VIDEO: Aj vďaka vodíku môže byť budúcnosť zelená

30. sep. 2020 • Strojárstvo

VIDEO: Aj vďaka vodíku môže byť budúcnosť zelená

Lukáš Tóth s vlastným modelom vodíkového auta. Foto: Ján Laštinec - CVTI SR

Ing. Lukáš Tóth z košickej TUKE v nej porozprával o vodíku ako o palive budúcnosti. Na vlastnoručne urobenom modeli vodíkového auta ukázal ako ho bude vodík poháňať. A porozprával aj zaujímavosti z histórie jeho využitia.

Ing. Lukáš Tóth, ktorý v súčasnosti pôsobí ako doktorand na Katedre energetickej techniky Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (TUKE). Je riešiteľom niekoľkých projektov spojených s vodíkovými technológiami aj s technológiou spracovania odpadov v plazmových reaktoroch.

„Na to, že v galvanickom článku pri zlučovaní vodíka s kyslíkom vzniká elektrická energia prišiel v roku 1839 Wiliam Robert Grove (sudca a fyzik zároveň – pozn.red.),“ hovorí v Septembrovej vedeckej cukrárni. Avšak až v roku 1959 vzniklo prvé zariadenie, ktoré využívalo vodík na svoj pohon. „Bol to traktor, ktorý používal sériu palivových článkov a tie využívali elektrickú energiu, ktorá poháňala jeho kolesá. O pár rokov ho nasledoval GM Elektrovan, prvé bežné auto na vodíkový pohon na cestách.“ Lukáš Tóth ilusztruje svoje rozprávanie obrázkami. 

Video: Matej Pok - CVTI SR

Vodík bol už na počiatku

„Nevieme, či začiatok vesmíru spôsobil takzvaný Big Bang, po slovensky Veľký tresk alebo niečo iné, ale zhruba 300 000 rokov po tejto udalosti, kedy vesmír ochladol na teplotu 6000 stupňov Kelvina (čo je 5726,9 ° C – pozn.red.) sa začínajú objavovať prvé atómy vodíka, hélia a líthia,“ Lukáš Tóth sa vracia pred históriu vodíkových automobilov, aby odkryl, že jedným zo stavebných prvkov vesmíru. „Taktiež začínjú vznikať prvé protohviezdy, v ktorých prebieha termojadrová fúzia, z ktorej následne vznikajú vyššie prvky, zložitejšie. Naša planetárna sústava sa však objavila až pred 4,6 miliardami rokov, čiže zhruba 10 miliárd rokov od prvých atómov vodíka.“

Pozrite si videozáznam zo Septembrovej vedeckej cukrárne a dozviete sa aj o vlastnostiach vodíka, histórii jeho využitia počas vesmírnych letov, v zbrojárskom priemysle aj v doprave, ale ešte podrobnejšie aj o metódach jeho výroby v súčasnosti a budúcnosti.

Ešte jedna prednáška

A ak vás téma vodíka ako paliva zaujíma, nenechajte si ujsť ani videoprednášku docenta Jána Lábaja, ktorá je súčasťou podujatia Veda v CENTRE. Rozpráva v nej napríklad o tom ako obstojí vodík v porovnaní s inými alternatívnymi palivami. Podrobnejšie rozoberá problematiku spaľovania, kinetického a difúzneho plameňa v piestových motoroch, plameňa v rôznom režime prúdenia, spaľovania vodíka a porovnáva ho s inými palivami. Odborník objasňuje pojmy, ako je hluk od spaľovania, abnormálne horenie paliva v piestových motoroch a jeho akustické prejavy. Zároveň vysvetľuje, prečo nie je klopavé spaľovanie detonácia a prečo je potrebné vodík do spaľovacieho priestoru motora vfukovať alebo vstrekovať.

Live streem bude dostupný dnes od 17:00 do 19:00 na tomto linku: bit.ly/3muKb3E

Vedecká cukráreň je pravidelná séria stretnutí žiakov stredných škôl s osobnosťami slovenskej vedy, výskumu a techniky. Študenti môžu osobne v neformálnej a priateľskej atmosfére stretnúť odborníkov, ktorí vedia hovoriť populárnou formou a jednoduchým spôsobom o vede a výskume. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu sa momentálne prednášky vedcov konajú bez publika.

Veda v CENTRE je podujatie, ktoré pre širokú verejnosť organizuje raz do mesiaca Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Koná sa pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod. v priestoroch CVTI SR v Bratislave (s výnimkou mimoriadnych udalostí). Vstup je pre verejnosť voľný.

(GL)

Súvisiace:

Hore
Vedecká cukráreň 10/2020
Veda v CENTRE 10/2020
sutaz FB TVT 2020
Noc výskumníkov 2020
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 9/2020
Quark_10/2020
TVT2020 prihlasovanie
Agrofilm
Aurelium - centrum vedy
Quark 25 rokov
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Mária Terézia z rodu Habsburgovcov bola jedinou žena, ktorá vládla na českom tróne.
Zistite viac