VIDEO: Ako prežiť medicínske hoaxy v zdraví

28. máj. 2020 • Psychologické vedy

VIDEO: Ako prežiť medicínske hoaxy v zdraví

Hoaxy v čase ohrozenia môžu predstavovať reálne nebezpečenstvo. V online prednáške v rámci cyklu podujatí Veda V CENTRE sa dozviete, ako prežiť dezinformácie o zdraví v zdraví.

Na sociálnych sieťach, ale aj v bežnom živote sa často stretávame s rôznymi nezmyslami – od rád pre čerstvých rodičov, že červená stužka zachráni dieťa pred uhranutím až po odporúčanie piť chlordioxid ako liek na všetko, od ekzému po rakovinu.

Najmä v čase neistoty sa ľahko šíria rôzne „zaručené informácie“, ako môžeme ochrániť seba a svojich blízkych pred ochorením. V týchto dňoch je však zachovanie si zdravého rozumu práve z pohľadu bezpečnosti ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Pozrite si prednášku Vladimíry Čavojovej a Jakuba Šrola z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV v Bratislave o tom, ako oddeliť zrno od pliev a rozoznať relevantné informácie od bludov.

Vladimíra Čavojová a Jakub Šrol pôsobia v Ústave experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied SAV v Bratislave. Obaja sa dlhodobo venujú výskumu nepodložených presvedčení, kognitívnym odchýlkam a vedeckému mysleniu. Minulý rok im na túto tému vyšla kniha Prečo veria ľudia nezmyslom?

Veda v CENTRE je podujatie, ktoré pravidelne raz do mesiaca organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v Bratislave pre širokú verejnosť. Vstup na podujatie je zdarma. Hosťami sú zaujímavé osobnosti slovenskej vedy, ktoré vo svojich prednáškových blokoch reagujú na aktuálne, ale aj nadčasové vedecké témy. Z dôvodu pandémie sa májová Veda v CENTRE konala bez prítomnosti publika.

(TL)
Zdroj: CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Quark_2020
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Vitamín C zlepšuje kvalitu mikrocirkulácie v celom tele, čím pozitívne ovplyvňuje vnútorné dýchanie.
Zistite viac