Video: Patenty ako základ pre inovácie a pokrok

19. mar. 2018 • Technické vedy

Video: Patenty ako základ pre inovácie a pokrok

Hovorí sa, že keď chcete byť úspešní v podnikaní, buď budete v súťaži ekonomicky silní a výrobne efektívni, alebo prídete na trh s niečím novým. Práve druhá možnosť je hybnou silou výskumu profesora Šooša.

Za jeho vynálezcovskú činnosť mu Úrad pre ochranu duševného vlastníctva udelil viac ako 50 patentov a úžitkových vzorov. Ročne k nim pribúdajú 3 - 4 nové. Cieľom prednášky hosťa bolo mladému publiku predstaviť patenty, ktoré realizoval. Profesor Šooš hovoril o skúsenostiach i problémoch pri zavádzaní a realizácii patentov. Študentom tiež ponúkol svoj pohľad na to, ako je na tom Slovensko v porovnaní so svetom z pohľadu ochrany duševného vlastníctva, vymožiteľnosti práv a podpory štátu pri zavádzaní nových myšlienok do praxe.

Kto je Ľubomír Šooš

Prof. Ing. Ľubomír Šooš, PhD. je od roku 2007 s malou prestávkou dekanom Strojníckej fakulty Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V Ústave výrobných systémov, environmentálnej techniky a manažmentu kvality na Strojníckej fakulte STU v Bratislave sa profesionálne venuje najmä výskumu a vývoju konštrukčných častí, uzlov strojov i technologických liniek určených na zhodnocovanie odpadov. Za svoju vynálezcovskú činnosť získal prestížnu cenu Jána Bahýľa.

Čo je Vedecká cukráreň

Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Quark_2020
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Bobuľové ovocie sú známe zdroje antioxidantov, no rovnako pozitívne účinky má aj ďatelina lúčna.
Zistite viac