Video: O čokoláde… nielen na Vianoce

20. dec. 2017 • Chemické vedy

Video: O čokoláde… nielen na Vianoce

V decembrovom vianočnom špeciáli Vedeckej kaviarne sme diskutovali o jednej z najlákavejších lahôdok na svete – o čokoláde. Nepochybne patrí medzi základné ingrediencie väčšiny maškŕt aj na vianočnom stole. My sme sa však na ňu pozreli trochu inak. Z pohľadu chémie.

Náš hosť nám porozprával všetko, čo ste vždy chceli vedieť o čokoláde, no báli ste sa opýtať. Povedal nám, čo je a čo, naopak, nie je čokoláda, hoci sa tak neraz nazýva. Dozvedeli sme sa, odkiaľ pochádza kakao, ako a z čoho sa čokoláda vyrába a vďaka čomu chutí práve tak, ako chutí. Zistili sme to, či od nej môže vzniknúť závislosť a aj to, ako čokoláda (ne)súvisí so sexom. Na toto všetko sme sa pozreli optikou molekúl a ich vzájomných reakcií.

Kto je Peter Szolcsányi

Uznávaný chemik a zanietený popularizátor chémie a vedy doc. Ing. Peter Szolcsányi, PhD. pôsobí na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave.

Čo je Veda v CENTRE

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE pravidelne raz do mesiaca organizuje pre širokú verejnosť Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Noc výskumníkov 2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Kremík je najviac používaný polovodič na výrobu elektronických súčiastok.
Zistite viac