Zážitok z vedy je skutočne netradičný

10. nov. 2015 • Iný

Zážitok z vedy je skutočne netradičný

Výstava pod názvom Veda netradične sa ako jedno z podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2015 uskutočnila v dňoch 9. a 10. novembra 2015 v priestoroch Centra vedy na Bojnickej 3 v Bratislave.

Myšlienkou dvojdňového podujatia bolo ukázať výsledky výskumu, vývoja a inovácií v praxi širokej verejnosti a najmä mládeži. Všetky tieto výsledky boli  predstavené interaktívnou a hravou formou, prostredníctvom rôznych experimentov a exponátov. Pripravené boli interaktívne stanovištia zamerané na rôzne oblasti prírodovedných a technických odborov, kde sa  prezentovali  exponáty,  prebiehali experimenty a  exhibície, ktoré priblížili výsledky výskumu a vývoja.

Nás zaujali stánky, ktoré pútali najviac pozornosť návštevníkov, kde si určité exponáty návštevníci aj interaktívnou formou odskúšali.

Fablab SlovenskoKreatívna dielňa Fablab z Centra vedecko-technických informácií SR (oddelenie FabLab) pútala hádam najväčšiu pozornosť. Táto kreatívna dielňa je vždy ťahákom na mnohých výstavách. V stánku prebiehala ukážka 3D tlače na tlačiarni Replicator 2X MDF a ukážka práce s 3D skenerom. Návštevníci sa mohli oboznámiť s rôznymi typmi 3D tlače, dozvedeli sa viac o 3D tlači využívanej vo FabLabe, konkrétne z akých materiálov sa tlačí, ako dlho trvá vytlačenie rôznych objektov, čo všetko je potrebné pripraviť pred samotnou tlačou a akým spôsobom sa vytvára 3D model. Taktiež mali možnosť zoznámiť sa s modelmi vytvorenými vo FabLabe na laseri, 3D tlačiarni a vinyl cutteri. Ak by ste chceli vytlačiť napríklad malý čajník, prekvapilo nás, že jeho tlač trvá 45 minút.   

FabLab je otvorená platforma pre dizajnérov, umelcov, študentov, podnikateľov, vývojárov a širokú verejnosť. Zaužívaný model FabLab-u pozostáva z priestoru, ktorý je otvorený pre širokú verejnosť. Ponúka možnosť tvorby a výroby rôznych predmetov a materiálov na profesionálnych zariadeniach. Podporuje kreativitu, invenčnosť, nové technologické a inovatívne postupy. Otvára možnosť realizovať a uskutočňovať aj naše sny, objavovať svoju tvorivosť a rozvíjať ju. V bratislavskom FabLabe boli vyrobené napr. ortéza na koleno, architektonické modely, napr. hradu Beckov, samonavíjacia vôdzka pre psy.Pri týchto aktivitách (exponáty vnímateľné hmatom) kreatívna dielňa spolupracuje aj s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Od novembra minulého roka navštívilo FabLab okolo tisíc návštevníkov. Informácie o otváracích hodinách sú k dispozícii na stránke www.fablab.sk.

Svet mikróbov predstavoval Ústav molekulárnej biológie SAV.

Svet mikróbovMikróby nájdete všade okolo nás – v pôde, vo vzduchu, vo vode, ale aj v nás. V každom ľudskom tele je ich viac, než by ste si mysleli – 2 až 3 kg, pričom ich celkový počet dosahuje až 10-násobok našich vlastných buniek! Pri stánku Ústavu molekulárnej biológie SAV predstavili návštevníkom mikroorganizmy známe i menej známe, dobré i zlé. Záujemcom ukázali, ako si ich môžu sami doma vypestovať, ako vyzerajú pod mikroskopom, ako môžeme špeciálnou farbičkou zafarbiť ich časti, ktoré nás zaujímajú a ktoré chceme študovať, alebo ako možno vyextrahovať ich DNA, ktorá jednoznačne identifikuje svojho hostiteľa.

Terénne pásové mini vozidlo s elektrickým pohonom priniesla na výstavuTrenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne, Fakulta špeciálnej techniky.

Terénne pásové mini vozidlo s elektrickým pohonom Terénne pásové mini vozidlo s elektrickým pohonom skonštruovali Daniel Siekela, Dominik Malec a Miroslav Bartoš, študenti Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Vzniklo tak plne funkčné vozidlo najmä pre jazdu v ťažkom teréne, ktoré má dva elektromotory s pružne upravovateľným výkonom a nie je ovládané mechanicky, ale elektricky. Vozidlo vychádza z konceptu štvorkolky s možnosťou jeho využitia na rekreačno-športové účely, pre záchranárov, poľovníkov, ochranárov, ako vojenskú verziu so zbraňovým systémom, ako prieskumné vozidlo bez posádky. Mladí konštruktéri získali na tento projekt finančnú podporu vo výške 5 000 EUR od žilinskej automobilky v súťaži KIA Innovation Award. Na 22. medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre získali cenu veľtrhu TECHFÓRUM 2015 a na 21. ročníku medzinárodnej výstavy Elosys 2015 sa mini vozidlo stalo najúspešnejším exponátom veľtrhu.

 

Výstavu organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR, ktoré je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a stalo sa už tradíciou v rámci podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Všetky interaktívne stánky nájdete aj na stránke Týždeň vedy a techniky 2015

 

Spracovala: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Úvodné foto: Alena Oravcová, NCP VaT pri CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Dva najbežnejšie typy strachu: klauni a výšky.