Kam za vedou? Do Zoologickej záhrady a DinoParku v Košiciach


Kam za vedou? Do Zoologickej záhrady a DinoParku v Košiciach

Zoologická záhrada v Košiciach je najväčšou zo štyroch ZOO na Slovensku. V súčasnosti je tiež najväčšou v strednej Európe. Rozkladá sa na rozlohe 292 hektárov, pričom návštevníkom je sprístupnená tretina jej rozlohy. V areáli sa nachádza aj príťažlivý DinoPark s modelmi pravekých jašterov. V roku 2016 navštívilo ZOO v Košiciach takmer 230 tisíc návštevníkov, čo je doterajší rekord. 

S výstavbou ZOO v Košiciach sa začalo v roku 1979 a podľa vtedajších plánov sa rozkladala iba na 7 hektároch. Pre verejnosť bola sprístupnená v roku 1985, so skromnejšou expozíciou 23 živočíšnych druhov. Dnes tu môžu návštevníci obdivovať 250 druhov zvierat z piatich kontinentov, v celkovom počte takmer 1200 jedincov. V posledných šiestich rokoch tam pribudlo 100 druhov, takže každý rok pribúdajú nové zvieratá.

ZOO Košice sa zameriava prevažne na euroázijskú faunu, chovanú v priestoroch, ktoré sa svojou veľkosťou a charakterom  približujú prírodným podmienkam. Možno tu obdivovať aj živočíchy z iných končín sveta, napríklad tučniaky, ťavy, levy či krokodíly. Zo slovenských druhov je v ZOO šelma medveď hnedý.

Ukážka zo ZOO v Košiciach - medveď hnedý

Z hľadiska druhovej skladby sa ZOO Košice zaradila do prvej stovky zoologických záhrad z 1000 podobných európskych inštitúcií.

Ukážka zo ZOO v Košiciach - ťava dvojhrbá

DinoPark v Košiciach

Súčasťou zoologickej záhrady je Dino Park. Na jednom mieste môžete stretnúť nádherné živé zvieratá i vyhynuté druhohorné tvory. Pasúce sa stádo stegosaurov, ktoré vás privíta hneď za vstupnou bránou, je len začiatok. V nádhernom prostredí malebného údolia s potokom to dinosaurom skutočne pristane. Sú tam desiatky druhohorných vládcov našej planéty v životných veľkostiach.

Ukážka z DinoParku v Košiciach

Cesta do minulosti Zeme je malý pavilón so skutočnými artefaktmi z dávnych dôb ‒ od starohôr až po dnešok. Môžete tu obdivovať treťohorného škorpióna, odtlačok krídel pravekej vážky, fosílie prasličiek nájdených na našom území, imitáciu paleontologického výkopu a ďalšie.

Unikát

Od roku 2006 je v DinoParku v Košiciach umiestnená živá druhohorná rastlina WOLLEMIA NOBILIS. Tento strom, druh pravekej borovice, bol objavený v roku 1994 v austrálskej divočine v počte iba 39 exemplárov. Pre botanika je stretnutie s touto rastlinou to, čo pre biológa stretnutie so skutočným, živým dinosaurom. Rastlina sa na Zemi vyskytovala pred 175 mil. rokmi.

Atrakcie

DinoPark odkrýva doteraz nepoznaný svet dinosaurov. Každoročne pripravuje novinky v podobe nových modelov a scén, ale i netradičných herných a zábavných prvkov. Je ideálny na rodinný výlet, vhodný pre návštevníkov každého veku. Poskytuje poznanie, zábavu i relax. Nachádza sa tam aj 3D kino s trojrozmerným filmom vyrobeným špeciálne pre DinoPark.

Deti sa tu budú baviť a zároveň si odnesú nové poznatky o histórii našej planéty. K dispozícii je detské ihrisko, DinoShop s dinosaurími suvenírmi a ďalšie.

DinoPark v Košiciach - plánik

ZOO Košice sa nachádza vo vzdialenosti asi 10 minút od centra, v smere Podhradová – Kavečany. Dá sa k nej dostať aj MHD (spoj číslo 29). Pre návštevníkov ZOO je k dispozícii parkovisko s kapacitou 500 miest. 

V tomto období je ZOO otvorená od 9.00 do 19.00 hod.

Informácie pre návštevníkov

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Fotogaléria ZOO Košice

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
CVTI SR 80. výročie
QUARK
Prechod VK na VND
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
TVT 2017 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Spektropolarimetre sú schopné merať magnetické a rýchlostné polia v slnečnej chromosfére a koróne.
Zistite viac