Video: Pozor na plný vianočný stôl. Obezita je viac ako kozmetický problém

13. dec. 2019 • Lekárske vedy

Video: Pozor na plný vianočný stôl. Obezita je viac ako kozmetický problém

Na prednáške sme sa dozvedeli viac o tom, čo nám hrozí, ak sa vianočné prejedanie skombinuje s alkoholom, ale aj o tom, čo všetko v skutočnosti ovplyvňuje naše zdravie a akú rolu pre naše zdravie, mozog či vznik obezity zohráva črevná mikroflóra.

Povedali sme si, prečo je obezita rizikovým faktorom mnohých ochorení, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak, ochorenie srdca a ciev, pečene, kĺbov, ba dokonca aj viacerých onkologických ochorení. Hovorili sme aj o tom, čo znamená zdravo jesť, piť a mať dostatok pohybu.

Kto je Adela Penesová

MUDr. Adela Penesová, PhD. pracuje ako lekárka a vedecká pracovníčka v Biomedicínskom centre SAV. Je hlavnou riešiteľkou medzinárodných, národných, ako aj EÚ projektov so zameraním na výskum obezity, diabetu, hypertenzie a sklerózy multiplex. Dva a pol roka pracovala v sekcii pre výskum obezity a diabetu (NIDDK) v National Institute of Health (NIH) vo Phoenixe v USA. Je jednou zo zakladajúcich členov Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu (SAVP), kde pôsobí ako prezidentka. Je tiež odbornou garantkou nutričného softvéru PLANEAT. Svoje poznatky odovzdáva aj mladej generácii budúcich lekárov na Lekárskej fakulte SZU v Bratislave, kde učí patologickú fyziológiu.

Čo je Vedecká cukráreň

Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2020
Quark
Vedecká cukráreň 10/2020
Aurelium - centrum vedy
pondelok s neurologiou
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Povrch 1 nohy predstavuje 18 % z celkového povrchu kože, na hlave je 9 %, ruka má 9 %
Zistite viac