VIDEO: Peter Skyba o atómoch, ktorým začala „byť zima“

24. júl. 2020 • Fyzikálne vedy

VIDEO: Peter Skyba o atómoch, ktorým začala „byť zima“

Vriaci dusík, vznášajúce sa predmety, ale aj balónik, ktorý „nafúkala“ skúmavka. Fyzik Peter Skyba vo videu ukazuje čaro fyziky nízkych teplôt a vysvetľuje, prečo je dôležitá.

Látky pri nízkych teplotách menia svoje vlastnosti a ich skúmanie vedcom otvára nové dimenzie. Laureát ocenenia Vedec roka SR 2019 Peter Skyba vo svojej prednáške z cyklu Veda v CENTRE okrem iného vysvetľuje, čo je to teplota, ako ju meriame, ale aj to, akú najnižšiu teplotu sme dokázali namerať v prírode či umelo vytvoriť.

Dozviete sa tiež, čo je to supravodivosť, za akých podmienok kvapalina do pohára natečie sama od seba a prečo. V poslednej časti prednášky fyzik vysvetľuje princíp kvantových nanotechnológií a hovorí o tom, čo spája fyziku vysokých energií, kozmológiu a fyziku nízkych teplôt.

RNDr. Peter Skyba, DrSc. je vedúcim pracovníkom v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Venuje sa štúdiu supratekutosti hélia-3 ako modelového systému pre kozmológiu, astrofyziku a fyziku vysokých energií. Peter Skyba pracoval na viacerých medzinárodných a národných vedeckých projektoch. Za svoje výsledky v oblasti vedy získal niekoľko ocenení. V roku 2000 získal Cenu Slovenskej akadémie vied (SAV) za spoluprácu s vysokými školami. V roku 2005 mu minister školstva udelil Cenu Sophia. V roku 2008 dostal Cenu SAV za infraštruktúru a v roku 2018 ho ocenila Slovenská fyzikálna spoločnosť. V roku 2019 sa stal Vedcom roka SR.

Veda v CENTRE je podujatie, ktoré pre širokú verejnosť organizuje raz do mesiaca Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Koná sa pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 v priestoroch CVTI SR v Bratislave. Vstup pre verejnosť je voľný.

Kvôli mimoriadnej situácii sa až do odvolania koná podujatie bez prítomnosti publika.

(TL)

Súvisiace:

Hore
Quark_2020
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Čajka si udrží teplo tým, že stojí na jednej nohe.