Vianočná nálada nie je len o zháňaní darčekov

21. dec. 2018 • Spoločenské vedy

Vianočná nálada nie je len o zháňaní darčekov

Vianočná výzdoba, stromček, kapor, sneh, atmosféra sviatkov a vianočná nálada nás atakuje už od začiatku novembra. Častokrát je to spôsobené rôznymi reklamami, lákadlami na zľavy, možnosťami na výhodné nákupy či pôžičky a ostatné.

„Akoby sme zabudli na hlavný cieľ adventu a obrátili sme našu pozornosť len na konzum a zháňanie darčekov,“ hovorí psychologička a pedagogička PhDr. Gabriela Herényiová, PhD. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Mali by sme si podľa nej uvedomiť duchovnú a vnútornú hodnotu týchto sviatkov, vzájomne sa počúvať nielen ušami, ale aj srdcom, urobiť si poriadok v sebe, podať pomocnú ruku druhým a najmä myslieť na iných, najmä tých, ktorí to najviac potrebujú.

Vianočná nálada veru nie je niečo, čo príde len tak. Nedúfajme v škriatka v podobe „Santovho pomocníka“, ktorý by nás na obdobie sviatkov takto čarami naladil. Keď si napríklad povieme, že už bolo dosť vybavovania na poslednú chvíľu, že je na čase skončiť s pracovnými povinnosťami a tešiť sa konečne z prítomnosti v kruhu svojej rodiny, nemusí sa to vždy podariť. Ak sa nám stále budú v hlave krútiť ťažkosti a komplikácie bežných dní, navodiť si atmosféru a náladu Vianoc nebude také jednoduché.

„Nálada je dlhotrvajúci, stály psychický stav s priemernou alebo slabou intenzitou. Tvorí kladné alebo záporné emočné pozadie psychiky človeka. Vianočnej nálade uveríme vtedy, ak si uvedomíme všetky hodnoty v živote, a nebudeme sa naháňať len po obchodoch a obchodných centrách. Mali by sme si uvedomiť dôležitosť vianočných dní pre každého z nás, najmä v rodinnom kontexte,“ vysvetľuje odborníčka.

Pokračuje, že rodina je práve najviac zanedbávaná kvôli pracovným povinnostiam, a tak sa treba skúsiť preladiť a venovať sa najbližším bezpodmienečne, tak aby sme si nekládli podmienky. „Majme radi ľudí a najbližších takých, akí sú, nechcime ich obrátiť na svoj obraz. Tešme sa na Vianoce tak, ako keď sme boli deti. Hľadajme v nich čistotu a úprimnosť,  radosť z toho, že sme všetci spolu. Na všetky tieto situácie sa môžeme vnútorne pripraviť. Pokúsme sa pracovné povinnosti a starosti ´odložiť´ a navoďme si situáciu pohody, šťastia a radosti,“ odporúča PhDr. Gabriela Herényiová, PhD.

A tam to nekončí. Dodáva tiež, že nie je dobré vyťahovať staré hriechy a nevyriešené problémy počas sviatkov či poukazovať na chyby a slabé stránky vašich blízkych. „Nepoučujte deti a nepripomínajte im zlyhania v škole, resp. v športe. Nastavme sa na vianočné sviatky nielen preplnenými chladničkami, ale najmä našim vnútorným nastavením. Naučme sa tešiť sa z maličkostí. Viac sa chváľme a oceňujme.“

Čo je však podľa odborníčky ešte podstatné doplniť, vianočná nálada a zážitky tvoria pozadie celého nášho psychického života. „Nálada po čase odznie sama od seba a my sa zase vrátime do bežného života plní elánu a krásnych spoločných zážitkov. Želám vám šťastné a veselé!“

 

Odborný garant textu: PhDr. Gabriela Herényiová, PhD. z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com /Couleur/

Uverejnila: VČ

 

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
výtvarná súťaž TVT 2019
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - jeseň
fotografická súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2019
TVT 2018 články
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Vedeli ste, že vedci vytvorili prvý syntetický organizmus na svete?
Zistite viac