Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Košiciach štartuje prvý hybridný hackaton v strednej Európe

Monika Tináková

Študujú v zahraničí, majú ešte len okolo 20 rokov, no už sa rozhodli svojej rodnej krajine pomôcť. V týchto dňoch chystajú prvú hybridnú verziu hackatonu v strednej Európe.

Ilustračný obrázok, Zdroj: istockphoto.com

Ide o podujatie pre programátorov, grafikov, dizajnérov či študentov, ktoré má priniesť množstvo zaujímavých nápadov a inovácií  pre skvalitnenie nášho každodenného života. O tom, ako to bude počas víkendu v Košiciach vyrezať, sme sa porozprávali s Filipom Fabianom, ktorý je marketingový teamleader podujatia Hack Kosice 2020.

Hack Kosice získal ako prvý slovenský hackathon prestížnu medzinárodnú akreditáciu Major League Hacking, ktorá zastrešuje približne 200 hackathonov v 16 krajinách sveta. Na úvod si najskôr vysvetlime, čo vôbec hackathon je.

Koncepcia hackathonov predstavuje celosvetovo veľmi populárnu príležitosť na získavanie odborných a praktických skúseností popri aktívnej realizácii vlastného nápadu. Ide o víkendové podujatie, na ktorom študenti počas 24 hodín postavia a otestujú technologický prototyp svojho nápadu. Účastníci pracujú v malých tímoch a následne verejne šíria svoje dômyselné a mnohokrát nekonvenčné riešenia. Vytvárajú tak jedinečnú atmosféru inšpirujúcu k vlastnému sebarozvoju a hlbšiemu angažovaniu sa v tomto smere. Keďže samotné podujatie sa koná za prítomnosti sponzorov podujatia, ponúka to aj skvelú príležitosť na získanie kontaktov a kariérneho rozvoja.

Váš hackaton sa aj vďaka úspešnému minuloročnému projektu zaradil do najvyššej kvalitatívnej triedy študentských hackathonov na svete. Čo všetko sa vám podarilo? Prečo je to výnimočné v rámci našej krajiny?

Premiérového ročníku Hack Kosice sa zúčastnilo 166 účastníkov z 20 rôznych krajín. Talentovaní účastníci vytvorili naozaj skvelú medzinárodnú atmosféru, kde vznikali zaujímavé projekty a nápady. Spomeniem napríklad celkového víťaza Hack Kosice 2019 – Easy Nákup, čo je systém, ktorý umožňuje skenovať rukou písané nákupné zoznamy a automaticky vydávať objednávku na dodávku u preferovaného dodávateľa, a tým pomáhať najmä starším ľuďom. Rovnako však rád spomeniem nápad šikovných študentov z Košíc. Tí na základe účasti na hackathone vytvorili už fungujúci startup – Helfni, ktorý sa venuje dobrovoľníctvu.

Foto: Filip Fabian

Tento víkend bude ale vyzerať trošku inak, a to aj vzhľadom na pandemickú situáciu na Slovensku. Ľudia by sa teraz nemali stretávať na rôznych hromadných podujatiach. Ako ste to celé vymysleli?

Naším zámerom je predstaviť slovenskému publiku udalosť svetovej úrovne, ktorá pomôže Slovensku v pokroku v oblasti IT, kvality vzdelávania a šírenia povedomia o technologických možnostiach. Čo sa týka konkrétne tohto ročníka, chystáme sa priniesť niečo iné, ako to bolo minulý rok. Nakoľko sme sa museli prispôsobiť podmienkam súčasnej pandémie, rozhodli sme sa podujatie vysielať online. Pre hackerov máme pripravený živý prenos plný programu, ako sú prednášky, workshopy, rozhovory, ale aj rôzne iné prekvapenia. Robíme všetko pre to, aby sme mohli hackerom poskytnúť plnohodnotný zážitok z hackathonu, hoci sa na Hack Kosice 2020 fyzicky nestretneme.

Čo potrebuje Slovensko najviac, pokiaľ ide o inovácie, nové nápady, technológie?

Myslím si, že v dnešnej dobe technológií a digitalizácie by sme skôr ťažko hľadali oblasť, ktorá inovácie nepotrebuje. Preto sme sa rozhodli, že Hack Kosice 2020 nebude mať konkrétne zameranie, ale bude riešiť problémy rôznych oblastí. Koncept nášho hackathonu spočíva v tom, že sponzorské firmy a organizácie zadajú konkrétne problémy, ktorým práve čelia a naši hackeri sa s nimi snažia čo najlepšie popasovať. Celkom jednoznačne tak môže podujatie Hack Kosice priniesť konkrétne inovácie do oblastí, ako sú zdravotníctvo, bankovníctvo, ale aj verejný sektor.

Oproti uplynulému roku sa váš organizačný tím rozrástol už na 25 ľudí a na Slovensku chcete vytvoriť kvalitnú hackerskú komunitu. Na ľudí v tejto oblasti sa často pozeráme skôr negatívne ako na narušiteľov rôznych fungujúcich systémov, ktorí nám škodia. Kto je teda hacker?

Veľmi často sa stretávame s tým, že ľudia vnímajú slovo hacker negatívne. V médiách sa o hackeroch môžeme často dopočuť v súvislosti s ukradnutými dátami, bankovými podvodmi či inou nelegálnou činnosťou. Avšak v našom prípade je hacker človek, ktorý sa snaží priniesť do sveta práve pozitívne technologické inovácie. Naším cieľom je spopularizovať koncept hackathonov aj v našich končinách, a tak dať priestor na  inovácie práve tým „dobrým“ hackerom. Pevne verím, že ak sa im dostane viac pozornosti, ľudia pochopia, že sa pri slove hacker nemusia vždy báť.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky