VIDEO: Vo svete vedy Jána Híveša (Vedec roka SR 2019)

07. sep. 2020 • Chemické vedy

VIDEO: Vo svete vedy Jána Híveša (Vedec roka SR 2019)

„Je obrovským šťastím, ak má človek povolanie, ktoré je zároveň aj jeho hobby,“ hovorí profesor Ján Híveš, PhD. z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, ktorý získal ocenenie Vedec roka SR 2019 v kategórii inovátor roka.

Vo svojom výskume sa venuje zefektívneniu výroby železanov, vďaka ktorým je možné ničiť škodlivé látky v životnom prostredí. Konkrétne ide o zneškodnenie takzvaných mikropolutantov - škodlivých látok, ktoré sa nachádzajú všade okolo nás v malých koncentráciách. Príroda si s nimi nevie poradiť, pretože sa rozkladajú len veľmi ťažko alebo sa nerozkladajú  vôbec. Riešením môžu byť práve spomínané železany.

„Chémia je často chápaná ako niečo, čo ničí, znečisťuje, devastuje a je nebezpečné. Nebezpečné sú pritom len veci, ktoré nepoznáme. Ak sa snažíme veci spoznať, poznaním vieme eliminovať negatíva a vyzdvihovať pozitíva. Chcel by som, aby bola chémia vnímaná práve takto. Má, samozrejme, aj negatíva, ale prínos pre človeka je jednoznačne pozitívny. Pretože keď sa pozrieme okolo seba, všetko je chémia,“ hovorí Ján Híveš vo videu. 

(TL)
Video: Elena Rakúsová, CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
TVT2020 prihlasovanie
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
Quark_9/2020
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
M. Hell sa v roku 1755 z poverenia Márie Terézie stal riaditeľom Viedenskej univerzitnej hvezdárne.
Zistite viac