Hlavnou témou septembrového čísla Quarku je stredoveká medicína. Dozviete sa aký bol stredoveký ideál lekára, ako komunikoval s pacientom a aké vedomostné kritériá mal spĺňať. Absolventi univerzitných lekárskych štúdií pôsobili vo väčších mestách a na dvoroch svetských či cirkevných hodnostárov. Obvykle zastávali aj niektorý z cirkevných úradov v kapitulách či farnostiach.
Podľa vyšehradského prepošta Albíka z Uničova (†1427), osobného lekára českých kráľov Václava IV. a Žigmunda Luxemburského, sa mal lekár venovať štúdiu významných lekárskych spisov, byť všestranne vzdelaný nielen v medicíne, ale aj v práve a teológii, a mal ustavične získavať nové skúsenosti. Kým sa však medik zaradil k váženým a honorovaným doktorom medicíny, strávil v školských laviciach približne osem až desať rokov. Pred štúdiom medicíny obvykle navštevoval fakultu slobodných umení, vďaka ktorej vo svojej praxi využil najmä vedomosti z latinčiny, rétoriky a astronómie/astrológie. Až po absolvovaní bakalariátu alebo získaní titulu magistra slobodných umení nastúpil na fakultu medicíny, kde počúval lektúry o chorobách postihujúcich jednotlivé časti tela od hlavy až po päty.
Najlepšia v histórii – po päťdesiatich rokoch sa medzinárodná chemická olympiáda v júli tohto roku vrátila tam, kde sa konal jej prvý ročník, na Slovensko a do Česka. O chemických olympiádach a ich význame pre talentovanú mládež sa rozprávame s chemikom Martinom Putalom. Správu o výsledkoch 50. ročníka Medzinárodnej chemickej olympiády nájdete aj v rubrike Mladí a veda.
Minifabrika v kontajneri – automatizovaná výrobná linka v kontajneri, ktorý možno prevážať na plošinových prívesoch či návesoch, umožňuje rýchlo vyrobiť produkty potrebné v nemocnici. Základnou myšlienkou, ktorou sa pri vývoji tejto prenosnej fabriky technici riadili, bolo dosiahnuť, aby sa požadovaný výrobok vyrábal čo najbližšie ku konečnému odberateľovi.
Cestovanie v priamom prenose – vďaka družiciam a špecializovaným systémom sledovania dopravných prostriedkov, napríklad lietadiel, lodí a vlakov, môžeme pozorovať aktuálne polohy jednotlivých dopravných prostriedkov a získavať užitočné informácie o ich prejdenej trase a plánovanom smere pohybu.
Nehoriace drevo, neosvetlia tmavú hmotu, zahubila ich lenivosť, šváb opravár, prežijú otepľovanie?, rekordérka v dozrievaní, múdra kamera, to je len malý výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. O priateľskom mobile, neviditeľných načúvadlách a bezdrôtových slúchadlách sa dočítate v ďalšom článku, ide o produkty digitálnych technológií určené seniorom. Nové digitálne technológie sa uplatňujú aj v doprave. E-skúter, ktorý sa stane aj spoločníkom svojho majiteľa bude čoskoro realitou. September je aj čas dozrievania hrozna. To platí aj pre severné Portugalsko, kde sa pestuje a pripravuje perla svetových vín – portské. Existuje piata prírodná sila? Odpoveď na túto otázku môžu dať astronómovia štúdiom vesmíru. Prelom v poznaní by mala priniesť nová generácia teleskopov. Bažant poľný sa hojne vyskytuje na našich poliach hlavne v nížinách a v stredných polohách, jeho pôvodným domovom je však Ázia. Pšenica patrí medzi plodiny, ktoré ľudstvo pestuje už niekoľko tisícročí. Podľa niektorých lekárov a odborníkov na zdravú výživu však potraviny z pšenice poškodzujú naše fyzické i psychické zdravie. Chorobou najmä starších ľudí je demencia. Jednou z jej foriem je aj Alzheimerova choroba. Lekári o nej už vedia veľa, ako však preniesť poznatky z výskumných ústavov do praxe? Čo sú prstence okolo asteroidov? Tvoria ich ľadové častice a sú buď zbytkom mesiacov, ktoré sa k planéte dostali priveľmi blízko a slapové sily ich roztrhali, alebo sú zbytkami po materiáli, z ktorého sa sformovala samotná planéta. V európskej časti Turecka sa stavia niekoľko megastavieb. Najvýznamnejšie z nich sú nový kanál medzi Marmarským a Čiernym morom a letisko, ktoré má ambíciu stať sa najväčším na svete. K nim možno pridať aj už dokončený tretí most cez Bospor. Najnovšie výskumy ukazujú, že známy komplex pamiatok z mladšej doby kamennej – Stonehenge v Anglicku, neslúžil len okolitým obyvateľom. Gravitácia je dobre známa aj matematicky popísaná sila, jej zdroj však stále zostáva záhadou. A čo by sa stalo, keby sa gravitácia stratila? Samozrejme aj v septembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých matematických úlohách.
Výber článkov v septembrovom čísle časopisu Quark
Vtedy v stredoveku
Povolanie lekára patrí odjakživa medzi najťažšie a najzodpovednejšie. Aký bol stredoveký ideál lekára, spôsob jeho komunikácie s pacientom a aké vedomostné kritériá mal spĺňať?
Aby som ťa lepšie počula
Technologické pomôcky by nemali slúžiť iba mladým. V oblasti zdravia a sociálneho kontaktu seniorov je veľký priestor na využitie rôznych produktov zlepšujúcich kvalitu života.
Zo skútra spoločník
Elektrické skútre sú skvelým dopravným prostriedkom najmä v zaľudnených veľkomestách. Vývoj však ukazuje, že mať len e-skúter, na ktorom sa dá iba voziť, začína byť málo.
Skvost z údolia Douro
Prelom augusta a septembra sa nesie v znamení vinobrania. Najmä v septembri sa tak deje aj na severe Portugalska, kde vzniká jedna z periel sveta vín – portské.
Najlepšia v histórii
O chemických olympiádach, najmä o tej poslednej, ktorá sa konala v Bratislave a v Prahe, a o ich význame pre talentovanú mládež sa rozprávame s chemikom Martinom Putalom.
Existuje piata sila?
Vo vesmíre existujú efekty, ktoré sa nedajú vysvetliť štyrmi známymi silami. Nedávny pokus o lepšie porozumenie podstaty tmavej hmoty výrazne obmedzil pôsobenie možnej piatej sily.
Rytier s ostrohami
Bažant obyčajný (Phasianus colchicus) je našou významnou poľovnou zverou, aj keď v našej prírode nie je pôvodným druhom. Do Európy ho z Ázie už v staroveku priviezli Rimania.
Príbeh pšenice
Pšenica patrí medzi staré plodiny. Názory na jej konzumáciu a využívanie v modernej kuchyni sa začínajú uberať jedným smerom, a ten nie je pre pšenicu práve priaznivý.
Neviditeľný nepriateľ
Keď v roku 1906 publikoval Alois Alzheimer článok o pacientke Auguste D., akiste netušil, že raz prepožičia svoje priezvisko ochoreniu, ktoré bude strašiť ľudí v treťom miléniu.
Čo sú prstence okolo asteroidov?
Postupné pozorovania a dynamické práce ukázali, že prstence okolo Saturnu, ale aj okolo asteroidov sa skladajú z nespočetných ľadových častíc s veľkosťou od centimetrov po metre.
Cestovanie v priamom prenose
Vďaka družiciam a iným systémom sledovania dopravných prostriedkov, napríklad lietadiel, lodí a vlakov, môžeme pozorovať aktuálne polohy jednotlivých dopravných prostriedkov.
Minifabrika v kontajneri
Automatizovaná výrobná linka v kontajneri, ktorý možno prevážať na plošinových prívesoch či návesoch, umožňuje rýchlo vyrobiť produkty potrebné v nemocnici.
Megaprojekty pri Bospore
V európskej časti Turecka sú rozostavané veľké stavby – nový kanál medzi Marmarským a Čiernym morom a letisko, ktoré má ambíciu stať sa najväčším na svete.
Stonehenge bol aj pre cudzincov
Časť ľudí, ktorých pozostatky sa našli v známom rituálnom komplexe Stonehenge na juhu stredného Anglicka, pochádzala z Walesu. Tak ako tamojšie kamenné menhiry.
Lekár a meteorológ
V týchto dňoch si pripomíname 140 rokov od smrti významného Slováka, špecialistu na choleru a znalca počasia, MUDr. PhDr. Pavla Olexíka.
Autor: Redakcia Quark
Foto: Redakcia Quark
Uverejnila: VČ
Viac o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 09/2018), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.