Veda v CENTRE: Čo sa deje, keď aj atómom začne „byť zima“

11. júl. 2020 • Filologické vedy

Veda v CENTRE: Čo sa deje, keď aj atómom začne „byť zima“

Čo sa stane s látkami, keď ich schladíme? Môžu získať nové vlastnosti? O kvantovo-mechanických vlastnostiach látok porozpráva vo svojej prednáške v rámci podujatia Veda v CENTRE v CVTI SR fyzik Peter Skyba.

V prednáške sa okrem iného dozviete, aké najnižšie teploty môžu byť v prírode a ako súvisí fyzika nízkych teplôt s vesmírom. Budete mať možnosť vidieť aj experimenty, ktoré názorne ukážu, ako sa po znížení teploty zmenia vlastnosti látok.

Prednáška sa kvôli mimoriadnej situácii koná opäť bez prítomnosti publika a bude zverejnená 23. júla 2020 online na YouTube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujíma, otázky k nej posielajte do 14. júla 2020 na mail vnd@cvtisr.sk alebo nám ich napíšte na Facebook podujatia

RNDr. Peter Skyba, DrSc. je vedúci pracovník v Ústave experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Venuje sa štúdiu supratekutosti hélia-3 ako modelového systému pre kozmológiu, astrofyziku a fyziku vysokých energií. Peter Skyba pracoval na viacerých medzinárodných a národných vedeckých projektoch. Za svoje výsledky v oblasti vedy získal niekoľko ocenení. V roku 2000 získal Cenu Slovenskej akadémie vied (SAV) za spoluprácu s vysokými školami. V roku 2005 mu minister školstva udelil Cenu Sophia. V roku 2008 dostal Cenu SAV za infraštruktúru a v roku 2018 ho ocenila Slovenská fyzikálna spoločnosť. V roku 2019 sa stal Vedcom roka SR.

Veda v CENTRE je podujatie, ktoré pre širokú verejnosť organizuje raz do mesiaca Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Koná sa pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 v priestoroch CVTI SR v Bratislave. Vstup pre verejnosť je voľný.

Kvôli mimoriadnej situácii sa až do odvolania koná podujatie bez prítomnosti publika. Záznam z podujatia bude dostupný na YouTube CVTI SR. 

Ilustračný obrázok: istockphoto.com 

(DK)

Súvisiace:

Hore
Quark_2020
TVT2020 prihlasovanie
Veda v CENTRE / Vedecká kaviareň 7/2020
TVT2020 súťaže
Vedec roka SR
Vedecká cukráreň video
VC 6/2020 železany
Veda v CENTRE máj
Vedecká cukráreň 5/2020
Aurelium - centrum vedy
Vírusy, vakcíny, imunita
Quark 25 rokov
kúpa časopisov jún 2016
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Publikácie Veda v CENTRE
Zaujímavosti vo vede
Za vyriešenie rovnice o tečení vody je vypísaná odmena 1 000 000 $.
Zistite viac