oblasti vytvárania biorepelentov. Motivácia je to naozaj veľká a sme skutočne radi, že sme mohli prezentovať náš projekt a zároveň reprezentovať našu krásnu krajinu, AMAVET a školu. Zároveň by sme sa týmto chceli poďakovať našej pani učiteľke RNDr. Miriam Feretovej za to, že nás vedie k takýmto projektom.

M. H.: V mene redakcie blahoželám k úspechu

 Viac o súťaži môžete vidieť vo videu, ktoré pripravil Samuel

 

Zhovárala sa: Monika Hucáková pre portál Veda na dosah

Foto: z archívu Miriam Feretovej a Samuela Smotera

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2019
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
kúpa časopisov jún 2016
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Príčinou vzniku vojnového slovenského štátu bola snaha Adolfa Hitlera o rozdrobenie prvej ČSR.
Zistite viac