Video: Roboty v službách prieskumu slnečnej sústavy

07. aug. 2017 • Matematické vedy

Video: Roboty v službách prieskumu slnečnej sústavy

Už od nepamäti si ľudia kladú základné existenčné otázky. Kto sme? Odkiaľ pochádzame a kam smerujeme? V súčasnosti sa náš záujem o porozumenie pôvodu, stavu a budúcnosti života upriamuje okrem iného aj na prieskum našej slnečnej sústavy.

Technologická disciplína, ktorá môže v tejto oblasti priniesť mnoho poznatkov, je robotika. Na jednej strane sú mobilné robotické systémy viac kontaktné ako teleskopické skúmanie objektov na diaľku pomocou optických prístrojov. Na druhej strane sú robotické misie menej nákladné a riskantné ako astronautické misie s ľudskou posádkou. Hovorili sme o tom, aká architektúra je pre robota najvhodnejšia a aké typy mobilných robotov vzhľadom na spôsob pohybu rozlišujeme. Dozvedeli sme sa niečo aj o histórii robotických planetárnych misií, súčasných riešeniach, ako aj o misiách plánovaných v budúcnosti.

Kto je Michal Smíšek

Ing. Michal Smíšek, PhD. je slovenský vedec, matematik a robotik z Nemeckej vesmírnej agentúry (DLR). Oblasťou jeho vedeckého záujmu je vývoj robotických systémov určených na prieskum planetárnych povrchov a iných človeku ťažko dostupných lokalít, ako sú dno oceánov a planetárny povrch. V súčasnosti sa venuje výskumu robotických senzorov, čiže technologických komponentov, ktorými robot vníma svoje okolie. Vedeckú kaviareň navštívi tesne po návrate zo simulovanej lunárnej misie na sopke Etna na Sicílii v rámci projektu ROBEX, ktorý je demonštráciou pripravenosti európskych robotických systémov.

Čo je Veda v CENTRE

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE 12/2020
Quark_01/2021
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Zemská kôra Zeme je niekoľkokrát recyklovaná.
Zistite viac