Video: Mozog v strese: Čo sa deje v našich hlavách, keď sme pod tlakom?

01. júl. 2019 • Lekárske vedy

Video: Mozog v strese: Čo sa deje v našich hlavách, keď sme pod tlakom?

Vedeli ste, že existuje dobrý a zlý stres? V čom sa líšia? Ako ovplyvňujú naše telo? Dokáže sa mozog pred zlým stresom brániť? Každý z nás zažíva stresujúce situácie sebe vlastným spôsobom. Niekto prežíva stres, keď má skúšku, ďalší „stresuje“ kvôli známkam alebo rodičom. Iný zažíva stres, keď sa sklame v láske.

Náš mozog, ktorý všetko prežíva s nami, prechádza radom reakcií. Tie nás jednak pripravujú na to, ako takejto situácii čeliť, jednak nás chránia pred potenciálnymi hrozbami. Niekedy stres dokáže zlepšiť schopnosť zapamätať si podrobnosti o tom, čo sa deje. Inokedy vedie k tomu, že oveľa viac zabúdame, sme vyčerpaní, unavení a smutní.

Kto je Eszter Bögi

Mgr. Eszter Bögi, PhD. pracuje ako vedecká pracovníčka v Ústave experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV. Podieľa sa na výskume vplyvu antidepresív počas gravidity a laktácie na potomkov. Venuje sa hlavne emocionálnemu, kognitívnemu a sociálnemu správaniu zvierat, pričom odchýlky v správaní koreluje so zmenami na úrovni mozgu.

Čo je Vedecká cukráreň

Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume.

(OG)

Foto a video: CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
TVT2020 prihlasovanie
sutaz FB TVT 2020
Agrofilm
Quark_9/2020
TVT2020 súťaže
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
TAG Slovenská veda
kúpa časopisov jún 2016
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Aplikácia probiotických prípravkov na báze laktobacilov zvyšuje imunitu zvierat.
Zistite viac