Veľká prehliadka súčasnej architektonickej a dizajnérskej tvorby

06. jún. 2018 • Technické vedy

Veľká prehliadka súčasnej architektonickej a dizajnérskej tvorby

Viac ako 130 značiek a tvorcov z oblasti módy, dizajnu, šperkov, doplnkov a ďalších jedinečných produktov sa predstavilo v rámci podujatia Urban Market, konajúcom sa na pôde Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave počas prvého júnového víkendu 2018. Jarná edícia Urban Market bola pripravená v spolupráci s festivalom Dni architektúry a dizajnu (DAAD). V prednáškach a diskusiách figurovali také architektonické ateliéri ako JRKVC (SK), Sergison Bates Architects (GB) a .NL Architects (NL). Dokument o talianskom dizajnérovi ZAĽÚBENÍ DO GIO PONTI priblížila osobne jeho režisérka Francesca Molteni, premietané boli aj ďalšie filmy s architektonickou tematikou – Neon a Paulo Mendes da Rocha – It´s all a plan.

Tento rok sa jarný Urban Market niesol v duchu témy spolupráca. „Komerčný trh je v dnešnej dobe hlavne o súťažení a skloňovaní slova konkurencia. Nás však vo svete plnom rozdielností oveľa viac zaujíma zdieľanie nadobudnutých schopností, ktoré má silu prinášať výnimočné výsledky. A práve o tom je spolupráca. Dnes si už len ťažko predstavíme prácu alebo projekt, ktoré by nevyžadovali nejakú formu spolupráce. Pracovať aspoň s jedným ďalším človekom nás obohacuje o zážitky zo spoločného riešenia problému, zdieľania myšlienok, nápadov a schopností a z neustáleho učenia sa. Spolupráca posilňuje medziľudské vzťahy, zlepšuje pripravenosť na prijímanie iných názorov, riešenie konfliktov, umožňuje viesť vecné diskusie, ako aj schopnosť vystúpiť zo svojej bubliny a pozrieť sa na situácie z viacerých pohľadov. A väčšinou prinesie niečo originálne,“ uviedli organizátori.

Koncepčne sa zamerali hlavne na československú spoluprácu a projekty, ako aj synergický efekt, ktorý spolupráce vo všeobecnosti prinášajú. Keď sa dobré veci spájajú, vedia byť ešte lepšie. „Urban Market v niektorých smeroch vybočuje od mestského spôsobu života a v niektorých smeroch zase od marketu, najmä sortimentom ponúkaných výrobkov a programom, kde majú okrem dizajnu, módy a ručne vyrábaných originálnych výrobkov od desiatok autorov priestor aj workshopy, prednášky, diskusie, koncerty, výstavy či rôzne iné umelecké aktivity.“

Urban Market je najvýraznejším a najväčším alternatívnym podujatím na Slovensku zameraným na prezentáciu súčasného dizajnu, módy, kreatívnej tvorby a mladého súčasného umenia. Od roku 2010 sa na Urban Markete zúčastnilo veľa slovenských, ale aj zahraničných módnych návrhárov, dizajnérov, handmade výrobcov a ich počet sa naďalej zväčšuje a škála sa rozširuje.

Súčasťou podujatia bol plnohodnotný sprievodný program postavený na hudobných vystúpeniach lokálnych kapiel, diskusiách na súčasné témy, prezentáciách umelcov, umeleckých značiek a iných projektov, výstav, workshopov a rôznych iných umeleckých foriem.

V súvislosti so stanovenou témou bola vyhlásená aj súťaž kreatívnych tímov KOLABO. Tá vyzvala k spolupráci kreatívne kolektívy a výsledky ich spoločného snaženia si návštevníci Urban Marketu mohli pozrieť vystavené počas celého víkendu priamo na fakulte. Jarná edícia Urban Marketu sa už tradične uskutočnila v rámci bratislavských Dní architektúry a dizajnu (DAAD).

Festival DAAD už po deviaty raz otvoril množstvo pozoruhodných pohľadov na súčasnú architektonickú a dizajnérsku tvorbu špičkových zahraničných, ale aj domácich autorov. Aktuálny ročník sa zameral na verejný priestor a architektúru, ktorej prioritou je sociálny a verejný záujem. Mesto na týždeň ožilo prednáškami, výstavami, diskusiami a filmami o zmysle a poslaní súčasnej architektúry.

Cieľom festivalu DAAD je podpora kvalitnej architektúry a dizajnu prostredníctvom pozitívnych príkladov z domáceho i zahraničného prostredia. Úsilím DAAD je nevtieravá intervencia do štandardov verejnej mienky a poukázanie na omnoho hlbší význam profesií architekta a dizajnéra, než je len estetizácia prostredia.

 

Foto a informačný zdroj: http://urbanmarket.sk/category/novinky/

http://www.daad.sk/o_daad.htm

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
TVT 2018 články
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Spánková medicína je odbor zaoberajúci sa aj poruchami životných funkcií počas spánku.
Zistite viac