Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Hurbanove sa konal štrnásty ročník Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky

VEDA NA DOSAH

Pôvodne sa mala olympiáda konať v Bogote, hlavnom meste Kolumbie.

V historickej budove Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove vytvorili dobré podmienky pre nezvyčajný priebeh olympiády, Zdroj: Mária Hricová Bartolomejová

Kvôli pandémii zapríčinenej vírusom SARS-CoV-2 boli organizátori nútení prísť s náhradným riešením. Namiesto Bogoty tak cestovali slovenskí olympionici do Hurbanova, kde sa im Slovenská ústredná hvezdáreň a Slovenská astronomická spoločnosť SAV snažili vytvoriť adekvátne podmienky.

„Žiaľ, pretrvávajúca celosvetová pandémia znemožnila organizátorom IOAA pozvať účastníkov z celého sveta, a preto aj oni siahli po elektronickej aplikácii. Celá olympiáda sa realizovala online počas troch dní od 25. do 27. septembra. V každej účastníckej krajine sa stretlo maximálne desať najlepších riešiteľov národných olympiád. Všetci riešili tie isté teoretické príklady, úlohy dátovej analýzy aj praktické astronomické úlohy. My sme vybrali šiestich najlepších z celoslovenského finále,“ vysvetlil doktor Ladislav Hric, predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti.

Pomohlo webové rozhranie estónskej olympiády

Pracovníci hvezdárne pripravili pre súťažiacich učebňu s internetovým pripojením a s videomonitorovaním počas riešenia úloh. Študentom boli k dispozícii aj štyria mentori zo Slovenskej astronomickej spoločnosti a Slovenskej akadémie vied.

„Súťažilo sa cez webové rozhranie estónskej olympiády, kde sme vpisovali výsledky a nahrávali odfotené riešenia na papier. Zároveň sme mali dve kamery, ktoré nás počas súťaže snímali, a tieto nahrávky boli následne poslané organizátorom. To, že bola olympiáda online, nám spôsobovalo niektoré problémy, napríklad ustavičné skrolovanie medzi textom a obrázkami či meranie pravítkom na displeji notebooku. Bola to však dobrá skúsenosť pre mladých olympionikov a pre mňa príležitosť stretnúť sa ešte s kamarátmi z astrokomunity pred nástupom na vysokú školu,“ zhodnotil formu, akou prebiehala olympiáda Radovan Lascsák, najúspešnejší riešiteľ slovenského finále.

Výsledky vyhodnocujú tímlídri z iných krajín

Okrem neho sa Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky zúčastnili aj Robert Jurenka z Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne, Samuel Buranský z Gymnázia vo Vrábľoch a Adam Benjamín Plšek z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi.

Všetci súťažiaci si budú musieť na výsledky ešte počkať. Riešenia úloh, ktoré vypracovali, budú opravovať tímlídri z iných krajín, rovnako ako tímlídri zo Slovenska budú hodnotiť riešenia iných študentov.

Zdroj: Tlačová správa SAV

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky