Výbušná vedecká show sa predstavila už aj v Nitre a v Banskej Bystrici

16. okt. 2015 • Chemické vedy

Výbušná vedecká show sa predstavila už aj v Nitre a v Banskej Bystrici

Vedec Michael Londesborough  si v oboch mestách od študentov a pedagógov so svojimi pôsobivými pokusmi vyslúžil obrovský potlesk.

Čo je energia, aký je jej pôvod, ako sa uvoľňuje a ako ju môžeme skrotiť pre vlastné potreby, sa Nitrania a Banskobystričania mohli dozvedieť vo vedeckej show s názvom „Tajomstvo energie“, ktorá bola určená najmä stredoškolákom. V ďalšej vedeckej show s názvom „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: úžasná chémia boranov, Michael vysvetlil, prečo sú borany – teda zlúčeniny bóru a vodíka – úžasné chemikálie. Návštevníkov previedol prvým storočím ich výskumu plného špionáže, tajomného raketového paliva, polovodičov, mikroelektroniky a dokonca i nádeje pre chorých na HIV/AIDS. Táto téma bola určená hlavne vysokoškolskej mládeži a odbornej verejnosti.

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph. D. je britský vedec, ktorý v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie na Akadémii vied ČR. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech; podarilo sa mu v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze boranov. Venuje sa najmä popularizácii vedy v širokej verejnosti, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a Českej republike.

Bližšie informácie o podujatí a možnosť registrácie nájdete na stránke www.ncpvat.sk v sekcii Popularizačné podujatia.

Vedecké show na témy „Tajomstvo energie“ a „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: úžasná chémia boranov!“ organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR.

 

Autor: Martina Pitlová, CVTI SR

Foto: Martina Pitlová, CVTI SR

Uverejnila: ZČ

Súvisiace:

Hore
Bratislavská vedecká cukráreň
Aurelium - centrum vedy
Quark_2020
Veda v Centre
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Srdce netopiera urobí pri najvyššom výkone až 800 úderov za minútu.