Vedci vo Viedni vyvíjajú nový prístup v liečbe psoriázy založený na obnovení funkcie protizápalových imunitných buniek.

Psoriáza, ktorá sa prejavuje suchou, červenou a zhrubnutou pokožkou, postihuje aj pokožku hlavy. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/Evgeniya Markina
Psoriáza patrí medzi autoimunitné ochorenia spôsobujúce chronické zápalové ochorenia kože. Medzi jej prejavy zaraďujeme zhrubnuté šupinaté ložiská na koži, najčastejšie na lakťoch, kolenách a pokožke hlavy. Aj preto sa jej ľudovo hovorí lupienka.
Pre pacientov predstavuje estetický aj zdravotný problém. Medzi príznaky ochorenia patrí svrbenie, podráždenie a bolesť. Okrem kože môže zasiahnuť tiež nechty a kĺby. U niektorých pacientov môže choroba prejsť do reumatického ochorenia, takzvanej psoriatickej artritídy.
Obnovenie protizápalových imunitných buniek
Štúdia Lekárskej univerzity vo Viedni teraz predstavila nový prístup v liečbe, ktorý sa zameriava na cielené obnovenie funkcie protizápalových imunitných buniek.
Výsledky, ktoré boli nedávno uverejnené v časopise Immunity, dláždia cestu k vývoju novej cielenej terapie, ktorá by mala mať i menej vedľajších účinkov. Liečebné postupy používané v súčasnosti sa sústredia predovšetkým na potlačenie prozápalových imunitných buniek. O výskume informuje v tlačovej správe Lekárska univerzita vo Viedni.

Pre psoriázu je typická zapálená pokožka na lakťoch, kolenách aj hlave. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStock.com/helivideo
Úloha regulačných T-lymfocytov
Georg Stary z Univerzitnej klinky pre dermatológiu Lekárskej univerzity vo Viedni sa spolu so svojím tímom zameral na úlohu, ktorú pri chronických zápalových ochoreniach kože zohrávajú regulačné T-lymfocyty.
Tie tvoria dôležitú zložku obranného systému organizmu. Špecializujú sa na prevenciu nadmerných imunitných reakcií, a teda aj zápalov. Regulačné T-lymfocyty zabezpečujú, že imunitné reakcie prebiehajú kontrolovaným spôsobom.
Vedci už vedia, že T-lymfocyty strácajú pri chronických kožných ochoreniach svoju regulačnú funkciu. Imunitná reakcia organizmu sa tým vymkne spod kontroly a ochorenie napreduje. Vedcom sa teraz podarilo identifikovať mechanizmus, ktorý sa ukrýva za týmto procesom: „Podarilo sa nám preukázať, že strata protizápalovej funkcie regulačných T-lymfocytov je spôsobená poruchou regulácie bunkového metabolizmu.“
Kľúčový enzým
Ako ukázali analýzy výskumného tímu, kľúčovú úlohu pri strate funkcie regulačných T-lymfocytov zohráva enzým SSAT (spermidín/spermín-N1-acetyltransferáza). SSAT sa podieľa na regulácii určitých molekúl (polyamínov), ktoré sú dôležité pre rovnováhu medzi protizápalovými a prozápalovými imunitnými bunkami.
Ak v bunkách T-lymfocytov narastá produkcia SSAT, strácajú svoju regulačnú funkciu a samy začínajú produkovať prozápalové látky. Toto vyvoláva nadmernú imunitnú odpoveď typickú pre psoriázu.
Menej vedľajších účinkov
S objavením zásadnej úlohy, ktorú zohráva SSAT v zápalovom procese, prišli vedci zároveň na nový východiskový bod terapie. Pozorovaním myší so zápalom kože podobnom psoriáze zistili, že potlačením SSAT sa môže obnoviť regulačná funkcia T-lymfocytov a zápalový cyklus sa preruší.
Vývoj špecifických účinných látok, ktoré by cielene potláčali SSAT, by preto mohol predstavovať sľubnú alternatívu k existujúcim liečebným postupom, ktoré sú často spojené s imunosupresiou a so zvýšenou náchylnosťou na infekcie.
„Keďže aj pri ďalších chronických zápalových ochoreniach kože alebo iných orgánov dochádza k poruche imunitnej regulácie, mohol by byť náš prístup prínosný aj pre iné ochorenia,“ cituje tlačová správa vedca Georga Staryho. Ďalšie štúdie majú urýchliť vývoj nových terapií, ktoré by mali mať menej vedľajších účinkov.
Zdroj: Medizinische Universität Wien, science.ORF.at, VND, NCZI
(zh)