Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ak naši predkovia prežili násilie, traumu z neho si môžeme prenášať prostredníctvom génov

VEDA NA DOSAH

Rodinné traumy si môžeme prenášať z generácie na generáciu.

Výskumníci objavili nové fyzické mechanizmy, ktoré stoja za medzigeneračnou traumou u ľudí. Zdroj: iStock.com/SB Arts Media

Vedci objavili nové fyzické mechanizmy, ktoré stoja za medzigeneračnou traumou u ľudí. Zdroj: iStock/SB Arts Media

Stresujúci život môže zanechať stopy na našom genetickom kóde, pričom tieto sa môžu preniesť aj na naše deti. Nová štúdia uverejnená v časopise Nature odhalila, ako biologický vplyv traumy u matky prechádza na dieťa aj po tom, čo spúšťače traumy už odzneli.

Medzinárodný tím výskumníkov objavil nové fyzické mechanizmy, ktoré stoja za medzigeneračnou traumou u ľudí, a vysvetľuje, prečo sú ľudia s rodinnou anamnézou nepriaznivých udalostí náchylnejší na duševné poruchy, ako je úzkosť a depresia, napriek tomu, že sami tieto negatívne okolnosti nezažili.

Výskumníci analyzovali DNA 48 sýrskych rodín troch generácií, skúmali teda staré mamy alebo matky, ktoré v tehotenstve utiekli pred masakrom v sýrskom meste Hamá v roku 1982 alebo pred ozbrojeným povstaním v roku 2011, ktoré boli súčasťou prebiehajúcej sýrskej občianskej vojny.

Odobrali vzorky 131 osobám, na ktorých následne analyzovali zmeny v epigenetických znakoch. Nejde o zmeny v samotnej sekvencii DNA, ale o chemické zmeny, ktoré ovplyvňujú fungovanie tejto sekvencie.

Gény súvisiace s násilím mali aj tí, ktorí ho nezažili

Rodiny, ktoré opustili Sýriu pred rokom 1980, teda dva roky pred vojnou, mali zmeny v 14 genómových oblastiach súvisiacich s násilím. Gény porovnali s ich starými rodičmi, ktorých v roku 1982 už vojna zasiahla a boli rovnaké. Osem z týchto modifikácií pretrvávalo aj u vnukov, ktorí násilie priamo nezažili.

Výsledky tiež naznačujú zrýchlené epigenetické starnutie, ktoré potenciálne zvyšuje riziko ochorení súvisiacich s vekom. Okrem toho ďalších 21 oblastí genómu vykazovalo známky zmien spôsobených priamo násilím v sýrskej občianskej vojne. Zmeny, ktoré výskumníci pozorovali, boli konzistentné u všetkých obetí násilia a ich potomkov, čo naznačuje, že práve stres spôsobený konfliktom majú ľudia v génoch.

Takéto trvalé, viacgeneračné zmeny génov v reakcii na stres vedci už našli aj pri zvieratách, ale doteraz len veľmi málo skúmali, ako môžu fungovať u ľudí. Zo štúdie nie je jasné, ako by tieto zmeny mohli ovplyvniť zdravie jednotlivcov.

Výskumníci poukazujú na fakt, že aj keď si tieto rodiny niesli v génoch zmeny súvisiace s násilím, žijú plnohodnotný, produktívny život a majú deti. Samozrejme, nemôžeme zabúdať na mnoho ďalších deštruktívnych dôsledkov násilia na obete a ich deti, najmä negatívny vplyv na duševné zdravie či fyzickú kondíciu.

Podľa vedcov sa tieto zistenia pravdepodobne vzťahujú na mnohé ďalšie formy násilia vrátane domáceho násilia, sexuálneho násilia a násilia páchaného strelnými zbraňami. Tieto činy majú trvalé následky, ktoré ďaleko presahujú rámec osôb zúčastnených na výskume.

Tieto zistenia vedcov môžu pomôcť vysvetliť aj rôzne formy zneužívania, chudoby a traumy, ktoré sa vyskytujú u rôznych rodinných príslušníkov medzi generáciami.

Zdroje: Nature, Science Alert

(RR)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky

Mediálni partneri

ÁMOS vision FonTech Startitup