Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zážitok z vedy je skutočne netradičný

VEDA NA DOSAH

Centrum vedy – otvorenie TVT 2015

Výstava pod názvom Veda netradične sa ako jedno z podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2015 uskutočnila v dňoch 9. a 10. novembra 2015 v priestoroch Centra vedy na Bojnickej 3 v Bratislave.

Myšlienkou dvojdňového podujatia bolo ukázať výsledky výskumu, vývoja a inovácií v praxi širokej verejnosti a najmä mládeži. Všetky tieto výsledky boli  predstavené interaktívnou a hravou formou, prostredníctvom rôznych experimentov a exponátov. Pripravené boli interaktívne stanovištia zamerané na rôzne oblasti prírodovedných a technických odborov, kde sa  prezentovali  exponáty,  prebiehali experimenty a  exhibície, ktoré priblížili výsledky výskumu a vývoja.

Nás zaujali stánky, ktoré pútali najviac pozornosť návštevníkov, kde si určité exponáty návštevníci aj interaktívnou formou odskúšali.

Fablab SlovenskoKreatívna dielňa Fablab z Centra vedecko-technických informácií SR (oddelenie FabLab) pútala hádam najväčšiu pozornosť. Táto kreatívna dielňa je vždy ťahákom na mnohých výstavách. V stánku prebiehala ukážka 3D tlače na tlačiarni Replicator 2X MDF a ukážka práce s 3D skenerom. Návštevníci sa mohli oboznámiť s rôznymi typmi 3D tlače, dozvedeli sa viac o 3D tlači využívanej vo FabLabe, konkrétne z akých materiálov sa tlačí, ako dlho trvá vytlačenie rôznych objektov, čo všetko je potrebné pripraviť pred samotnou tlačou a akým spôsobom sa vytvára 3D model. Taktiež mali možnosť zoznámiť sa s modelmi vytvorenými vo FabLabe na laseri, 3D tlačiarni a vinyl cutteri. Ak by ste chceli vytlačiť napríklad malý čajník, prekvapilo nás, že jeho tlač trvá 45 minút.   

FabLab je otvorená platforma pre dizajnérov, umelcov, študentov, podnikateľov, vývojárov a širokú verejnosť. Zaužívaný model FabLab-u pozostáva z priestoru, ktorý je otvorený pre širokú verejnosť. Ponúka možnosť tvorby a výroby rôznych predmetov a materiálov na profesionálnych zariadeniach. Podporuje kreativitu, invenčnosť, nové technologické a inovatívne postupy. Otvára možnosť realizovať a uskutočňovať aj naše sny, objavovať svoju tvorivosť a rozvíjať ju. V bratislavskom FabLabe boli vyrobené napr. ortéza na koleno, architektonické modely, napr. hradu Beckov, samonavíjacia vôdzka pre psy.Pri týchto aktivitách (exponáty vnímateľné hmatom) kreatívna dielňa spolupracuje aj s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Od novembra minulého roka navštívilo FabLab okolo tisíc návštevníkov. Informácie o otváracích hodinách sú k dispozícii na stránke www.fablab.sk.

Svet mikróbov predstavoval Ústav molekulárnej biológie SAV.

Svet mikróbovMikróby nájdete všade okolo nás – v pôde, vo vzduchu, vo vode, ale aj v nás. V každom ľudskom tele je ich viac, než by ste si mysleli – 2 až 3 kg, pričom ich celkový počet dosahuje až 10-násobok našich vlastných buniek! Pri stánku Ústavu molekulárnej biológie SAV predstavili návštevníkom mikroorganizmy známe i menej známe, dobré i zlé. Záujemcom ukázali, ako si ich môžu sami doma vypestovať, ako vyzerajú pod mikroskopom, ako môžeme špeciálnou farbičkou zafarbiť ich časti, ktoré nás zaujímajú a ktoré chceme študovať, alebo ako možno vyextrahovať ich DNA, ktorá jednoznačne identifikuje svojho hostiteľa.

Terénne pásové mini vozidlo s elektrickým pohonom priniesla na výstavuTrenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne, Fakulta špeciálnej techniky.

Terénne pásové mini vozidlo s elektrickým pohonom Terénne pásové mini vozidlo s elektrickým pohonom skonštruovali Daniel Siekela, Dominik Malec a Miroslav Bartoš, študenti Fakulty špeciálnej techniky Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne. Vzniklo tak plne funkčné vozidlo najmä pre jazdu v ťažkom teréne, ktoré má dva elektromotory s pružne upravovateľným výkonom a nie je ovládané mechanicky, ale elektricky. Vozidlo vychádza z konceptu štvorkolky s možnosťou jeho využitia na rekreačno-športové účely, pre záchranárov, poľovníkov, ochranárov, ako vojenskú verziu so zbraňovým systémom, ako prieskumné vozidlo bez posádky. Mladí konštruktéri získali na tento projekt finančnú podporu vo výške 5 000 EUR od žilinskej automobilky v súťaži KIA Innovation Award. Na 22. medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre získali cenu veľtrhu TECHFÓRUM 2015 a na 21. ročníku medzinárodnej výstavy Elosys 2015 sa mini vozidlo stalo najúspešnejším exponátom veľtrhu.

 

Výstavu organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR, ktoré je priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a stalo sa už tradíciou v rámci podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku.

Všetky interaktívne stánky nájdete aj na stránke Týždeň vedy a techniky 2015

 

Spracovala: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Úvodné foto: Alena Oravcová, NCP VaT pri CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky