Výbušná vedecká show sa predstavila už aj v Nitre a v Banskej Bystrici

16. okt. 2015 • Chemické vedy

Výbušná vedecká show sa predstavila už aj v Nitre a v Banskej Bystrici

Vedec Michael Londesborough  si v oboch mestách od študentov a pedagógov so svojimi pôsobivými pokusmi vyslúžil obrovský potlesk.

Čo je energia, aký je jej pôvod, ako sa uvoľňuje a ako ju môžeme skrotiť pre vlastné potreby, sa Nitrania a Banskobystričania mohli dozvedieť vo vedeckej show s názvom „Tajomstvo energie“, ktorá bola určená najmä stredoškolákom. V ďalšej vedeckej show s názvom „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: úžasná chémia boranov, Michael vysvetlil, prečo sú borany – teda zlúčeniny bóru a vodíka – úžasné chemikálie. Návštevníkov previedol prvým storočím ich výskumu plného špionáže, tajomného raketového paliva, polovodičov, mikroelektroniky a dokonca i nádeje pre chorých na HIV/AIDS. Táto téma bola určená hlavne vysokoškolskej mládeži a odbornej verejnosti.

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph. D. je britský vedec, ktorý v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie na Akadémii vied ČR. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech; podarilo sa mu v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze boranov. Venuje sa najmä popularizácii vedy v širokej verejnosti, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a Českej republike.

Bližšie informácie o podujatí a možnosť registrácie nájdete na stránke www.ncpvat.sk v sekcii Popularizačné podujatia.

Vedecké show na témy „Tajomstvo energie“ a „Špióni, raketové palivá, lieky a mikroelektronika: úžasná chémia boranov!“ organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR.

 

Autor: Martina Pitlová, CVTI SR

Foto: Martina Pitlová, CVTI SR

Uverejnila: ZČ

Súvisiace:

Hore
Aurelium - centrum vedy
TVT 2019
Prechod VK na VND - jeseň
výtvarná súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Publikácie Veda v CENTRE
kúpa časopisov jún 2016
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
QUARK
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Agrofilm 2019
Zaujímavosti vo vede
Zdroje vitamínu K1 zahŕňajú najmä zelenú listovú zeleninu, rastlinné oleje a niektoré druhy ovocia.
Zistite viac