Útoky cez hodinky či televízor: Veľký brat nezaháľa


Útoky cez hodinky či televízor: Veľký brat nezaháľa

S priam raketovým vývojom informačných technológií sa len o krôčik neskôr vždy pri novom type zariadení objavujú aj záškodnícke softvéry. Donedávna nikomu ani na myseľ neprišlo, aby sa obával svojho televízora alebo hodiniek. Doba sa však zmenila.

Súčasné technické možnosti významne uľahčujú náš život, ale na druhej strane sa začína napĺňať známe Orwellovo heslo Veľký brat sa pozerá!

Bežní ľudia nevedia o tom, že ich sledujú, a nemajú ani možnosť sledovanie vypnúť.

Aké je vaše pohlavie? Koľko máte rokov? Aké jazyky ovládate? Aké sú vaše záujmy...? Ak sa cítite ako na pohovore do zamestnania, mýlite sa. To všetko o nás vedia poskytovatelia IT a mobilných služieb, a to dokonca bez sofistikovaných špiónskych metód à la Hollywood.

Ultrazvuk ako špión

Možno to zaváňa konšpiračnými teóriami, no ochrancovia súkromia varujú pred novou hrozbou – používaním nepočuteľných vysokofrekvenčných zvukov na tajné sledovanie on-line správania ľudí množstvom zariadení vrátane telefónov, televízorov, tabletov a počítačov.

Ultrazvuk sa vkladá do televíznych reklám alebo sa prehráva, keď používateľ narazí na reklamu, čo sa zobrazí v prehliadači na počítači. Hoci ľudské ucho tento zvuk nezachytí, detegovať ho môžu smartfóny či tablety v blízkosti. Keď k tomu dôjde, cookies v prehliadači môžu spárovať jedného používateľa s viacerými zariadeniami a sledovať, aké reklamné spoty človek pozerá, ako dlho sleduje reklamy a či na ne reaguje napríklad vyhľadávaním na webe či kúpou produktu.

Ľudia počas dňa používajú aj päť rôznych pripojených zariadení (telefón, počítač, tablet, nositeľnú elektroniku a zariadenia RFID), pričom každé z nich generuje rôzne dátové toky o ich preferenciách a on-line správaní. Sledovanie pomocou týchto zariadení umožňuje marketérom spojiť dátové toky s konkrétnym jedincom a rozširovať množstvo detailných údajov o tejto osobe. Ochrancovia upozorňujú najmä na firmy ako SilverPush, Drawbridge a Flurry, pracujúce na metóde spárovania daného používateľa s konkrétnymi zariadeniami.

 

Spracoval: Pavol Prikryl, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Pixabay, Beacon, Nokia, Samsung, Android, Fotky&foto

Uverejnila: ZVČ

 

Čím sú zariadenia, ktoré dnes bežne používame sofistikovanejšie – napríklad smartfóny, inteligentné televízory, inteligentné hodinky, tým viac možností má Veľký brat, aby nás mohol sledovať. Viac o tejto téme, ako aj o iných zaujímavých témach, sa dočítate v časopise Quark (číslo 4/2016).

Súvisiace:

Hore
QUARK
Aurelium - centrum vedy
TVT 2019
Prechod VK na VND - jeseň
výtvarná súťaž TVT 2019
Veda v Centre
Publikácie Veda v CENTRE
kúpa časopisov jún 2016
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Agrofilm 2019
Extrapolácie 2019
Zaujímavosti vo vede
Okolo 920 druhov vyšších rastlín na Slovensku je nepôvodných.
Zistite viac