Video: Zdravé ryby... nielen na vianočnom stole

23. dec. 2019 • Biologické vedy

Video: Zdravé ryby... nielen na vianočnom stole

V akom životnom prostredí žijú naše ryby a aké ryby by sme mali v súčasnosti konzumovať vzhľadom na ich zhoršujúce sa životné podmienky nielen v našich riekach? V prednáške sme sa bližšie pozreli na to, koľko rýb sa na Slovensku skonzumuje v porovnaní so svetom a kde všade na Vianoce nesmú chýbať.

Aké je životné prostredie týchto rýb? Kde a ako žijú? Aký je ich životný cyklus? Aký je ich celkový význam pre spoločnosť? Ako ohrozujeme nadmerným rybolovom rôzne druhy rýb? Konzumácii ktorých rýb by sme sa mali vyhýbať? V decembrovej kaviarni sme sa dozvedeli aj to, čo spôsobuje nadmerný rybolov, aké sú výhody a nevýhody umelého chovu a či budeme mať na vianočnom stole aj v budúcnosti zdravé slovenské ryby.

Kto je Ladislav Pekárik

Mgr. Ladislav Pekárik, PhD. pôsobí ako samostatný vedecký pracovník v Centre biológie rastlín a biodiverzity SAV a prednáša na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Zameriava sa najmä na výskum ekológie rýb, evolučnej ekológie rastlín a živočíchov i nepôvodných organizmov.

Čo je Veda v CENTRE

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Quark_2020
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Niektoré ľudské bunky sú viditeľné aj voľným okom.
Zistite viac